شورای جهانی طلا خبر داد

احتكار ۱۶ میلیارد دلار طلا در سه ماه گذشته

احتكار ۱۶ میلیارد دلار طلا در سه ماه گذشته به گزارش یاری كالا انبار كردن گسترده طلا از جانب سرمایه گذارانی كه از نتایج پاندمی ویروس كرونا به وحشت افتاده اند، كاهش تولید جواهرات را در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ جبران كرد و با پشتیبانی از تقاضا مانع افت قیمت این فلز پرارزش شد.به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، پاندمی ویروس کرونا تجارت طلا را مختل کرده است. قرنطینه های وضع شده برای مقابله با شیوع کرونا سبب تعطیلی بازارهای چین و هند که بزرگترین بازارهای جهان هستند و مختل شدن مسیرهای تأمین طلا شده است. این پاندمی سبب التهاب بازارهای مالی و افزایش تقاضای سرمایه گذاری برای طلا بعنوان دارایی امن شد.

جان رد، استراتژیست ارشد بازار در شورای جهانی طلا اظهار نمود که این بزرگترین تغییر در بازار است که به یاد دارم و روشن است که هنوز چیزی را ندیده اید.

طبق گزارش سه ماهه شورای جهانی طلا (WGC)، صندوقهای سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) در فاصله ژانویه تا مارس به نمایندگی از سرمایه گذارانی که عموما در آمریکا و اروپا هستند، ۲۹۸ تن طلا به ارزش ۱۶ میلیارد دلار خریداری کردند.

همزمان استفاده از طلا برای ساخت جواهرات به ۳۲۵.۸ تن کاهش پیدا کرد و ۳۹ درصد در مقایسه با سه ماهه نخست سال قبل کاهش داشت و پایینترین میزان در یک دهه گذشته بود.

فروش شمش و سکه طلا در همین مدت با شش درصد کاهش، به ۲۴۱.۶ تن رسید و خرید بانک های مرکزی با هشت درصد کاهش، به ۱۴۵ تن رسید. همینطور استفاده از طلا در دستگاههای الکترونیکی و سایر صنایع هشت درصد کاهش پیدا کرد و به ۷۳.۴ تن رسید.

مجموعا تقاضا برای طلا یک درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ افزایش داشت و به ۱۰۸۳.۸ تن رسید.

صندوقهای ETF از آغاز آوریل تابحال ذخایر طلایشان را بیشتر از ۱۵۰ تن افزایش داده اند و احیانا سرمایه گذاران به رشد تقاضا برای این فلز پرارزش در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ کمک خواهند کرد. اما خرید از جانب جواهرسازان و بانک های مرکزی امکان دارد برای مدتی کمتر باشد و باآنکه هنوز زود است برآوردی انجام گیرد اما مصرف چین و هند امکان دارد سال جاری نیمی کاهش پیدا کند.

از سوی دیگر بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، عرضه طلا در فاصله ژانویه تا مارس به میزان چهار درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا کرد و به ۱۰۶۶.۲ تن رسید و میزان عرضه طلای استخراج شده و بازیافت شده کاهش داشت.

محدودیتهای وضع شده برای مقابله با شیوع کرونا احیانا عرضه معدنی را در سه ماهه دوم سال جاری مختل خواهد نمود اما عرضه قراضه احیانا افزوده می شود.

بر اساس گزارش رویترز، قیمت هر اونس طلا سال جاری به بالای ۱۷۰۰ دلار صعود کرده که بالاترین حد در هشت سال گذشته است و قیمت طلا به ارزهای دیگری مانند یورو، یوان و روپیه هم رکورد شکسته است.
1399/02/11
21:22:44
5.0 / 5
2947
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان