عضو اتاق بازرگانی ایران تاكید كرد:

اهمیت پیگیری دیپلماسی اقتصادی برای کشور

اهمیت پیگیری دیپلماسی اقتصادی برای کشور به گزارش یاری کالا، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می گوید کشور باید راهبردی را در پیش بگیرد که تقابل های سیاسی به تحریم های اقتصادی منجر نشوند.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، محمد سیادت، اظهار نمود: یکی از مباحثی که امروز دیگر تردیدی در آن وجود ندارد، وابستگی و تاثیرپذیری اقتصاد از شرایط سیاسی داخلی و بین المللی است. امروز بخش مهمی از تمرکز خیلی از دولت ها بر دیپلماسی اقتصادی قرار دارد، چونکه بخشی از اهداف در ارتباط با رشد اقتصادی یا توسعه صادرات تنها در دل این چارچوب امکان پیگیری دارد.
وی ضمن اشاره به سیاست های موفقیت آمیز برخی کشورها در حوزه دیپلماسی اقتصادی، بیان نمود: نمونه هایی مانند چین یا حتی ویتنام به خوبی نشان می دهند که حتی با وجود تقابل های سیاسی، امکان آن وجود دارد که شرایط اقتصادی طوری تعریف شود، که کشور بتواند در حوزه هایی مانند تجارت بین المللی فعالیتی گسترده داشته باشد. ما هم در ایران باید تلاش نماییم که با انتخاب راهبردهای صحیح از ورود به چالش هایی چون تحریم اقتصادی جلوگیری نماییم.
عضو اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به تجربه موفق دولت سیزدهم در پیگیری برخی راهبردهای خود، توضیح داد: برای مثال یکی از اولویت های دولت، بهبود روابط با همسایگان بوده است. ما در ماه های گذشته شاهد آن بودیم که با پیگیری های انجام شده روابط با کشورهایی مانند ترکمنستان یا تاجیکستان توسعه یافته و مذاکرات با دیگر کشورها هم ادامه یافته است.
سیادت به سایت اتاق ایران اظهار داشت: چند ماه بعد از آغاز این مذاکرات و رسیدن به برخی تفاهم ها ما شاهد آن بودیم که صادرات ما به این کشورها افزایش پیدا کرده و این مساله بار دیگر نشان داده است که پیگیری دیپلماسی اقتصادی تا چه حد برای اقتصاد ما اهمیت دارد.
به نقل از ایشان، این امکان وجود دارد که با رفع تحریم ها، اقدامات مهمی در قالب دیپلماسی اقتصادی پیگیری شود که در نهایت به سود اقتصاد ایران در ثبت آمارهایی مانند رشد اقتصادی یا رشد صادرات تمام خواهد شد.1401/07/05
13:59:35
0.0 / 5
192
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , دام , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان