خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۲۱ اردیبهشت ماه

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۲۱ اردیبهشت ماه یاری كالا: بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز، بررسی كلیات طرح اصلاح بخشنامه داخلی مجلس، انتقاد از افزایش قیمت پراید و... همچون مهمترین اخبار امروز (یك شنبه) بیست و یكم اردیبهشت 1399 مجلس شورای اسلامی هستند كه می توانید مشروح آنرا در لینك های زیر بخوانید.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست مسعود پزشکیان برگزار گردید و لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دستورکار نمایندگان مجلس قرار دارد.
مسعود پزشکیان در نطق قبل از دستور، رحلت حجت الاسلام والمسلمین سیدصادق حسینی طباطبایی نماینده ادوار مردم سیستان در مجلس را تسلیت گفت و اضافه کرد: رحلت این عزیز را به مردم سیستان تسلیت گفته و صبر جمیل برای خانواده آن مرحوم و همکارمان آقای کامران از درگاه ایزد مننان خواستاریم. این تسلیت از جانب مجمع نمایندگان استان سیستان اعلام شده است.
در این نشست نمایندگان به اصلاح کمیسیون اجتماعی درباره طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی رای ندادند و بنابراین این طرح از دستور کار مجلس خارج شد.

ناطقین امروز مجلس
حاجی بابایی: مجلس یازدهم محکوم به پیروزی است
یوسف نژاد: حمله به دولت و مجلس به منزله بی توجهی به رای مردم است
سخنگوی کمیسیون عمران خطاب به رئیس جمهور: مگر ۹۰ درصد قطعات پراید تولید داخل نبود؟
پاپی زاده: اجازه بهره برداری از بیمارستان دزفول داده شود
کمالی پور: باید دست واسطه ها از بازار خودرو قطع شود

***


بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دستور کار نمایندگان قرار گرفت و در مصوبه ای خرید و فروش چوب، هیزم یا زغال حاصل از درختان جنگلی مطلقا ممنوع و مجازاتی برای متخلفان تعیین شد.
برمبنای رای نمایندگان همین طور چنانچه عرضه یا فروش کالای قاچاق بوسیله رسانه ها یا فضای مجازی از قبیل شبکه اجتماعی، تارنما، پیامک یا تلفن صورت پذیرد، مرتکب علاوه بر ضبط کالا به دوبرابر ارزش کالای قاچاق محکوم می شود.
در مصوبه ای دیگر در ارتباط با این لایحه، احکام مربوط به وسایل نقلیه مورد استفاده در حمل کالا یـا ارز قاچاق نیز تعیین شد.


در جریان جلسه علنی امروز مجلس، ماده ۲۴ لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را بررسی گردید و به تصویب رسید که برمبنای آن ی جریمه نقدی مبادرت به خروج ارز را دو تا چهار برابر بهای ریالی آن تعیین شد.
همین طور نمایندگان مجازاتی را برای واردات یا صـادرات دارو، مکمل هـا، ملزومـات و تجهیــزات پزشــکی و قطعات آنها، مواد و فـرآورده هـای خـوراکی، آشـامیدنی، آرایشـی و بهداشـتی بـدون انجـام تشریفات قانونی تعیین کردند.
درادامه بررسی های مربوط به لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی هرگونه معامله با استفاده از کارت بازرگانی که عرفا اجاره، فروش، خرید یا وگذاری آن محسوب شود و نیز هرگونه بهره برداری از منافع کارت بازرگانی دیگری تحت هر عنوان ممنوع می باشد.
نمایندگان با تصویب ماده ۴۹ این لایحه مقرر کردند وسیله نقلیه مرتکبان قاچاق درصورت درگیری مسلحانه ضبط یا معادل قیمت آن به جزای نقدی مرتکبان اضافه می شود.


در ادامه نمایندگان مجلس تصویب کردند که رسیدگی به جرایم قاچاق کالا و ارز سازمان یافته و حرفه ای، قاچاق کالاهای ممنوع و قاچاق کالا و ارز مستلزم حبس و یا انفصال از خدمات دولتی در صلاحیت دادسرا و دادگاه انقلاب است و سایر پرونده های قاچاق کالا و ارز تخلف محسوب شده و رسیدگی به آن در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی است.
همین طور در مصوبه ای احکام مربوط به کالای قاچاق یا ارز مکشوفه ۵ میلیون تومانی یا کمتر را تعیین شد.
نمایندگان مواد ۳۲ و ۳۳ لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز بررسی نموده و آنرا به تصویب رساندند و بر این اساس نحوه تسلیح نیروی یگان حفاظت گمرک های کشور و سازمان بنادر و دریانوردی را تعیین شد.
در مصوبه ای دیگر نیز مقرر شد که امکان فروش یا صادرات کالای قاچاق مکشوفه با برگزاری مزایده فراهم باشد.


در ادامه بررسی جزئیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نمایندگان مجلس در مصوبه ای مقرر کردند کالاهای قاچاق مکشوفه که قابلیت هیـچگونـه مصـرفی ندارنـد از قبیل مشروبات الکلـی، آلات و وسـایل قمـار، آثـار سـمعی و بصـری مبتـذل و مستهجن، کالاهای فاسد یا تاریخ مصرف گذشته بعد از أخذ مجوز امحاء از مرجع رسیدگی کننده، بلافاصله برمبنای مقررات مربوط امحاء شوند.
مواد ۵۴ و ۵۵ و ۵۶ و ۵۷ این لایحه نیز بررسی و تصویب گردید که چنانچه وسایل نقلیه حامل کالاهای ممنوع به آب های تحت نظارت جمهوری اسلامی ایران داخل و بوسیله قرائن و اماراتی حرکت به مقصد ایران بوسیله مسیر غیر مجاز احراز شود، حامل آن متخلف به حساب می آید.
در ادامه جلسه علنی نیز نمایندگان تصویب کردن که ارزش کالاهای ممنوع را ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز سالانه تصویب کرده و ابتدای هر سال ابلاغ می کند؛ همین طور مرجع تشخیص ایرانی یا خارجی بودن کالای مکشـوفه حسب مورد یکی از وزارتخانه های صـنعت، معـدن و تجـارت، جهاد کشاورزی یا بهداشت یا سازمان ملی استاندارد ایران است.


نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازو کار اعتراض و یا درخواست تجدید نظر خواهی به رای دادگاه درباب متهمین قاچاق کالا و ارز را تعیین کردند.
در مصوبه ای دیگر نحوه هزینه کرد مبالغ حاصل از اجرای ایـن قـانون از قبیـل وجـوه ناشی از فروش کالا و ارز قاچاق، وسایل ضبطی و جریمه های وصولی را تعیین کردند.
در جریان جلسه علنی امروز مجلس، مواد ۴۴ و ۴۵ لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز بررسی گردید و نمایندگان سازو کار رسیدگی به عدم تطبیق رای دادگاه در ارتباط با متهمین قاچاق کالا و ارز با قانون را تعیین کردند.
همین طور نمایندگان تصویب کردند که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز می تواند درباب پرونده های موضوع این قانون و یا جرائم مرتبط حسب مورد بوسیله رئیس سازمان تعزیرات حکومتی یا دادستان، تعقیب و رسیدگی به پرونده را از بدو تشکیل تا مرحله اجرای احکام، از مراجع رسیدگی کننده تقاضا کند؛ همین طور تمامی احکام و قواعد عمومی مربوط به جرائم و تخلفات موضوع این قانون به غیر از موارد پیشبینی شده، مطابق قانون مجازات اسلامی است.


در ادامه جلسه علنی، نادر قاضی پور در اخطاری مستند به اصل ۱۱۰ قانون اساسی با اشاره به بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در قسمتی از این لایحه آمده که کالاهای قاچاق در بورس ارائه شود و به صورتی به این کالاها رسمیت داده شده که این خلاف نظرات رهبری است.
پزشکیان در پاسخ به این اظهارات بر ضرورت رعایت احکام صادره از طرف رهبری در مصوبات مجلس تاکید کرد.
نمایندگان همین طور در ادامه کارشان کلیات طرح اصلاح آئین نامه داخلی مجلس را تصویب کردند که در صورت تصویب نهایی جزئیات آن تغییراتی در روند انتخاب حقوق دانان شورای نگهبان ایجاد می شود.
کلیات این طرح در شرایطی تصویب گردید که موافقان و مخالفان آن معتقد بودند این طرح برای حفظ اقتدار مجلس شورای اسلامی است و در شرایط فعلی اولویت های مهم تری وجود دارد.

تذکرات شفاهی امروز نمایندگان مجلس
علیرضا سلیمی: قیمت ماشین سرسام آور بالا می رود و مجلس بجای نظارت فقط نظاره می کند
مازنی: وزیر خارجه درباره پرداخت خسارت آثار هنری تخریب شده در حمله به سفارت انگلیس روشنگری کند
کولیوند: همه تقصیر وقایع آبان ماه به عهده وزارت کشور نیست
صادقی: جلوی تورم در زمینه مسکن و خودرو را بگیرید
مقدسی: حقوق بازنشستگان افزایش پیدا کند
حاجی دلیگانی: دولت به افراد واجد شرایط جا افتاده از دریافت سهام عدالت رسیدگی کند
خجسته: دولت وضعیت مدیریت بنیاد شهید را تعیین تکلیف کند
خضری: بیمارستان پیرانشهر و درمانگاه تامین اجتماعی سردشت تعیین تکلیف شود
انتقاد کواکبیان از افزایش قیمت خودرو پراید
ابطحی: هر چه سریعتر حقوق معلمان خرید خدمت پرداخت شود
پورابراهیمی: هنوز بیمه بیکاری به بیکاران پس از انتشار کرونا داده نشده است
کریمی: وام ازدواج باید یا یک ضامن پرداخت شود
قاضی پور: درصورت توقف تولید پژو و پراید اقشار زحمتکش نمی توانند صاحب خودرو شوند
دهمرده: حق و حقوق پرستاران سیستان و بلوچستانی جدی گرفته شود
طاهرخانی: چه کسی مسئول ممانعت از افزایش افسارگسیخته قیمت خودرو است؟
تقاضای نماینده نهاوند برای تخصیص اعتبار پروژه سد منطقه
سلیمی: قیمت پراید مانند هلیکوپتر در حال پرواز است
آزادیخواه: برخی تلاش دارند جهش تولید را به جهش قیمت تبدیل کنند
انتقاد گودرزی از آشفتگی بازار خودرو و مسکن

***
در آخر نیز علی اصغر یوسف نژاد، عضو هیات رییسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولین اجرایی کشور را قرائت کرد.





منبع:

1399/02/22
17:44:54
5.0 / 5
2594
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان