چگونه دام ساخت و ساز غلط پهن می شود؟

چگونه دام ساخت و ساز غلط پهن می شود؟ سی و اندی سال است در هر جایی که امکان نوشتن، مصاحبه، سخنرانی، رادیو و تلویزیون و... بوده تذکر داده ام که وضعیت ساخت و ساز، طراحی و ساخت آنها موجب نابودی کشور خواهد شد.که همه در سایت زیر به طور کامل موجود است: اینجا بخوانید.
در همین رابطه سالها پیش حدود زمان آتش سوزی قطار مشهد و بعدها هم طی چندین مقاله نوشتم چه چیزی موجب نابودی کشور می شود، آخرین آنها دو سال پیش بقرار زیر: دو چیز کشور ما را نابود می کند!
در اینجا با یکی از پاراگراف های نهایی یادداشت سال ۹۵ خودم به آنها اشاره مجدد می کنم به شرح زیر:
"... در خاتمه ضمن تکرار مکرر دو موضوع که در یادداشت های حقیر بارها تکرار کرده ام و دیده میشود بدلیل بی دقتی در گسترش بی رویه اموزش عالی، نظام علمی/فنی کشور کاملا مختل شده است و از طرف دیگر نظام مدیریتی و برنامه ریزی برای اینده ایمن و پایدار (مدیریت بحران های طبیعی و انسان ساز) به تاسی از این امر در هر بخشی بسیار ضعیف و متزلزل است! که توجه فوری مسئولین محترم کشور را می طلبد." و بطور خلاصه:
۱. صعف در مسایل فنی و مهندسی
۲. ناتوانی در مدیریت بحرانها
هر دو متاسفانه پس از سالها گویی که آن زمان شرایط امروز را عینا می دیدم و می نوشتم رخ داده است!
اما بگویم ما ایرانیها انسانهای جالبی هستیم، هر وقت می گفتم ساخت و ساز بد است و زلزله مقاوم نیست عده ای می فرمودند شما ها بحران سازید و از بحران سازی لذت و انتفاع می برید؟ حالا خودشان که حتی آن زمانها مسئولیت قانونی داشتند همه شده اند منتقد ؟ البته حالا شاید دیگر کمتر گفته شود بحران ساز ها حداقل تا چند روزی که از حادثه غم انگیز آبادان بگذرد تا باردیگر لقب بحران ساز ها به متخصصان امور طراحی و سوانح شروع شود! به هر حال حالا که فاجعه آنهم فقط در یک ساختمان رخ داده و نه در ابعاد غیر تصور یک شهر !؟ اینطور بهم ریخته ایم وای بحال زلزله تهران یا شهری دیگر، باید دقت کرد ؟
از سوی دیگر و جالب این که حالا همه کارشناس فنی شده اند و از کوچک و بزرگ از مسایل فنی آنهم غلط اذهان مردم را مورد حمله قرار می دهند و هر کلمه فنی را که از دهان فردی دانا به مهندسی و سازه بیرون می آید، بدون آگاهی از بحث فنی آن، زود به آن ابعادی می دهند و یا با چند جستجوی انترنتی بدون درک از نکته های علمی به آن جلوه ای فنی و مهمتر و خطرناکتر عامه پسنده می دهند و دامی برای جلب کارفرما ها پهن می کنند؟
چند روزی هست که یک کلیپ تحت عنوان " شبیه سازی سه بعدی از لحظه ریزش ساختمان متروپل آبادان" در سایت های خبری و بین مهندسین دست بدست می شود. باورم نمی گردد حتی خیلی از مهندسین خوب و اساتید دانشگاه هم این ویدیو را برایم ارسال نموده اند ؟ اما چرا باورم نمی گردد ؟ ببینید شبیه سازی سه بعدی از لحظه ریزش ساختمان متروپل آبادان
این یک کارتون محرک یا بعبارت درستر یک انیمیشن بسیار ساده که در کمتر از یکساعت توسط بجه های دبیرستانی یا حتی دبستانی می تواند تهیه شود تولید شده است ؟ برای شبیه سازی درست سازه ای اول باید نقشه سازه و ابعاد المانهای آن با دقت فراوان و سختی ها و لحاظ نمودن مصالح متفاوت مصرفی در بنا و مشخصه های مکانیکی، دینامیکی و... و باز هزاران ریز و درشت از مشخصه ها، اتصالات و... و با داشتن فیلم از زمان رخداد نخستین شکست و شکست های متوالی مدل سازی و بارگذاری شود تا شاید، باردیگر عرض می کنم "شاید" کمی به ریزش ساختمان نزدیک بتوان شد ! حال این کلیپ را ملاک و رفتار سازه فرض کردن و القای آن به جامعه و به خصوص قسمت حقوقی و قضایی آن عملی بدتر از ساخت خود ساختمان شوم آبادان می بایستی فرض نمود !؟
متاسفانه این همان کاری است که قدیم آن فرد دانا بعد از نوشتن کلمه مار مجبور شد که شکل مار را بجای نوشتن مار روی تخته ترسیم کند تا عوام پسند باشد. و اما امروز با سمیلوشن های گرافیکی سه بعدی (کارتون متحرک) و دستکاری در برنامه های کامپیوتری، تعدادی از مهندسان و شرکت های کج اندیش به کارفرمایان ناآگاه با نشان دادان چنین انیمیشن های جذابی از بهینه سازی های نادرست ولی در مانیتور زیبا اقدام به گرفتن پروژه به نفع خود بهره می برند و مردم را گول می زنند و دامی برای جلب مشتری پهن می کنند. شکی ندارم که انیمیشن های زیبای ساختمان متروپل پیش از ریختن را هم در شبکه های مجازی حتما تابحال دیده اید.
طراحی، اجرا، انتخاب مصالح و نظارت درست کار هر کسی نیست شاید سختر از یک عمل قلب روتین باشد، آیا جراح قلبتان را دوست دارید در حین عمل قلب شما غیر تخصصی و در مصالح مصرفی در اتاق عمل صرفه جویی بی مورد نماید! گفتن این مسائل یکسری مشکلات و نگفتن آنها سری دیگری از مشکلات را به همراه دارد. ما انتخاب کردیم تا حقایق را بگوییم انشا الله خداوند بر نیت هر کس آگاه است و خود کمک می نماید، والسلام
* استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران، بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران در ایران و موسس انجمن زبدگان شهر در کشور

1401/03/12
10:52:46
0.0 / 5
174
تگهای خبر: تولید , حقوق , دام , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان