چرا صادرات سیگار كاهش یافت؟

چرا صادرات سیگار كاهش یافت؟ یاری كالا: بررسی آمارهای انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) حاكی از كاهش 27.3 درصدی صادرات سیگار در 11 ماهه سال قبل است. رئیس انجمن تولیدكنندگان، واردكنندگان و صادركنندگان محصولات دخانی بالا بودن هزینه تولید و مشكلات تامین مواد اولیه را همچون دلیلهای این كاهش می داند.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، آمارها نشان میدهد كه تا اختتام بهمن ماه سال قبل ۵۰ میلیارد و ۱۱۰ میلیون نخ سیگار تولید شده كه نسبت به تولید ۴۰ میلیارد و ۷۶۰ میلیون نخ در زمان مشابه سال ۱۳۹۷ حدود ۲۲.۹ درصد افزایش داشته است. با این وجود با توجه به این كه مصرف سیگار در این مدت ۵۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نخ تخمین زده شده است، برآورد شده ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون نخ در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۸ قاچاق شده كه نسبت به زمان مشابه سال قبلش حدودا نصف شده است. در چنین شرایطی صادرات سیگار نیز با كاهش ۲۷.۳ درصدی از ۱۵۰ میلیون نخ در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۷ به ۱۰۹ میلیون نخ در زمان مشابه سال قبل رسیده است.
درباره دلیلهای كاهش صادرات، محمدرضا تاجدار در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینكه بالا بودن هزینه تولید و در نتیجه بالا بودن قیمت تمام شده محصول امكان صادرات و رقابت در بازارهای صادراتی را برای ایران كمتر می كند، اشاره كرد: در صورتیكه تولیدكننده ایرانی تلاش می كند تا قیمت محصول نهایی را بتواند به زیر ۸۰ دلار برساند، محصول مشابه در مناطق آزاد امارات حداكثر بین ۵۵ تا ۶۰ دلار تولید و روانه بازار شده و امكان هر گونه رقابت را از تولیدكنندگان داخلی سلب می كند.
وی با اعلان اینكه تمام كارخانه هایی كه مواد اولیه وارداتی دارند با چنین مشكلاتی مواجهند، اظهار داشت: حدود ۷۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز تولید سیگار در كشور بوسیله واردات تامین می شود.
رئیس انجمن تولیدكنندگان، واردكنندگان و صادركنندگان محصولات دخانی همین طور در پاسخ به اینكه امسال قیمت سیگار چند درصد افزایش خواهد یافت؟ اظهار داشت: پس از مشخص شدن میزان افزایش حقوق دستمزد و تورم امكان برآورد دقیق دراین زمینه فراهم می شود.
منبع:

1399/01/14
14:17:20
5.0 / 5
3488
تگهای خبر: بازار , تجارت , تورم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان