علیرغم آب بری بالا

صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد یاری كالا: صادرات هندوانه در چهار ماه نخست امسال حدود ۱۰۰ میلیون دلار ارزآوری داشتبه گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، بر مبنای آمار گمرك از تجارت خارجی ایران، تا آخر تیرماه سال جاری، ۵۳۶ هزار و ۵۴۹ تن هندوانه از ایران به كشورهای دیگر صادر گردیده است كه ارزش آن به حدود ۹۸ میلیون و ۹۷۲ هزار دلار می رسد.

هندوانه ایران در این مدت به ۳۲ كشور صادر گردیده است كه البته بخش دیگری از آن هم با استفاده از مناطق آزاد و ویژه صادر گردیده است.

این در حالی است كه در مدت مشابه سال قبل میزان صادرات هندوانه ۴۰۰ هزار و ۶۰ تن بوده است كه ارزشی برابر ۷۷ میلیون و ۵۸۴ هزار دلار داشته است.

به این ترتیب مقایسه این آمار نشان داده است كه صادرات هندوانه در چهار ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۴ درصد افزایش یافته كه ارزآوری آن هم با رشد ۲۷ درصدی همراه بوده است.

از سوی دیگر با عنایت به ارزش ریالی صادرات هندوانه امسال و سال قبل، قیمت هر كیلو هندوانه صادراتی ایران امسال ۷۵۷ تومان و در مدت مشابه سال قبل ۶۲۹ تومان بوده است. این در شرایطی است كه هم اكنون قیمت هندوانه در میوه فروشی ها كیلویی ۲۰۰۰ تومان است.

لازم به توضیح است كه هندوانه همچون صیفی جاتی است كه برای پرورش آن آب زیادی لازم است. بنابراین در خیلی از كشورها این میوه پرورش داده نمی گردد. كارشناسان می گویند تولید یك هندوانه به ۵۰۰ لیتر آب نیاز دارد. در واقع سالی یك سد كرج هندوانه صادر می كنیم! عراق اخیرا ممنوعیت واردات چهار میوه را برداشته كه یكی از آن ها هندوانه است.
1397/05/26
14:02:44
5.0 / 5
5117
تگهای خبر: ارز , صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان