واكاوی سیاست جدید ارزی بانك مركزی

یک کارشناس: بخش مولد به ثبات نیاز دارد

یک کارشناس: بخش مولد به ثبات نیاز دارد یاری کالا: یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت که برای فعالان اقتصادی به جز تثبیت نرخ ارز، ثبات بازار اهمیت دارد.


حسین حقگو در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه نرخ ارز چند دهه است که در ایران موضوع مهمی است، اظهار داشت: در قانون چهارم و پنجم توسعه هم قرار بود نرخ ارز مهار شود و به این نکته اشاره شده بود که باید توازن عرضه و تقاضا در بازار حفظ شود و صادرات و واردات در ایران تنظیم شود. اما با وجود این که این مساله چند دهه اولویت داشته و قوانین مربوط به آن نیز تصویب شده که چارچوبی مشخص کرده، اجرائی نشده است.
بگفته وی علت این وضعیت این است که چیزی فراتر از اقتصاد و تصمیم گیری های اقتصادی وارد قضیه می شود. در دوره های قبلی بارها نرخ ارز از طرف مسئولان تثبیت شده، اما این نرخ پایدار نبوده است. این دفعه هم رییس کل بانک مرکزی نرخ ارز نیما که نیازهای وارداتی را تامین می کند را ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام نموده است. بدین سبب مکانیزم، همان مکانیزم گذشته است و شوک های سیاسی و فضای بیرونی عامل اساسی است.
این کارشناس اقتصادی درباره ی تاثیر این تصمیم بر بخش مولد نیز اظهار داشت: برای فعالان اقتصادی به جز این رقم تعیین شده، ثبات اهمیت دارد. اما وقتی مرور می کند و می بیند در دهه اخیر، پس از تعیین یک نرخ ثابت بارها باردیگر جهش کرده است.
وی با اعلان اینکه نکته دوم این است که آیا دولت توانایی این کار را دارد یا خیر؟ اشاره کرد: نرخ ارز علاوه بر سیاست های تجاری دولت، به اوضاع داخلی هم بر می گردد و زمانی که حجم نقدینگی بالا و نرخ تورم بالای ۴۷ درصد است، نگه داشتن قیمت ارز در یک نقطه به آسانی امکان پذیر نیست.
حقگو با اعلان اینکه کوچ سرمایه هم باتوجه به ناامنی ها بیشتر شده و بسیاری از مردم ترجیح می دهند دارایی خودرا در داخل تبدیل کنند و در گاوصندوق نگه دارند یا از کشور خارج کنند که منجر به افزایش تقاضا می شود، اشاره کرد: از جانب دیگر بنظر می رسد با ادامه این فضای سیاسی و حل نشدن موضوع برجام با کاهش درآمدهای ارزی مواجه خواهیم شد. دولت های مختلف بارها اعلام نمودند می خواهند نقدینگی را به بخش تولید هدایت کنند. هر چند این تعبیر درست نیست اما نشان میدهد خیلی از حجم پول در اقتصاد ایران صرف سفته بازی می شود. مسئله اینجاست که جامعه فکر می کند هر جای دیگری به جز تولید سرمایه گذاری کند، بازدهی بیشتری دارد. بدین سبب این مساله مدت ها وجود داشته و الآن درحال تشدید شدن است.
وی ادامه داد: همین طور فشار احتمالی دولت برای عرضه نرخ ارز صادراتی به این قیمت بجای نرخ توافقی نیز برای صنایع مشکل ساز خواهد بود.
این کارشناس اقتصادی در آخر اظهار داشت: همانطور که اشاره شد در قانون مشخص شده نرخ ارز چگونه تعیین شود. اما چندنرخی بودن ارز به این شکل بطور معمول منجر به سردرگمی و رانت می شود. هیچ تولید کننده و فعال اقتصادی نمی تواند در این فضا فعالیت بلندمدت، برنامه توسعه و افزایش سرمایه داشته باشد و بازارها نیز موقتی خواهند بود.
گفتنی ست رییس کل بانک مرکزی در اولین اظهارات خود بعد از انتصاب به ریاست بانک مرکزی سیاست تثبیت را رویکرد و اولویت اصلی بانک مرکزی در وضعیت فعلی اعلام نموده و اظهار داشته بود: رویکرد جدید سیاست ارزی بانک مرکزی مبتنی بر سیاست تثبیتی است و پس ارز را تثبیت خواهیم کرد و این دغدغه فعالان اقتصادی را بر طرف خواهیم کرد.
منبع:

1401/10/18
13:20:46
0.0 / 5
277
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان