وزیر راه و شهرسازی:

توسعه ناوگان ریلی در دستور کار قرار دارد

توسعه ناوگان ریلی در دستور کار قرار دارد یاری کالا: یاری کالا: وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه با تقاضایی که در بازار وجود دارد، عرضه و تقاضا همخوانی ندارد و کمبود بلیت وجود دارد؛ اظهار داشت که بنا بر این توسعه ناوگان ریلی را در دستور کار قرار داریم اما در عین حال نظارت بر بازار و مقابله با سوداگری هم اهمیت دارد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، مهرداد بذرپاش در مراسم افتتاحیه دهمین نمایشگاه حمل و نقل ریلی بیان نمود: ما در دولت اعتقاد داریم که زیرساخت اصلی توسعه اقتصادی از مسیر حمل و نقل می گذرد و صنعت ریلی مهم ترین صنعت حمل و نقل برای توسعه کشور است. درحقیقت هدف گذاری برای رشد هشت درصدی در لایحه برنامه هفتم توسعه بدون توسعه صنعت ریلی خیلی سخت است و برای رسیدن به این نرخ رشد مصوب به توجه جدی سرمایه گذاری و پشتیبانی از مجموعه های داخلی نیاز داریم.
وی با اشاره به اینکه میزان داخلی سازی و تکنولوژی شرکتها برای ما خوشحال کننده است، اظهار داشت: هم اکنون دو سوم تمام قطعات مورد استفاده از صنعت ریلی در داخل تولید می شود و آن یک سوم هم یا مقرون به صرفه نبوده یا در راه داخلی سازی آن قرار داریم و با برنامه ریزی درست می توانیم همه تجهیزات را در داخل تولید نماییم و اگر مقرون به صرفه باشد، از مکمل های وارداتی استفاده می نماییم.
وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به اقدامات ریلی در دولت در بخش شبکه و ناوگان بیان نمود: در عرصه شبکه تکمیل کریدورهای شمال جنوب و شرق به غرب کشور را در دستور کار داریم و از همه توانمان استفاده می کنیم؛ البته با محدودیت منابع مواجه هستیم، اما با وجود محدودیت ها ادامه می دهیم. مقام معظم رهبری هم در همه جلسه هایشان به تکمیل گذرگاه های اصلی تاکید می کنند.
بذرپاش افزود: در کریدور شمال به جنوب شرق کشور که از چابهار به زاهدان و در ادامه، زاهدان به یونسی و بیرجند بود، عملیات اجرائی بخش شمالی یعنی کریدور زاهدان به یونسی در چند هفته گذشته شروع شده است و نحوه کار و تامین منابع به پیمانکاران ابلاغ گردیده است؛ قطعه چابهار به زاهدان بیش از ۶۵ درصد پیشرفت دارد و همه تلاشمان را می نماییم که تا پایان دولت به بهره برداری برسد. قطعه خاش به زاهدان به بهره برداری رسیده، قطعه چابهار به خاش هم به واسطه تونل ها دشوار بوده است و مراحل روسازی و ریل گذاری برای آن در حال انجام می باشد. این خط ریلی بسیار راهبردی و اقتصادی می باشد و اتصال آن به بندر چابهار بسیار اهمیت دارد.
در آستانه قرارداد نهایی با هند در بندر چابهار
وی با اشاره به اینکه برای بندر چابهار در آستانه قرارداد نهایی با هند هستیم، اظهار داشت: این ظرفیت سرمایه گذاری بسیار خوبی است که این بندر را به این خط ریلی راهبردی متصل می کند و می تواند ظرفیت اقتصادی خوبی برای ایران داشته باشد؛ ایران کشور فرصت های لجستیکی و ترانزیتی است و ما در دولت برنامه های زیادی داریم و تجهیز منابع می نماییم و همه تلاش خودرا به کار می گیریم.
وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به تکمیل کریدور شمال به جنوب مرکزی کشور اظهار داشت: این کریدور از بندر شهید رجایی در بندرعباس شروع می شود و به تهران می آید و در رشت به اتمام می رسد. در این خصوص مسیر رشت به کاسپین دو ماه آینده به بهره برداری می رسد و عملا کشور بوسیله خط ریلی از دریای جنوب به دریای شمال متصل می شود که از آرزوهای دیرین بوده و می توان کالا را بوسیله دریای خزر در شمال به دریاهای آزاد در جنوب کشور برد. درهمین مسیر دوخطه کردن قطعات باقی مانده هم در دستور کار قرار دارد. تلاشمان این است تا پایان دولت بتوانیم همه مسیر را دوخطه نماییم که امیدواریم منابع مالی به ما اجازه دهد.
بذرپاش افزود: در کنار آن، مسیر رشت به آستارا است و قراردادی که با روسیه بسته شده و بااینکه چندین سال مورد بحث بود، حالا عملیات آن شروع شده است. البته در طول اجرا امکان دارد در نحوه اجرا تغییراتی داشت باشد اما رشت به آستارا که ما را به شمال و آذربایجان هم وصل خواهد کرد، درحال اجراست تا کریدور مرکزی شمار به جنوب به پایان برسد.
آغاز پروژه شلمچه - بصره در جهت تکمیل کریدور شرقی غربی بخش جنوبی کشور
او همینطور ضمن اشاره به کریدور شرقی غربی کشور بیان نمود: این کریدور از سرخس به مشهد، تهران و تبریز و مرز رازی ما خواهد بود که با کشور ترکیه توافقاتی را در دستور کار داریم که این خط را توسعه دهیم؛ هم افزایش ظرفیت این خط است و هم سایر قسمتهایی که در خطوط شرقی غربی در بخش جنوبی کشور درحال تکمیل هستیم و توافقات خوبی با کشورهای همسایه داریم؛ آخرین توافق در ارتباط با قطعه شلمچه- بصره بود که پروژه سالیان دراز است و نیم قرن در داخل کشور درباره ی آن صحبت شده اما به نتیجه نرسیده بود، اما از پس از عید همت مضاعفی در دولت برای آن خرج شد و جلسات مکرر با طرف عراقی داشتیم و با همت نخست وزیر عراق و منابعی که در این کشور تعیین شد، عملیات اجرائی آن شروع شد.
ادامه دارد


1402/07/04
13:57:40
0.0 / 5
205
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان