ابلاغیه سازمان استاندارد به خودروسازان برای رعایت مصوبات قانونی

ابلاغیه سازمان استاندارد به خودروسازان برای رعایت مصوبات قانونی به گزارش یاری کالا سازمان ملی استاندارد ایران در جهت پشتیبانی از حقوق مصرف کنندگان، بعد از تعیین مهلت یک ماه برای ارتقاء و افزایش کیفیت و ایمنی خودرو ها، خودروسازان را مکلف به اجرای مصوبات قانونی کرد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، مهدی اسلام پناه- رئیس سازمان ملی استاندارد ایران- بعد از تعیین مهلت یک ماهه به خودروسازان در جهت پشتیبانی از حقوق مصرف کنندگان و حفظ ایمنی و امنیت سرنشینان خودرو ها و همینطور افزایش و ارتقای کیفیت خودرو های تولید داخلی، ۱۵ مسئولیت، تکلیف و تعهد قانونی را ترسیم و برای اجرا از راه وزارت صنعت، معدن و تجارت به خودروسازان ابلاغ نمود.
بدین منظور خودروسازان با حضور در سازمان ملی استاندارد ایران، متعهد به اجرای کامل این تکالیف به شرح زیر شدند:
۱- خودروسازان مکلفند در زمان دریافت تایید نوع، گواهی اظهاریه انطباق در خصوص تطابق خودرو های تولیدی با تایید نوع دریافت شده را بلافاصله با امضای مدیرعامل شرکت به سازمان ملی استاندارد ایران ارائه نمایند.
۲-چنانچه فاصله زمانی تولید خودرو تا عرضه آن به نمایندگی های فروش بر اساس گزارش شرکت بازرسی بیشتر از دو ماه باشد خودروسازان مکلفند بلافاصله از راه شرکت بازرسی طرف قرارداد نسبت به بازرسی از تمامی خودروهای مزبور از لحاظ سلامت قطعات لاستیکی، پلاستیکی و پلیمری باتری، شن زدگی، فرورفتگی بدنه و سایر صدمه های ناشی از عوامل طبیعی اقدام نموده و گزارش حاصله را به سازمان ملی استاندارد ایران ارائه نمایند.
۳- خودروسازان متعهد می شوند بلافاصله سازمان ملی استاندارد ایران را در مورد تغییراتی که بر انطباق محصول با استانداردهای ملی ذیربط تأثیر می گذارند، آگاه کنند در غیر این صورت طبق بند ۳ ماده ۴۰ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد ایران جرم تلقی شده و اقدامات حقوقی لازم از سوی سازمان ملی استاندارد ایران اعمال خواهد شد.

۴- خودروسازان با علم و آگاهی از ماده ۴۷ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد، متعهد به اجرای مستمر سیستم کیفیت و رعایت الزامات استاندارد در تمامی بازه زمانی تولید و نظارت بر بازار به منظور حصول اطمینان از حفظ و استمرار کیفیت محصول تولیدی در انطباق با الزامات استاندارد می باشند و تمامی تعهدات ناشی از عدم تأمین الزامات استاندارد و خسارت وارده به اشخاص حقیقی و حقوقی را متقبل شوند.

۵- خودروسازان موظف به کنترل فرآیند تولید کیفیت مواد اولیه و حد واسط محصول نهایی در پیش و بعد از تولید محصول در انطباق با الزامات استاندارد می باشند. در صورت هرگونه مغایرت کیفی در محصول نهایی مسئولیت کیفری و حقوقی و خسارات وارده به هر شخص حقیقی و حقوقی درحال و آینده متوجه واحد تولیدی کالا یا عرضه دهنده خدمت است.


منبع:

1400/11/06
21:24:26
0.0 / 5
348
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان