بوی بد تهران یك معما و چند مجهول

بوی بد تهران یك معما و چند مجهول به گزارش یاری كالا بوی نامطبوع در بعضی نقاط تهران، چند روزی ظاهر می شود، مردم را كلافه می كند و بعد تمام می شود. همانطور كه بی اطلاع آمده بود بی اطلاع می رود. این اتفاقی است كه در ماه های گذشته چند بار تكرار شده و مسؤلان در فهمیدن علت آن، اختلاف نظر دارند.به گزارش یاری كالا به نقل از خبر آنلاین، از رئیس سازمان پدافند غیرعامل تا استانداری و شهرداری تهران درباره علت بوی نامطبوع تهران، اظهارنظر كرده اند. دیگر حالا مردم نیستند كه نمی دانند واقعا علت این بوی بد چیست، بلكه مسؤلان هم ظاهرا در برآورد ماجرای بوی نامطبوع تهران، حرف شان یكی نیست و با هم اختلاف دارند.
حدود اوایل دیماه سال قبل نخستین طغیان بوی بد در تهران، مردم را آزرد و آخرین بار هم هفته گذشته، بار دیگر تهرانی ها از بوی بد برخاسته در پایتخت، كلافه شدند و حالا حدودا هر روز یك جای پایتخت گرفتار این بوی بد است. بویی كه منشا مشخصی ندارد و مسئولانی كه می گویند منشا آنرا یافته اند، نتوانستند مسؤلان دیگر را برای حرف خود قانع كنند.
گزارشی كه به تازگی شهرداری تهران منتشر نموده به صورت رسمی كانون گوگردی در محله شادآباد واقع در جنوب غرب تهران را بعنوان مركز بوی نامطبوع معرفی كرده است. البته استانداری تهران با این نظریه موافق نیست و می گوید منشا بوی نامطبوع تهران را باید در فاضلاب و زباله جستجو كرد. محمد تقی زاده، معاون عمرانی استانداری تهران، در حاشیه بهره برداری از سه طرح زیست محیطی شهرستان ری تصریح كرد: جلسه های گوناگونی با حضور همه دستگاه های در رابطه با بوی نامطبوع تهران برگزار و در نهایت عامل این بو؛ سه مجتمع پردازش پسماند آراد كوه، مجموعه دام گستر و فاضلاب شهری كه در جنوب تهران وجود دارد شناسایی و تشخیص داده شد.
این سخنان بلافاصله با واكنش شهرداری تهران روبرو شده و مدیرعامل سازمان پسماند تهران در پاسخ گفته است بوی نامطبوع به آرادكوه ارتباطی ندارد. مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران به تحقیقات انجام شده در جهت شناسایی عامل انتشار بوی نامطبوع در پایتخت اشاره نمود و اظهار داشت: مطالعات نشان می دهد انتشار بوی نامطبوع به آرادكوه ارتباطی ندارد چونكه این امر امكان پذیر نیست كه آراد كوه در فاصله ۳۵ كیلومتری تهران عامل انتشار این بو باشد در حالیكه در نقاط گوناگونی از این مسیر بوی نامطبوع استشمام نمی گردد.
علیپور با اشاره به اینورژن (وارونگی هوا) و سردی هوا به هنگام انتشار بوی نامطبوع، عنوان كرد: تحقیقات از آن حكایت می كند كه به هنگام انتشار این بو شاهد افزایش ۳۰ برابری حجم گوگرد، سرعت باد كم و استفاده از گاز مازوت هستیم، البته بدان معنا نیست كه ما اقداماتی را در حوزه پسماند و در جهت به روزآوری عملكرد انجام ندهیم. ما هم با اجرای طرح كاپ در جهت كاهش آلودگی هوا، آب و خاك اقدام خواهیم كرد.

یك مسئول دیگر در شهرداری تهران هم گفته ۴ كانون برای بوی نامطبوع در تهران قابل شناسایی است. رضا كرمی محمدی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در مورد بررسی های انجام شده برای منشاء بوی نامطبوع در پایتخت اظهار داشت: برابر بررسی های انجام شده و گزارش های موجود چهار نقطه احتمالی برای منشاء بوی نامطبوع در پایتخت اعلام شده است و البته بررسی ها همچنان ادامه دارد.
وی در مورد این چهار نقطه خاطرنشان كرد: یك نقطه تصفیه خانه فاضلاب در جنوب شهر ری است، مورد دیگر پالایشگاه، دیگری آرادكوه و آخرین نقطه هم دامداری های پایین آراد كوه است. البته این نقاط هنوز قطعی نشده است و احتمال دارد كه نقاط دیگری هم باشد كه به نظر من بعضی از صنایع هم می توانند منشاء این بو باشند.
اینطور كه پیداست جریان سومی هم در میان مسؤلان وجود دارد كه اعتقاد دارد برخی از مدیران از منشا و دلیل بوی نامطبوع تهران آگاهند ولی كتمان حقیقت می كنند. نجار رئیس سازمان مدیریت بحران كشور در اینباره معتقد است: سال قبل هم اقداماتی را در این خصوص انجام دادیم و برای خود من مسجل شد كه یك سازمانی كتمان حقیقت می كند كه البته كارشناسان مربوطه نظر دیگری داشتند اما ما گزارش مربوط به آنرا به دستگاه های مربوطه دادیم و هنوز هم منشاء آن مشخص نشده است.
منظرگاه دیگری هم می گوید انتشار بوی نامطبوع در تهران شاید عمدی باشد! فعلا همه چیز در ابهام است و شاید به همین خاطر است معاون عمرانی استانداری تهران گفته تشخیص منبع یا منابع بوی نامطبوع تهران ادامه دارد و كار هنوز تمام نشده است. محمد تقی زاده در تشریح جزئیات دومین جلسه بررسی منبع یا منابع انتشار بوی نامطبوع تهران اظهار داشت: مقرر شد سه دستگاه شهرداری تهران، آبفا و محیط زیست بررسی هایی را در این حوزه انجام دهند. جلسات بررسی منبع یا منابع انتشار بوی نامطبوع تهران به صورت هفتگی تا جمع بندی قطعی ادامه خواهد داشت.
چیزی كه تابحال مشخص شده، تركیبات شیمیایی بوی نامطبوع تهران است كه ظاهرا، در همه طغیان های بو، یكسان به نظر می آید. مدیركل محیط زیست شهرداری تهران در اینباره گفته: ما فهمیدیم در شرایط اینورژن، كارخانه سیمان ری، چندین هفته مازوت می سوزاند؛ پالایشگاه ری از سوخت مازوت، نیروگاه بعثت در خزانه بخارایی و نیروگاه باقرشهر در ری از گازوییل استفاده می كردند.
به گفته انصاری در شرایط وارونگی دما، سوخت سنگین می تواند هم دی اكسید گوگرد و هم ذرات معلق تولید نماید كه بسیار مضر است و سبب تشدید آلودگی هوا می شود. یافته های دیگری كه با استفاده از نمونه گیری هوای بوی ناك تهران به دست آمده نشان داده است سه گاز گوگرد دی اكسید، سولفید هیدروژن و آمونیاك علت پخش بوی نامطبوع در تهران هستند.
ولی معلوم نیست این آلاینده ها با چه ساز و كاری وارد هوای تهران شده اند. هر چه كه علت انتشار بوی نامطبوع است، باید گفت خوب توانسته خویش را مخفی كند. چون همه دربه در به دنبال عامل انتشار بو هستند و فعلا علت اصلی انتشار بوی نامطبوع در تهران مشخص نشده است!


۲۳۵۲۳۱

1398/11/03
20:27:49
5.0 / 5
4294
تگهای خبر: آنلاین , تولید , دام , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان