مشاور وزیر نیرو:

95 درصد سدها نجات بخش كشور بوده است

95 درصد سدها نجات بخش كشور بوده است یاری كالا: مشاور وزیر نیرو با اشاره به اهمیت سدها، راه اندازی آنها را اقدامی صحیح خواند و اظهار داشت: 95 درصد سدها، نجات بخش كشور بوده است.


محمد حاج رسولی ها در حاشیه مراسم معارفه مدیرعامل جدید شركت آب منطقه ای گیلان در رشت در گفت وگو با ایرنا اضافه كرد: شاید راه اندازی پنج درصد سدها دارای مشكلاتی بوده كه می پذیریم و باید آنرا اصلاح نماییم اما 95 درصد سدها در كشور شامل مناطق پرباران و یا كم باران، صحیح و ضروری بوده است.
مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به 11 سال پی در پی خشكسالی اظهار داشت: متوسط بارندگی ها از 250 میلیمتر نرمال به 210 میلیمتر رسیده اما امسال بارندگی در كشور تابحال یكصد میلیمتر بوده كه این بارندگی ها نسبت به زمان درازمدت، افزایشی حدود 38 درصد داشته و این افزایش بارش در استان گیلان، 22 درصد بوده است.
به گفته حاج رسولی ها، منابع خشكیدگی ما در كشور حدود هفت درصد است و در مجموع، 48 درصد مخازن آبی كشور پر است در حالیكه پارسال در این زمان، این عدد 41 درصد بود.
وی افزود: پر بودن 48 درصد از مخازن آبی كشور، نشان دهنده آن است كه 52 درصد از منابع ما هنوز نیاز به پرشدگی دارد تا بتوانیم ذخیره سازی نماییم.
حاج رسولی ها با اشاره به اینكه در چهار نقطه كشور شرایط بحرانی است، گفت: در استان های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، اصفهان و فارس ذخایر كاهش بیشتری حتی نسبت به پارسال دارند.
مشاور وزیر نیرو با اشاره به پیش بینی هواشناسی درباره میزان بارش ها اظهار نمود: اندكی كاهش بارندگی را در زمستان داریم اما با عنایت به افزایش بارش هایی كه در فصل پاییز داشتیم، در مجموع تا اختتام اسفندماه شرایط به حد استاندارد خواهد رسید یعنی تا اختتام فصل زمستان، حدود 185 میلیمتر بارش را شاهد خواهیم بود.
مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران به نقش آب بندان ها اشاره و افزود: تاثیر آب بندان ها از اثر سدها در استان های شمالی كمتر نیست یعنی در كنار ظرفیتی كه در بخش تامین آب كشاورزی احداث می شود، در بخش های جانبی همچون بحث آبزی پروری و گردشگری می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
مشاور وزیر نیرو با تاكید بر لزوم همكاری تمامی دستگاه های مربوطه در سوژه ساماندهی آب بندان ها اظهار داشت: تا اختتام دولت دوازدهم می توانیم بخش قابل توجهی از آب بندان ها را احیاء نماییم چراكه اینها نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی ندارد و بدلیل بازگشت سرمایه طی سه تا چهار سال، مسئولان می توانند تمهیداتی بیندیشند تا مردم در چارچوب تسهیلات روستایی، برای پیشبرد این حركت همكاری كنند.
مراسم معارفه مدیرعامل جدید شركت آب منطقه ای استان گیلان روز گذشته (پنجشنبه) با حضور محمد حاج رسولی ها مشاور وزیر نیرو و مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران در رشت برگزار گردید.
گیلان همین طور 55 رشته رودخانه دائمی و 800 پهنه آب بندان دارد.
گیلان در سد سازی مقام اول كشور را دارد و الان چهار سد بزرگ و 10 سد كوچك در استان در حال راه اندازی است كه تا آخر سال جاری، هشت مورد از آنها به بهره برداری می رسد. الان 70 درصد آب آشامیدنی گیلان از راه سد آیت الله بهجت (شهربیجار) تامین میگردد.
7296/2007


1397/10/14
15:24:41
5.0 / 5
5002
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان