كاهش تعداد مجوزهای صادره برای ماشین آلات مشمول معافیت گمركی

كاهش تعداد مجوزهای صادره برای ماشین آلات مشمول معافیت گمركی به گزارش یاری كالا در حالیكه طبق اعلام انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا) هم اكنون خیلی از شركت ها بر مبنای یكی از بندهای قانون امور گمركی و بدون پرداخت حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده، ماشین آلاتی كه در داخل ایجاد می شود را هم به كشور وارد می كنند، آمارهای انتشار یافته از جانب وزارت حاكی از صدور ۲۰۲۹ فقره مجوز برای ماشین آلات مشمول معافیت گمركی در هفت ماهه سال جاری است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، بر مبنای ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی و تفاهم نامه بین گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، واحدهای تولیدی مجاز می توانند در صورت تائید عدم ساخت داخل از معافیت حقوق ورودی ماشین آلات بهره برده و در حداقل زمان ممکن ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید خویش را از گمرک ترخیص کنند. البته برپایه تعهدی که متقاضی عرضه می کند، باید ماشین آلات و مواد اولیه وارداتی را در محل واحد صنعتی مبحث پروانه نصب کند.
این در شرایطی است که به تازگی دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا) اظهار داشت که هم اکنون خیلی از شرکت ها بر مبنای یکی از بندهای قانون امور گمرکی و بدون پرداخت حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده، ماشین آلاتی که در داخل ایجاد می شود را هم به کشور وارد می کنند.
جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که در هفت ماهه سال جاری ۲۰۲۹ فقره مجوز برای ماشین آلات و ۲۹۳ ماشین آلات مستعمل مشمول معافیت گمرکی به ارزش ۹۵۵ میلیون و ۴۷۰ هزار دلار و ۷۵ میلیون و ۶۴۰ هزار دلار صادر شده که به ترتیب نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ تعداد ۱۴.۸ درصد و یک درصد کاهش داشته است. یعنی در مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۲۳۸۱ فقره مجوز برای ماشین آلات و ۲۹۶ ماشین آلات مستعمل مشمول معافیت گمرکی صادر گردیده است.
همینطور در این زمان ۴۸۲ فقره مجوز مواد اولیه مشمول معافیت گمرکی به ارزش ۵۷ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار صادر شده که به لحاظ تعداد نسبت به صدور ۵۵۳ فقره در مدت مشابه سال قبل ۱۲.۸ درصد کاهش داشته است.
البته طبق اعلام سازمان صمت استان تهران، این سازمان از واحدهای تولیدی دارای مجوز صنعتی که از معافیت گمرکی ماشین آلات بهره برده اند بازرسی می کند و در صورت عدم استقرار ماشین آلاتی که از معافیت گمرکی بهره برده اند، در محل مجاز مبحث پروانه صنعتی عملکرد واحد صنعتی، بعنوان قاچاق به حساب می آید.

1399/09/08
13:36:21
5.0 / 5
883
تگهای خبر: ارز , تجارت , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان