استخراج بدون مجوز ۳۰۰ مگاوات برق ماینری در شهرك های صنعتی

استخراج بدون مجوز ۳۰۰ مگاوات برق ماینری در شهرك های صنعتی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی پیش بینی نمود که در شهرک های صنعتی 300 مگاوات برق برای ماینرهای بدون مجوز مصرف می شود.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، علی رسولیان امروز در نشستی به مناسبت روز ملی صنعت و معدن در پاسخ به سوال ایسنا در ارباط با وجود ماینرها در شهرک ها و وضعیت قطعی برق شهرک های صنعتی اظهار داشت: قطعی برق بنگاههای صنعتی به شرکت شهرکهای صنعتی بر نمی گردد که متولی تامین زیرساخت است بلکه مشکل، کمبود برق کشور است که وزارت نیرو باید در این رابطه توضیح دهد.
وی با اعلان اینکه پیش بینی می شود در شهرک های صنعتی ۳۰۰ مگاوات برق برای ماینرهای بدون مجوز مصرف شود اظهار داشت: برمبنای آمارها ماینرهای مجوزدار در شهرک ها نیز ۵۰۰ مگاوات برق مصرف می کنند که مطابق دستور رئیس جمهوری به سبب کمبود برق در کشور، واحدهای مجاز استخراج رمزارز تا اختتام شهریورماه حق تولید ندارند. البته آمار دقیق مجوزدارها نیز باید از وزارت صمت پیگیری شود.
او همین طور اصرار کرد که ماینرهای بدون مجوز در شهرک های صنعتی با حساسیت درحال شناسایی هستند و برخی هم شناسایی و به مراجع ذیصلاح ابلاغ شدند.
این مقام مسئول در ادامه از پرداخت مشوق برای تولید برق مولدهای کوچک مقیاس و همین طور پنل های خورشیدی آگاهی داد و اظهار داشت: تا کنون ۴۷۰ مگاوات برق بوسیله مولدهای کوچک مقیاس در نواحی و شهرک های صنعتی به وجود آمده است. شرکت شهرک های صنعتی به سرمایه گذاران واحدهای کوچک تولید برق، به ازای هر مگاوات برق CHP (نیروگاه های کوچک مقیاس)، ۱۰۰ متر مربع زمین رایگان ارائه می دهد.
وی همین طور از ارائه مشوق هایی همچون زمین رایگان برای در اختیار قرار گرفتن واحدهای تولیدی برای استقرار پنل های خورشیدی بمنظور تولید برق آگاهی داد و اشاره کرد: باید تدابیری اندیشیده شود تا برق واحدهای تولیدی و صنعتی قطع نشود و تا حد امکان زمان بندی ساعات قطعی به شکلی باشد که منجر به خسارت نشود.
صادرات ۳۷۸ میلیون یورویی بنگاه های مستقر در شهرک ها در ۱۴۰۰
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه از صادرات ۳۷۸ میلیون یورویی واحدهای مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور از شروع امسال تا اختتام خردادماه آگاهی داد و اظهار داشت: عمده کالاهای صادراتی در طول این مدت از دو دسته فلزی و مواد غذایی بود. سال قبل نیز در مجموع ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کالا توسط بنگاه های حاضر در شهرک ها و نواحی صنعتی صادر شد.
بگفته وی ۲۶ درصد واحدهای مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی از دسته فلزی، ۲۲ درصد شیمیایی، ۱۷ درصد غذایی و آشامیدنی، ۱۱.۸ درصد کانی غیرفلزی، ۷.۲ درصد سلولزی، ۵.۴ درصد نساجی و ۳.۴ درصد برق و الکترونیک هستند.
۴۰۰ هکتار اراضی از دست سوداگران پس گرفته می شود
وی با اعلان اینکه امسال برای بازپس گیری اراضی شهرک ها از دست سوداگران برنامه ریزی شده است، اظهار نمود: منظور کسانی است که به هر علت در سالهای قبل زمین تحویل گرفتند، اما ساخت و ساز و فعالیت تولیدی نکردند. تا آخر سال گذشته ۸۸۹ هکتار از اراضی از سوداگران و کسانی که به هر علت در اراضی یاد شده ساخت و ساز نکردند بازپس گرفته شد و برنامه امسال ۴۰۰ هکتار است. برخی افراد نیز در اراضی تحویل گرفته شده ساخت و ساز کردند، اما از ساختمان ها بعنوان انبار استفاده می نمایند و در عمل تولید نمی کنند که برای آنان نیز برنامه داریم.
برنامه ریزی برای احیای ۱۶۰۰ واحد راکد
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی در ادامه از احیا و فعال سازی ۱۵۵۷ واحد راکد مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی در سال ۱۳۹۹ آگاهی داد و اظهار داشت: از محل احیای این واحدها ۲۷۰۰ شغل بوجود آمد. ۵۶.۹ درصد این واحدهای راکد با مشکلات کمبود نقدینگی، ۳.۷ درصد با مشکل اختلاف بین شرکا، ۲.۶ درصد مشکل تامین مواد اولیه، ۱۶.۲ درصد با مشکل فقدان بازار و ۱.۵ درصد با مشکل تامین ماشین آلات مواجه بودند که بوسیله عارضه یابی در کلینیک های کسب وکار مشخص شد.
بگفته وی فعال سازی واحدهای راکد در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال پیش از آن ۹ درصد رشد داشت و امسال احیای ۱۶۰۰ واحد راکد دیگر در برنامه است. از شروع امسال تا اختتام ششمین روز از تیرماه، ۲۳۸ واحد غیرفعال باردیگر در مدار تولید قرار گرفت که ایجاد ۳۴۰۰ شغل جدید را به دنبال داشت.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در حوزه تامین زیرساخت ها برای شهرک ها و نواحی صنعتی، اشاره کرد: از شروع سال قبل تا حالا ۱۱ شهرک و ناحیه صنعتی جدید در کشور ایجاد و بیش از ۵۸۶ هکتار به مساحت شهرک ها افزوده شد. برای این مناطق ۵۲۰ لیتر در ثانیه آب جدید و ۴۲۲ مگاوات تامین برق شد. همین طور ۲۲ شهرک جدید بوسیله فیبر نوری به اینترنت متصل، ۱۷۲ هکتار فضای سبز جدید در آنها ایجاد و ۹ ایستگاه جدید آتش نشانی به بهره برداری رسید.
برنامه ریزی برای ایجاد ۱۰۰ هزار شغل در سال جاری
وی همین طور از برنامه این سازمان برای ایجاد ۱۰۰ هزار فرصت شغلی از محل بهره برداری از ۳۳۰۰ واحد صنعتی آگاهی داد.
بگفته وی پارینه تقاضا برای سرمایه گذاری در شهرک ها و نواحی صنعتی رشد داشته؛ بطوریکه ۱۱ هزار و ۶۲۵ قرارداد جدید واگذاری زمین تنظیم شد که از نظر تعداد ۹۳ درصد و از نظر میزان زمین واگذار شده ۱۰۲ درصد رشد نشان میدهد. همین طور میزان سرمایه گذاری واحدهای صنعتی در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال پیش از آن رشد ۲۹ درصدی داشته است.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی در آخر اشاره کرد: مطابق آخرین آمارها حالا ۱۰۱۱ شهرک، ناحیه صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی در کشور وجود دارد که ۸۲۸ شهرک و ناحیه صنعتی درحال واگذاری بوده و بنگاه های اقتصادی در آنها فعال می باشند. تا حالا ۹۹۴۱ مگاوات برق و ۱۶ هزار و ۳۰۵ لیتر بر ثانیه آب برای این شهرک ها و نواحی صنعتی تامین شده و ۱۹۱ شهرک و ناحیه به تصفیه خانه آب مجهز شده است.1400/04/09
18:49:40
0.0 / 5
251
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان