دلیل افزایش قیمت خودرو از زبان یكی از مدیران وزارت صمت

دلیل افزایش قیمت خودرو از زبان یكی از مدیران وزارت صمت یاری كالا: مدیركل صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) ضمن اعلام اینكه هم اكنون حدود 80 درصد خودرو های تحویلی توسط خودروسازان مربوط به تعهدات معوق این شركت هاست، اشاره كرد كه بنا بر این خودروسازان نمی توانند پاسخگوی تعهدات جدید ایجادی باشند.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، سهیل معمارباشی دوشنبه شب با حضور در یک برنامه تلویزیونی در ارتباط با علت افزایش قیمت خودرو ها در بازار اظهار نمود: اتفاقاتی که در بازار خودرو می افتد تابعی از شرایط عرضه خودرو نیست و از شرایط فعلی اقتصاد کلان کشور پیروی می کند؛ بدین سبب بخش عظیمی از افزایش قیمت ها به حوزه بانک مرکزی و تامین نقدینگی و بخش دیگری به تعهدات معوق خودروسازان برمی گردد.
بگفته وی هم اکنون ۸۰ درصد خودرو های تحویلی به بازار توسط خودروسازان مربوط به تعهدات معوق آن هاست.
مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت اضافه کرد: چنانچه خودرو های عرضه شده به بازار به تعهدات و تقاضاهای جدید تعلق گیرد، قیمت در بازار خواهد شکست اما طبق برآوردها میزان تقاضای خودرو در کشور سالانه حدود یک میلیون دستگاه است که روزانه حدود ۲۶۰۰ تا ۲۷۰۰ تقاضای جدید برای خودرو ایجاد می شود.
وی با اعلان اینکه تولید خودرو امسال در مقایسه با سال گذشته، افزایش ۲۰ درصدی و عرضه آن نیز افزایش حدود پنج درصدی داشته است، اظهار داشت: ۱۵ درصد مابقی مربوط به تولید ناقص خودروسازان بوده است. خودروسازان به سبب کاهش تولید طی سال گذشته، نتوانسته اند تعهدات قبلی خودرا پاسخ دهند؛ بدین سبب بخش زیادی از تحویل های روز مربوط به تعهدات قبلی است و تقاضاهای جدید را پوشش نمی دهد.
معمارباشی اشاره کرد: خودروسازان طرح های توسعه ای را متوقف نکرده و ملزم به عرضه خودروی ارزان قیمت با موتور کم مصرف هستند که هردو خودروساز بزرگ کشور در حال پیگیری آن هستند و تا اختتام امسال نمونه این خودرو ها به بازار عرضه خواهند شد.
مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت در ارتباط با داخلی سازی قطعات، اشاره کرد: داخلی سازی قطعات تا جایی که صرفه اقتصادی داشته باشد، به نفع تولید داخل خواهد بود اما باید عمق ساخت داخل هم مشخص شود که مقرر است تا کجا پیش رود. در همه دنیا برخی قطعات چنانچه در تیراژ بالا و بین المللی تولید نشوند، صرفه اقتصادی نخواهند داشت.
او همینطور در ارتباط با آینده بازار خودرو اظهار داشت: در بازار آزاد نمی توان پیش بینی دقیقی داشت؛ چونکه بازار تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. در عرصه تولید و عرضه بطور قطع افزایش خواهیم داشت که امید است با افزیش تولید و به تبع آن عرضه، قیمت ها کم شود. ضمن اینکه با وجود شرایط کرونا، در کل دنیا تولید خودرو کاهش یافته اما تولید خودرو در ایران ۲۰ درصد رشد نیز داشته است.1399/06/18
10:07:48
5.0 / 5
1577
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان