نیمی از پسته زرندیه مسافر خارج از کشور شد

نیمی از پسته زرندیه مسافر خارج از کشور شد به گزارش یاری کالا، مرکزی رییس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی اظهار داشت: از شروع برداشت پسته در شهرستان زرندیه تاکنون، بیش از نیمی از پسته تولیدی به کشورهای خارجی صادر گردیده است.محمود بارانی در گفت و گو با ایسنا، اضافه کرد: محموله های صادراتی پسته زرندیه از پایانه پسته این شهرستان با برند هامون سبز به کشورهای اوراسیا، ترکیه، حاشیه خلیج فارس، روسیه و برخی کشورهای همسایه صادر گردیده است.

وی با اشاره به افت شایان توجه تولید پسته در کشور اظهار داشت: حجم بالای تولید پسته در شهرستان زرندیه، جبران کاهش تولید این محصول در سایر نقاط پسته خیز کشور را کرده است.

وی همین طور با اشاره به این که امسال حدود ۱۲ هزار تن پسته از هشت هزار هکتار باغات پسته شهرستان زرندیه برداشت شد، اظهار داشت: میزان برداشت این محصول امسال نسبت به سال قبل ۲۰ درصد افزایش داشته است.

رئیس نظام صنفی کشاورزی زرندیه با اشاره به این که قریب به ۸۰ درصد از باغات پسته استان مرکزی در زرندیه قرار دارند، اضافه کرد: از مجموع حدود ۱۲ هزار هکتار باغ پسته موجود در استان مرکزی بیش از ۱۰ هزار هکتار آن در شهرستان زرندیه قرار دارد و از این مقدار نیز هشت هزار هکتار در منطقه سلطان احمدلو و دو هزار هکتار در منطقه خشکرود زرندیه قرار گرفته و دو هزار هکتار از مجموع باغات استان نیز در شهرستان ساوه قرار دارد. پسته کاری در زرندیه توانسته است برای نزدیک به چهار هزار نفر در منطقه سلطان احمدلو فرصت شغلی مستقیم بوجود آورد.

وی با اشاره به این که بخش اعظمی از پسته زرندیه به مشتریان خارجی عرضه می شود، اظهار داشت: اعمال تحریم ها، مشکلات ترابری، بیمه نکردن محموله های صادراتی و برخی موانع دیگر باعث شده است تا میزان صادرات پسته به اتحادیه اروپا کم شود و بیشترین صادرات به اوراسیا و کشورهایی نظیر چین، روسیه، هند، عراق، افغانستان، امارات و حاشیه خلیج فارس صورت می گیرد.

منبع:

1401/09/12
10:25:49
0.0 / 5
248
تگهای خبر: تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان