دومین ردیف پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی بهره برداری شد

دومین ردیف پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی بهره برداری شد یاری كالا: بوشهر- مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی اظهار داشت: دومین ردیف شیرین سازی گاز پالایشگاه این فاز بعد از انجام آزمون های پیش راه اندازی و راه اندازی آخر هفته گذشته به بهره برداری رسید.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا، روابط عمومی شركت نفت وگاز پارس روز شنبه به نقل از پیام معتمد اضافه كرد: این ردیف شیرین سازی كه هم اكنون با تولید حدود هفت میلیون متر مكعب گاز در روز در مدار بهره برداری قرار دارد، بتدریح و با رسیدن به ظرفیت كامل، روزانه 14، 2 میلیون متر مكعب برابر با 500 میلیون فوت مكعب گاز را شیرین سازی و به شبكه سراسری ارسال خواهد نمود.
وی یادآورشد: ردیف نخست شیرین سازی پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی هم در 29 اسفندماه سال قبل در سفر نوروزی مدیرعامل شركت ملی نفت ایران به عسلویه راه اندازی شده بود.
معتمد اظهار نمود: ردیف اول شیرین سازی پالایشگاه فاز 13 هم اكنون روزانه 9 میلیون مترمكعب گاز ترش فازهای 6 تا 8 پارس جنوبی را فرآوری و به شبكه سراسری ارسال می كند.
وی اظهار داشت: با بهره برداری از دومین ردیف شیرین سازی این طرح، پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی برای رسیدن به نیمی از ظرفیت نهایی خود در دریافت گاز ترش آماده می گردد.
مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی اظهاركرد: با تكمیل 2 ردیف شیرین سازی دیگر این پالایشگاه و با احتساب مجموع چهار ردیف فرآورش گاز شیرین این طرح تا آخر شهریور ماه امسال، ظرفیت نهایی تولید گاز در فاز 13 پارس جنوبی به بیش از 50 میلیون متر مكعب در روز خواهد رسید.
وی، رفع موانع و آماده سازی واحدهای فراورشی پالایشگاه، شتاب در زمان دریافت گاز از بخش فراساحل را از اهداف و تاثیرات مهم این راه اندازی و عملیاتی شدن این 2 ردیف شیرین سازی عنوان نمود و اظهار داشت: مطابق برنامه مقرر كارفرما و پیمانكاران طرح، با اجرایی شدن عملیات نصب و راه اندازی سكوهای این فاز تا پیش از آخر آبان ماه سال جاری، تولید گاز از بخش فراساحل فاز 13 آغاز و جایگزین گاز ترش فازهای 6 تا 8 می گردد.
معتمد بیان كرد: سومین توربو كمپرسور واحد ارسال گاز به شبكه سراسری و نخستین كمپرسور سیكل تبرید پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی در دو ماه گذشته افتتاح شد.
وی با اشاره به پیشرفت 93، 2 درصدی این بخش اضافه كرد: باتوجه به راه اندازی تدریجی بخش های مختلف پالایشگاه، كنترل و اجرای دقیق دستورالعمل های ایمنی توسط پیمانكاران راه اندازی با نظارت عالیه كارفرما و با شدت هرچه بیشتر پیگیری می گردد.
طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی توسط كنسرسیومی متشكل از شركت های پتروپایدار ایرانیان، مپنا و صدرا برای استخراج روزانه 56 میلیون مترمكعب گاز ترش از 38 حلقه چاه دریایی و استحصال روزانه 50 میلیون مترمكعب گاز شیرین، 2900 تن گاز مایع (LPG)، 2750 تن اتان، 75 هزار بشكه میعانات گازی و 400 تن گوگرد در دست اجراست.
6043**


1397/03/06
13:57:10
5.0 / 5
4540
تگهای خبر: تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان