در میزگرد ایرنا بررسی شد

قوانین، امنیت و نگرش نادرست چالش مهم سرمایه گذاری

قوانین، امنیت و نگرش نادرست چالش مهم سرمایه گذاری یاری كالا: اصفهان- سرمایه گذاران كشور با مشكلات نظیر امنیت سرمایه، نگرش های نادرست و نقص در قوانین مواجهند كه راهكارهای رفع این موانع با حضور كارشناسان در میزگرد ایرنا با عنوان «موانع سرمایه گذاری در كشور/ چالشها و راهكارها » مورد نقد و بررسی قرار گرفت.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا، كارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا اصفهان می گویند با عنایت به وجود منابع، ظرفیت ها و مزیت های فراوان در كشورمان برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی، تقویت و توسعه این فرصت ها یكی از لزوم های اقتصادی و از مولفه های اثرگذار برای رسیدن به توسعه پایدار می باشد.
با وجود زمینه های سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنایع همچون فولاد، نفت و گاز، معدنی و نساجی، كشاورزی و خدمات دانش بنیان و گردشگری در كشور آنطور كه باید و شاید از این فرصت ها استفاده نشده است و كارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند كه موانع بسیاری برای این كار وجود دارد.
اصفهان بعنوان یكی از قطب های صنعتی، گردشگری و علمی كشور از مناطق پر ظرفیت برای سرمایه گذاری در كشور است اما بر مبنای آخرین آمار در این زمینه در میان 10 استان آخر قرار دارد و به قول صاحبنظران حتی یكی از استان های سرمایه گریز به حساب می آید.
این مبحث كه یكی از چالشهای اساسی امروز كشور هم است در میزگرد ایرنا اصفهان با عنوان ' موانع سرمایه گذاری در كشور/ چالشها و راهكارها' با حضور قاسم علی جباری عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی اصفهان و صاحب واحد تولیدی، مسعود صرامی سرمایه گذار و موسس واحدهای تولیدی در كشور و استان اصفهان و مجید صامتی و محمدرضا حیدری هر دو از استادان اقتصاد دانشگاه اصفهان مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
این كارشناسان، دیدگاه های نادرست، فقدان راهبرد معین در ستادهای تصمیم گیری، بالا بودن خطرپذیری، رقابت نابرابر بین دولت و بخش خصوصی، موانع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، نظام بانكی و بهره بالا، بیمه و تامین اجتماعی، تصمیم گیری فردی و فقدان روابط بین المللی تجاری را همچون موانع سرمایه گذاری در كشور برشمردند.
آنها سخت گیری ها و كاغذ بازی اداری بخصوص در بحث مالیات، فقدان زیرساخت های لازم و بی ثباتی در تصمیم گیری ها همچون در شهرداری ها و نهادهای دخیل را از موانع سرمایه گذاری بخصوص در استان اصفهان ذكر كردند.
این كارشناسان مهمترین راهكارها برای رفع موانع موجود را تشكیل كمیته صیانت از سرمایه گذاری، تسهیل فضای كسب و كار، حمایت بیشتر از سرمایه گذاران، تغییر دیدگاه ها و روش ها و تصمیم گیری جمعی به جای فردی اعلام نمودند.
مسوولان سازمان های مدیریت و برنامه ریزی و صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان به این میزگرد دعوت شدند كه حضور نیافتند.

** قوانین و مقررات حاكم چالش مهم سرمایه گذاری
استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان در این میزگرد ایرنا به بررسی موانع سرمایه گذاری در 2 دسته اقتصادی و غیر اقتصادی پرداخت و تصریح كرد كه مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی تاثیر و نقش بسزایی در این بخش دارند.
مجید صامتی اضافه كرد: تفكر و دید جامعه به سرمایه گذاران و اینكه به سرمایه گذار بعنوان یك الگوی موفق نگاه شود یا كسی كه حق دیگران را می خورد، برای ترغیب سرمایه گذاری بسیار مهم می باشد.
وی با تاكید بر اینكه در صورت تغییر نكردن الگوهای نمادین، سرمایه گذاران هم رغبتی برای كار ندارند، خاطرنشان كرد: تا زمانیكه بینش اجتماعی و فرهنگی تغییر نكند و الگوی های موفق سرمایه گذاری داخلی به مردم و مسئولان معرفی نشوند، سایر موانع رفع نمی گردد.
صامتی دیگر موانع غیر اقتصادی برای سرمایه گذاری در كشور را بیمه و تامین اجتماعی، وزارت كار و یك جانبه نگری آن در پشتیبانی از كارگران و سیستم قضایی و رسیدگی به حقوق كارگر و كارفرما ذكر كرد.
به گفته وی نیروهای منفی كه سرمایه گذاران ما را احاطه كرده است از مسائل كارگری گرفته تا نظام بانكی و مالیاتی ناشی از الگوهای نمادین نادرستی است كه در ساختار اجتماعی كشورمان پرورش یافته است.
وی مهمترین موانع اقتصادی سرمایه گذاری را نظام قانونگذاری و قوانین و مقررات حاكم، فقدان راهبرد معین در ستاد تصمیم گیری، مساعد بودن شرایط خروج سرمایه از كشور، بالا بودن ریسك سرمایه گذاری در ایران، وجود رانت ها و رقابت های نابرابر بین بخش دولتی و خصوصی، ضعف دسترسی به اطلاعاتِ درست بازرگانی، تجاری و پولی، نظام بانكی و بالا بودن نرخ بهره و تفوق بانك بر تولید (بانك برای تولید كننده، تعیین كننده است) برشمرد.
این استاد اقتصاد با اشاره به مهمترین موانع سرمایه گذاری در اصفهان بیان كرد: زیرساخت های كافی مانند حمل و نقل در این استان وجود ندارد و سبب بالا رفتن هزینه های تولید شده است.
وی سخت گیری در نظام مالیاتی را از دیگر موانع سرمایه گذاری در این خطه ذكر و افزود: چنین سخت گیری هایی در سایر شهرهای بزرگ همچون تهران دیده نمی گردد.
صامتی با تاكید بر اینكه اصفهان رتبه نخست فرار سرمایه ها را در میان شهرهای بزرگ كشور دارد، افزود: بی ثباتی در تصمیم گیری ها و سخت گیری در اجرای قوانین همچون شهرداری از دیگر موانع سرمایه گذاری در این استان است.
به گفته وی تراكم فروختن سبب افزایش هزینه های تولید، غیر بازده شدن سرمایه گذاری و كاهش ساخت و ساز شده است.
صامتی همینطور با ابراز تاسف از اینكه مقرر است طرح جامع مالیاتی به صورت آزمایشی در اصفهان اجرا شود، اظهارداشت: این استان آزمایشگاهی برای همه كارهای نادرست مانند برخی مباحث زیست محیطی و آب شده است.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه آثار همه این موانع را در كشور و اصفهان و در بخش توزیع می بینیم، خاطرنشان كرد: اگر سرمایه گذار در بخش توزیع با سود مواجه شود آنگاه می توان اظهار داشت كه جواب سرمایه گذاری داده شده است.
وی فاصله تولید تا توزیع را 500 درصد اعلام و افزود: به علت وجود موانع مذكور، نظام توزیع در كشورمان به اشتباه پیاده سازی شده و یكی از دلایل كم بودن رغبت سرمایه گذاری است.

**ایران اولین كشور سرمایه گریز در آسیاست
این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه ایران، اولین كشور سرمایه گریز در آسیا است، اظهار داشت: روابط بین الملل هم در توسعه سرمایه گذاری اهمیت بسزایی دارد.
صامتی همینطور تصریح كرد كه فعالیت و سرپا ماندن سرمایه گذاران در این شرایط و با فشارهای موجود جای شگفتی دارد و باید قدر آنها را دانست.

** نگرش نادرست، مشكل مهم سرمایه گذاری است
یك سرمایه گذار و موسس واحدهای تولیدی در اصفهان در میزگرد ایرنا تصریح كرد: تا زمانیكه به علت دیدگاه های نادرست، عده ای به سرمایه گذاران با دید خائن نگاه می كنند، موانع موجود رفع نمی گردد.
مسعود صرامی با اشاره به اینكه افراد به جای قانون برای سرمایه گذاران تصمیم می گیرند، اظهار داشت: سرمایه گذار در كشورمان با هر تغییر و تحولی دچار اضطراب می گردد به علت اینكه وقتی یك مسوول عوض می گردد اولین فرد متضرر سرمایه گذاران هستند.
وی افزود: وقتی قانون جامعی برای سرمایه گذاری وجود ندارد، ترس سرمایه گذاران از این است كه استاندار یا مسوول بعدی دارای چه تفكری است و همین امر سبب می گردد تا طرح های سرمایه گذاری متوقف شود.
این كارآفرین با اشاره به اینكه یك شهر نیاز به هوا، آب و مواد غذایی سالم دارد، خاطرنشان كرد: تا زمانیكه اخلاق بر جامعه حاكم نشود هیچ یك از این نیازها تامین نمی گردد.
وی افزود: اگر سرمایه گذاران، مواد غذایی، فكر و هوای سالم نداشته و دچار تشویش و اضطراب باشند از سرزمین خود كوچ می كنند.
صرامی خاطرنشان كرد: تا زمانیكه فردی كه به كشورش خیانت كرده است محاكمه نشود و جایی نباشد كه جواب پس دهد، تكرار مكررات می شود، اینگونه مثالها در استان و كشور زیاد است.
وی با اشاره به مشكلات و موانع اجتماعی برای سرمایه گذاری در استان ها اظهار داشت: برخی مواقع شاهد می باشیم یك فرد كه در ستادی كار می كند برای مسئولان تصمیم می گیرد و بعنوان مثال می گوید كه من اجازه نمی دهم فلان مورد در این شهر برگزار گردد.
این سرمایه گذار با تاكید بر اینكه این كارها زمینه افسردگی بیشتر جامعه را فراهم می آورد، اضافه كرد: سرمایه گذار باید روحیه داشته باشد و هر روز با یك مشكل مواجه نشود.
وی با اشاره به اینكه مشكل اساسی این است كه ما خودمان را می بینیم نه دیگران را، افزود: متاسفانه به اتخاذ چنین نگرشی ما به فرزندان خود می آموزیم كه برای راحت تر زندگی كردن، حقوق دیگران را زیرپا بگذاریم.
صرامی با تاكید بر اینكه تا زمانیكه هركس فقط خودش را مهم بداند، حقوق اجتماعی و سرمایه گذاری هم درست نمی گردد، اظهار داشت: باید راه و روش ها تغییر كند.
وی با اشاره به سرمایه گذاری اش در چند كارخانه و مجموعه عمرانی در كشور و اصفهان، اضافه كرد: به علت دیدگاه های نادرست، عده ای سودجو برای سرمایه گذاران نقشه می كشند چونكه می گویند كه ما پول داریم و می توانیم پول به آنها بدهیم.
این سرمایه گذار اصفهانی خاطرنشان كرد: من و امثال من، محكوم به داشتن سرمایه و كار كردن هستیم و حتی عده ای به ما نسبت ناروا می دهند.
صرامی، تشكیل كمیته صیانت از سرمایه گذاری را یكی از راهكارهای رفع این مشكلات برشمرد و تصریح كرد: اگر كسی بخواهد شاخ و برگ من را بزند تا سایه نداشته باشم و كسی از سایه من برخوردار نشود، كمیته حفظ و صیانت از سرمایه گذاری می تواند جوابگوی مشكلات این فعالان اقتصادی باشد.
وی با اشاره به اینكه این مورد را به اتاق بازرگانی اصفهان پیشنهاد كرده ام، اضافه كرد: اما این مركز آنقدر درگیر مسائل اجتماعی شده است كه وقت چندانی برای رسیدگی به این موارد ندارد.
صرامی همینطور با اشاره به اینكه خیلی از سرمایه گذاران اصفهانی از استان رفته اند، خاطرنشان كرد: خیلی از آنها به كشورهای دیگر همچون گرجستان رفته اند و آنجا سرمایه گزاری نموده اند.
وی با اشاره به برخی تهدیدها ضد سرمایه گذاران اشاره و افزود: تابحال هزاران مشكل برای من در اجتماع درست كرده اند.
صرامی همینطور با انتقاد از صدور هزاران موافقت اصولی جهت راه اندازی واحدهای تولیدی جدید در كشور، خاطرنشان كرد: ای كاش به جای صدور مجوزهای جدید، سرمایه گذاران و تولیدكنندگان فعلی را حفظ می كردند چونكه افتخار صنعت ما باید این باشد كه چه تعداد واحد تولیدی را زنده نگه داشته ایم.
این سرمایه گذار با تاكید بر اینكه اگر همه مردم مسئولیت اجتماعی داشته باشند، مشكلات رفع می شود، اظهار داشت: باید فرهنگ سازی و آموزش در اولویت قرار گیرد.
صرامی، علت سرپا ماندن برخی سرمایه گذاران در شرایط حاضر را فشارهای موجود دانست و اضافه كرد: یكی از دلایلی كه مانده ایم این است كه دشمنان پیروز نشوند و خار چشمان كسانی باشیم كه نمی خواهند ما باشیم.

** رتبه 21 اصفهان در امنیت سرمایه گذاری
دیگر استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان در این میزگرد ایرنا به گزارش اخیر مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره امنیت سرمایه گذاری در استان ها اشاره و رتبه اصفهان در این تحقیق را 21 اعلام نمود.
محمدرضا حیدری با بیان این كه هفت نماگر در شاخص امنیت سرمایه گذاری تعریف شده است، اضافه كرد: یكی از این نماگرها، ثبات اقتصاد كلان است كه وضعیت خوبی در كشورمان ندارد و از نمونه های آن می توان به بی ثباتی مقررات و نوسان نرخ ارز اشاره نمود.
وی دیگر نماگرها را فرهنگ وفای به عهد و صداقت و درستی عنوان و افزود: این نماگر هم مربوط به وعده های مسئولان است و اینكه اگر مسوول یا استانداری تغییر می كند چه تضمینی برای سرمایه گذاری و طرح های در دست اجرا وجود دارد.
حیدری، نماگرهای دیگر را تعریف و تضمین حقوق مالكیت، شفافیت و سلامت اداری، عملكرد دولت، ثبات و پیش بینی پذیری مقررات و رویه های اجرایی و مصونیت جان و مال شهروندان از تعرض خواند و اظهار داشت: رتبه استان اصفهان در نماگر ثبات اقتصاد كلان 23 و در فرهنگ وفای به عهد 28 است.
وی رتبه اصفهان در نماگر تضمین حقوق مالكیت را 14 در شفافیت و سلامت اداری 16، عملكرد دولت 19، ثبات و پیش بینی پذیری مقررات و رویه های اجرایی 8 و مصونیت جان و مال شهروندان از تعرض 17 اعلام و خاطرنشان كرد: رتبه اصفهان در همه نماگرها به صورت میانگین 21 است.
این استاد دانشگاه رتبه 21 را شایسته استان اصفهان ندانست و تصریح كرد: استانی با این همه پیشینه در زمینه های اقتصادی، فرهنگی، علمی و اجتماعی نباید به این وضعیت دچار باشد.
وی از رسانه ها همچون خبرگزاری جمهوری اسلامی خواست تا با برگزاری میزگردهای خبری و گفت و گو با كارشناسان و مسئولان به بررسی چرایی این وضعیت و رتبه نامطلوب اصفهان در هریك از نماگرهای مذكور بپردازند.
حیدری همینطور با اشاره به اینكه پیشرفت در هر كاری نیاز به زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری دارد، اظهار داشت: از نظر سخت افزار مانند منابع و زیرساخت ها وضعیت ما در برابر نرم افزار یعنی فرهنگ كسب و كار بهتر است.
وی بیان كرد: ما افراد افراط گر و خودسر داریم و نباید اجازه دهیم كه جامعه به سمت 2 قطبی شدن حركت نماید چونكه باعث نابودی آن می گردد.
این استاد اقتصاد همینطور با اشاره به اینكه چند قانون درباره شفافیت در نظام اداری، بهبود مستمر فضای كسب و كار و پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگان در كشور وجود دارد، اظهار داشت: در این قوانین تشكیل سازمان های مردم نهاد برای پیگیری و اجرای هرچه بهتر قوانین، پیش بینی شده است اما این مورد به درستی اجرا نمی گردد.
وی با انتقاد از انحصاری شدن برخی انجمن های استانی مانند پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگان، تصریح كرد: در این شرایط كارآفرین نمی تواند میلیاردها ریال سرمایه خویش را بر روی طرح های اقتصادی بگذارد.
حیدری با اشاره به اینكه مردم نسبت به همدیگر و در ارتباط با دولت و اركان حاكمیتی حقوق متقابل دارند، اضافه كرد: منافع تولید كننده و مصرف كننده تحت تاثیر بوروكراسی است و شفافیت به رفع موانع نظام اداری و محیط كسب و كار كمك می نماید.

** روابط بین المللی و تغییر دیدگاه ها برای سرمایه گذاری ضروری می باشد
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی اصفهان در این نشست به مباحث تاریخی و آموزشی كشورمان اشاره و تصریح كرد كه مردم از گذشته خود بخصوص در بخش اقتصادی اطلاع چندانی ندارند و همین امر سبب نداشتن دیدگاه خاصی در این زمینه شده است.
قاسم علی جباری با طرح این پرسش كه با كدام الفبای اقتصادی می خواهیم اقتصاد خویش را بسازیم، اضافه كرد: ما همواره تلاش كرده ایم یك طرفه حرف بزنیم بدون آنكه اطلاعات كافی داشته باشیم.
وی افزود: وقتی ارتباط ما با جهان خواسته یا ناخواسته قطع شده و در جامعه جهانی حضور نداریم در اقتصاد آن هم نقشی نداریم و درآمدهای برون مرزی ما بسیار پایین است.
به گفته وی در حالیكه یك درصد خشكی و جمعیت جهان را در اختیار داریم، شایسته بود كه یك درصد اقتصاد جهان را هم در اختیار داشته باشیم اما اینگونه نیست.
این فعال اقتصادی با اشاره به اینكه راه اقتصادی ما نادرست است و در محیط بسته خودمان را حبس كردیم، اظهارداشت: به علت مشاركت اندك ما در بازارهای جهانی، فشارهای مضاعف به حوزه مالیاتی و اجتماعی وارد می آید.
جباری با اشاره به اینكه برای رفع این مشكلات باید به استانداردهای جهانی برگردیم، افزود: ما باید در سطح استاندارد و با قوانین جهانی زندگی نماییم.
وی با انتقاد از نداشتن روابط اقتصادی مناسب ایران با خیلی از كشورها همچون افریقا، تصریح كرد: ما با كشورهای این قاره مشكل خاصی نداریم اما تابحال یك خط پرواز به این قاره و ارتباط چندانی با آن نداشته ایم.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی اصفهان افزود: مزیت های كشور ما باید برای سرمایه گذاران مشوقی باشد تا برای سرمایه گذاری بیایند و اقتصاد ما جان بگیرد.
وی با اشاره به سفری كه چندی قبل به كشور چین داشت، بیان كرد: در این سفر به شهر كوچكی رفتم كه درآمد سالانه آن از محل صادرات انواع تُرشی سه میلیارد دلار است درحالی كه بر مبنای آمار، میزان صادرات كل استان اصفهان با داشتن صنایع بزرگ یك میلیارد و 100 میلیون دلار است.
جباری با اشاره به مشكلات تبادلات بانكی با كشورهای دیگر، افزود: بیشتر از 100 نوع خودرو در كشورمان تولید می گردد اما یك خودروی شاخص نداریم كه در دنیا مطرح و مزیت رقابتی داشته باشد.
وی با اشاره به اینكه بیشتر صادرات اصفهان و كشورمان در زمان حاضر به عراق با 25 میلیون تَن جمعیت است، اظهارداشت: این كشور بازار خوبی برای ایران با 80 میلیون تَن جمعیت نیست و باید به سراغ بازارهای دیگر جهانی برویم.
جباری همینطور با طرح این پرسش كه چرا ایران سرمایه گریز است، خاطرنشان كرد: تصور كنید در بیابانی تك درختی رشد كند و عده ای از سایه آن استفاده كنند اما برخی مواقع، شاخ و برگ های این درخت شكسته می گردد تا كسی از سایه آن بهره نبرد از طرفی اگر داخل یك جنگل باشیم و محیط پر باران باشد شاید بودن یك درخت آسیبی به آن نمی زند چونكه درختان دیگری هم هستند.
به گفته وی سرمایه گذاران ما هم مانند همان درخت هستند كه در بیابان رشد كرده و باید با سختی تمام حیات خویش را تضمین كند و به خیلی از افرادی كه در اطراف آن هستند، بهره برسانند.
وی با تاكید بر اینكه در كشورمان دیدگاه ها به سمت تك درخت هاست، اضافه كرد: مشكل اساسی در دیدگاه هاست.
جباری با اشاره به حمایت هایی كه از سرمایه گذاران داخلی و خارجی در كشورهای دیگر مانند چین می شود، اضافه كرد: آنها به سرمایه گذاران با دید مولد ثروت نگاه می كنند اما در كشور ما چنین دیدگاهی وجود ندارد.
وی با تاكید بر اینكه نگاه ما از نظر ذهنی و تاریخی مشكل دارد، افزود: ما حاضر نیستیم به كسی بگوییم بیاید و از مزیت های ما استفاده نماید، اشتغالزایی كند و ما در این كار با آن شریك شویم.
این فعال اقتصادی با اشاره به اینكه مشكل ما فقط مسائل مالیاتی نیست، تصریح كرد: مشكل اساسی ما، دیدگاه است كه باید اصلاح گردد.
كارشناسان معتقدند كشور ما در شرایط كنونی بیشتر از پیش به سرمایه گذاری در ابعاد مختلف نیاز دارد كه مسئولان امر باید نسبت به این امر مهم و نیاز اساسی جامعه بیشتر تلاش و برنامه ریزی كنند چونكه راه برون رفت از مشكلات موجود فقط سرمایه گذاری است.
3011/6026/


1397/08/13
13:23:04
5.0 / 5
4739
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان