عدم نیاز به واردات زیتون

عدم نیاز به واردات زیتون به گزارش یاری كالا عضو شورای عالی زیتون اظهار داشت: درحال حاضر كشور نیازی به واردات زیتون كنسروی ندارد.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، نادر جلالت، با تاكید بر وجود مرجع معتبر جهت بیان آمار مصرف سرانه و در عین حال میزان تولید زیتون كنسروی در كشور اظهار داشت: آمار و اطلاعات صحیح مبنای تصمیم گیری در تمامی حوزه ها بخصوص حوزه كشاورزی است.
وی در ادامه با بیان اینكه جلوگیری از قاچاق زیتون كنسروی در مملكت ضرورت دارد، افزود: این پدیده ضمن تبعات منفی فراوان باعث مخدوش شدن آمار و همینطور نبود مدیریت صحیح بازار می گردد.
عضو شورای عالی زیتون با اشاره به سال آور و ناآور درخت زیتون اظهار داشت: در سال آور و ناآور محصول زیتون در واحد سطح به ترتیب افزایش یا كاسته می شود.
وی با تاكید بر مدیریت صحیح بازار مصرف زیتون اضافه كرد: نبود كنترل مناسب منجر به كمبود محصول و به تبع رشد قیمتی در بازار خواهد شد. با آمار صحیح و منطقی از تولید و میزان مصرف به خودی خود جلوی واردات بی رویه زیتون كنسروی به كشور گرفته می گردد.
جالالت ادامه داد: واردات در بخش كشاورزی باید بصورت شناور باشد به این مفهوم كه وقتی محصول در بازار كم می گردد دولت به جهت جلوگیری از قاچاق، افزایش قیمت و تنظیم بازار مجوز واردات به مقدار مشخص و محدود صادر و در زمان وفور محصول در بازار روند واردات رامتوقف كند.
عضو شورای عالی زیتون خاطرنشان كرد: امسال سال آور زیتون است، اما متاسفانه در اثر سرمازدگی میزان تولید محصول با افت مواجه شده است.
عضو شورای ملی زیتون اظهار داشت: هم اكنون سرانه مصرف روغن زیتون در ایران ۲۰۰ گرم است كه در پایین ترین رده جهانی قرار دارد.
جلالت با اشاره به سرانه مصرف ۱۷ تا ۱۸ كیلوگرمی روغن زیتون در كشورهای ایتالیا و اسپانیا و مصرف ۲۴ كیلوگرمی روغن زیتون در یونان اضافه كرد: فرهنگ مصرف روغن زیتون در جامعه باید بیشتر ترویج شود، چون كه مصرف این كالا به صورت مستقیم با سلامت انسان ها در ارتباط است.
وی همینطور روغن زیتون را اكسیر تندرستی دانست و اظهار داشت: مردم خویش را با استفاده از مصرف روغن زیتون در برابر بیماری ها واكسینه كنند.
عضو شورای ملی زیتون با اشاره به اینكه مصرف روغن زیتون باعث كاهش بروز انواع بیماری ها بخصوص قلبی، عروقی، سرطان و غیره می گردد بر نهادینه كردن فرهنگ مصرف این كالا دربین تمامی افراد جامعه تصریح كرد.
وی در ادامه از رسانه های جمعی خواست با آگاهی و اطلاع رسانی دقیق از مزیت و خواص این ماده طبیعی جامعه ایرانی را نسبت به مصرف روغن زیتون ترغیب كنند.
جلالت در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله گرانی زیتون و روغن زیتون اشاره نمود و اظهار داشت: پارسال، سال ناآور زیتون بود.


 

1396/10/03
19:56:45
5.0 / 5
5394
تگهای خبر: بازار , دام , قاچاق , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان