مردم قیمه و قرمه سبزی هم نخورند، پس چه بخورند؟!

مردم قیمه و قرمه سبزی هم نخورند، پس چه بخورند؟! به گزارش یاری کالا ۱۰ فوریه «روز جهانی حبوبات» بود. حبوبات از محصولاتی است که ضمن ماندگاری طولانی، از ارزش غذایی بالایی برخوردار بوده و تا دو سه سال قبل به خاطر قیمت مناسب و اهمیت آن در آشپزی و غذاهای ایرانی، در میان خانواده ها مصرف زیادی داشتند.


با این مقدمه کوتاه، مروری بر نرخ انواع حبوبات از بهار ۹۷ تا زمستان ۹۹، گویای این حقیقت تلخ و تکان دهنده است که قیمت این مواد غذایی پرمصرف و پرفایده تنها در ۳ سال، ۴ برابر شده است.
معمولاً قیمت انواع محصولات در میادین میوه و تره بار، ۲۰ تا ۴۰ درصد ارزان تر از میانگین قیمت های سطح شهر است و قیمت انواع حبوبات که در میادین، ۲۱ درصد از میانگین سطح شهر پایین تر است هم از این قاعده مستثنی نیست.
اما در همین میادین میوه و تره بار هم قیمت انواع حبوبات از رشد قابل توجهی برخوردار بوده و نگاهی اجمالی به رشد فزاینده قیمت این محصولات پرکاربرد که در سبد خرید و سفره خانواده های ایرانی از نقش پررنگی برخوردار می باشند، نشان دهنده ابعاد اتفاقی است که از بهار ۹۷ تا زمستان ۹۹ یعنی در مدت زمانی کمتر از ۳ سال در جامعه رخ داده است.
«لوبیا چشم بلبلی» در بهار ۹۷ هر کیلوگرم ۵۵۰۰ تومان بود که قیمت آن امروز با بیشتر از ۵ برابر افزایش به ۲۹ هزار تومان رسیده است.
«عدس درشت» در بهار ۹۷ هر کیلوگرم ۵۱۰۰ تومان بود که قیمت آن امروز با ۵ برابر افزایش به ۲۵۵۰۰ تومان رسیده است.
«لپه ریز» در بهار ۹۷ هر کیلوگرم ۷۵۰۰ تومان بود که قیمت آن امروز با حدود ۵ برابر افزایش به ۳۷ هزار تومان رسیده است.
و البته به همین ترتیب، در کمتر از ۳ سال گذشته، قیمت عدس ریز، لپه درشت، لوبیا کشاورزی، نخود، لوبیا قرمز، لوبیا عروس و لوبیا چینی، بین ۳ تا ۵ برابر شده و در این میان، کمترین رشد قیمت را لوبیا سفید داشته که قیمت آن ۳ برابر شده است.
فراموش نکنیم که اینها تنها یک سری عدد و رقم ساده نیستند. اینها آمار و ارقام معناداری هستند که با معیشت مردم، با سفره مردم و با تغذیه مردم سر و کار دارند.
امروز در سفره خیلی از خانواده ها، نه تنها گوشت گوسفند و گوساله حذف شده که گوشت مرغ و تخم مرغ هم در حال حذف شدن است. اگر مردم گوشت و مرغ نخورند، نخود و لپه و لوبیا هم نخورند، آش و خورش قیمه و قرمه سبزی هم نخورند، پس چه بخورند؟! ۲۳۵۲۳۲


منبع:

1399/11/26
11:51:11
0.0 / 5
866
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان