هشدار نسبت به افزایش مجدد قیمت مرغ

هشدار نسبت به افزایش مجدد قیمت مرغ یاری کالا: فعالان بخش خصوصی در ادامه هشدارهایشان درباره کاهش دسترسی به مواد اولیه، از احتمال افزایش باردیگر قیمت مرغ می گویند.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، در طول سه سال قبل و تحت تاثیر تحریم های آمریکا، واردات کالا به ایران با برخی سیاست های محدودکننده همراه شد و البته دولت اعلام نمود که برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص خواهد داد.
هرچند در طول سالهای قبل، روند تخصیص ارز دولتی ادامه داشته اما کند شدن این پروسه در بعضی دوره ها، مشکلاتی که در حوزه نظارت بر آنها وجود داشته و البته محدودیت هایی که در ترخیص کالاها از گمرک وجود دارد، موجب ایجاد مشکلاتی جدید در این بخش شده است.
در ایام گذشته، فعالان اقتصادی هشدار داده اند که اگر ترخیص کالاها سرعت نگیرد و روند دسترسی به مواد اولیه با جدیت بیشتری دنبال نشود، احتمال کاهش تولید و بالا رفتن باردیگر قیمت ها وجود دارد و در این بین مرغ بعنوان محصولی که برای تولید باید ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کند، اما با این وجود این محصول سال قبل روند افزایش قیمت کم سابقه ای را پشت سر گذاشت و امسال نیز بنظر می رسد از تحولات قیمتی دور نخواهد بود.
ناصر بیکی – رئیس اتاق تجاری اراک – به پایگاه اتاق تجاری ایران گفته: هم اکنون مصرف سرانه واقعی گوشت مرغ در کشور ۳۰ کیلوگرم است که باتوجه به گرانی گوشت قرمز و احتمال کمبود آن در اثر خشکسالی، ممکنست در سال ۱۴۰۰ میزان مصرف مرغ تا ۳۵ کیلوگرم هم ارتقا پیدا کند که اگر چنین شود، پیش بینی می کنم میزان مصرف مرغ در سال ۱۴۰۰ به ۲.۸ میلیون تن برسد.
بیکی افزود: همه هزینه های مرغ داری و پرورش مرغ، محدود به نهاده های اصلی خوراک مرغ نیست. گرچه دانه ذرت و کنجاله سویا در ردیف کالاهای مشمول دلار ۴۲۰۰ تومانی است؛ اما مرغ دار باید دارو، واکسن و انواع مکمل های خوراک طیور خودرا با ارز آزاد و به قیمت بالا تهیه نماید. افزایش تعرفه های برق، آب، سوخت، دستمزد کارگر، قطعات و لوازم گران موردنیاز، هزینه های سرمایه ای، کرایه های حمل سرسام آور و هزینه های تعمیر و نگهداری سنگین در واحد تولید نیز بخش دیگری از هزینه هاست که روی بهای تمام شده مرغ اثر می گذارد.
رئیس اتاق اراک، پایه های گرانی را تورم و قیمت های گزاف نهاده های تولید و خدمات دانست و تصریح کرد: گران فروشی ناشی از کاهش تولید و عدم هماهنگی بین عرضه و تقاضا، احتکار و مورادی از این دست اتفاق می افتد؛ بدین سبب هم اکنون، باتوجه به ارزش پول ملی و درآمد سرانه مردم، اسیر گرانی مرغ هستیم نه گرانفروشی آن؛ پس نباید آدرس اشتباه به مصرف کننده داده شود.
او درباره این که در وضعیت عادی میزان تولید فعلی گوشت مرغ تکافوی مصرف روزمره و سالیانه کشور را می دهد اظهار داشت: در اواسط سال گذشته، متاسفانه قسمتی از زنجیره تولید مرغ گرفتار نقصان اساسی شد و آن عبارت بود از این که متاسفانه در مقاطعی واردات مرغ اجداد نژاد Ross مشمول تحریم ها شد و از همان زمان نقصان در تولید مرغ مادر رقم خورد. این مساله به مرور بر میزان تولید جوجه گوشتی و گوشت مرغ اثر گذاشت و به نظر باید تا آخر سال جاری، منتظر آثار سوء بیشتر آن بر روند تولید این محصول باشیم.
این فعال اقتصادی تشریح کرد: ایجاد مخاطره در پرورش یک قطعه مرغ اجداد، معادل نقصان ۵۰ عددی در تولید مرغ مادر و در پی آن کاهش تولید ۷۵۰۰ جوجه گوشتی و سپس کاهش ۱۵ تن گوشت مرغ است. جبران این سطح از خسارت به یک فرآیند زمانی طولانی نیاز دارد؛ بدین سبب معتقدم در سال ۱۴۰۰ با کمبود ۳۰۰-۴۰۰ هزار تنی گوشت مرغ مواجه خواهیم شد و باید از همین حالا تصمیم گیران کلان کشور به فکر باشند.
منبع:

1400/03/01
22:14:11
0.0 / 5
621
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان