آمار تولید در سال ۱۴۰۰

تولید نیمی از کالاهای منتخب صنعتی افزوده شد

تولید نیمی از کالاهای منتخب صنعتی افزوده شد به گزارش یاری کالا آمار سالانه انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که سال قبل از  ۲۸ کالای منتخب صنعتی، تولید ۱۶ کالا بین ۲.۱ تا ۱۰۱.۲ درصد افزایش پیدا کرده است. در این زمان تولید یک کالا بیشتر از ۵۰ درصد، سه کالا بیشتر از ۲۰ (تا ۵۰ درصد)، چهار کالا ۱۰ تا ۲۰ درصد و هشت کالا کمتر از ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته و تولید ۱۲ کالا هم کاسته شده است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار در سال ۱۴۰۰ تولید کامیون، کامیونت و کشنده بیشترین افزایش را داشته و با ۱۰۱.۲ درصد افزایش به ۱۳ هزار و ۲۱۳ دستگاه رسیده است. در این میان دو کالای دیگری که بیشترین افزایش تولید را داشتند شامل اتوبوس و مینی بوس و ون با ۴۴.۲ و چرم با ۳۲.۱ درصد افزایش است.
روغن ساخته شده نباتی از دیگر کالاهایی است که تولید آن ۲۰ درصد افزایش داشته، به صورتی که تولید روغن در سال ۱۴۰۰ با ۲۵.۳ درصد افزایش به بیشتر از دو میلیون تن رسیده است. تولید این محصول در سال ۱۳۹۹ معادل بیشتر از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن بود.
بر مبنای نامه دبیر ستاد تنظیم بازار، کارخانه های تولیدی در سال قبل باید نسبت به تولید ماهانه ۱۸۰ هزار تن روغن که ۱۲۰ هزار تن در بخش های خانوار، ۲۵ هزار تن در بخش صنف و ۳۵ هزار تن در بخش صنعت خواهد بود، اقدام می کردند.
وضعیت تولید لوازم خانگی
بر طبق این آمار تولید انواع لوازم خانگی با افزایش ۱۰.۱ درصدی به بیشتر از پنج میلیون و ۲۶ هزار دستگاه رسیده است.
از بین انواع لوازم خانگی تولید ماشین لباسشویی و یخچال و فریزر با ۲۰ و ۸.۳ درصد افزایش به ترتیب به بیشتر از یک میلیون و ۴۵۶ هزار و دو میلیون و ۲۶۵ هزار دستگاه رسیده است. تولید این دو محصول در سال ۱۳۹۹ حدود یک میلیون و ۲۱۳ هزار و دو میلیون و ۹۰ هزار دستگاه بود. تولید انواع تلویزیون هم در این زمان ۳.۶ درصد افزایش پیدا کرده و به حدود یک میلیون و ۳۰۵ هزار دستگاه رسیده است.
در این میان تولید کولر آبی و الکتروموتور با کاهش ۱.۶ و ۱۸.۶ درصدی مواجه بوده و تولید آنها در سال قبل معادل بیشتر از یک میلیون و ۲۴۶ هزار و هشت میلیون و ۵۴۱ هزار دستگاه بوده است.
اواخر بهمن قیمت بعضی از انواع لوازم خانگی ۸ تا ۱۲ درصد افزوده شد که البته وزارت صمت تولیدکنندگان را ملزم به بازگرداندن این قیمت ها کرد. البته در همان زمان سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی افزایش ۳۹ درصدی حقوق و دستمزد، گران شدن قیمت جهانی مواد اولیه و افزایش نرخ ارز که شش برابر نسبت به سال ۱۳۹۷ شده را از علل افزایش قیمت عنوان نمود.
قابل ذکر است که سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هدف این وزارت خانه را تولید ۱۱.۶ میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال عنوان کرده بود، اما گفته بود که تقاضا در این بازار حدود ۱۲.۵ میلیون دستگاه و بخش اعظم آن در بخش لوازم خانگی کوچک است.
همچون مهم ترین کالاهای دیگری که تولید آنها افزایش داشته هم میتوان به کمباین، انواع کاغذ، تراکتور، پتروشیمی، روغن موتور به ترتیب با ۳.۱، ۵.۱، ۲.۸، ۲.۱ و ۳.۴ درصد افزایش اشاره نمود.
تولید ۱۲ کالا کاهش یافت
از بین ۲۸ کالای منتخب صنعتی تولید ۱۲ کالا کاهش داشته که بیشترین کاهش در ارتباط با الیاف اکریلیک با ۷۶ درصد، سموم دفع آفات نباتی با ۲۹.۱ و پودر شوینده با ۱۹.۳ درصد کاهش بوده است. کمترین کاهش تولید هم در ارتباط با وانت با ۱.۵ درصد بوده است.
انواع سواری، لاستیک خودرو، سموم دفع آفات نباتی و انواع کفش هم دیگر کالاهایی است که تولیدشان در این زمان کاسته شده است.
منبع:

1401/02/28
13:54:17
0.0 / 5
188
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان