دبیر سندیكای صنایع آلومینیوم خبر داد

كاهش قیمت آلومینیوم در بورس كالا، قیمت ها پایین تر می آید

كاهش قیمت آلومینیوم در بورس كالا، قیمت ها پایین تر می آید یاری كالا: دبیر سندیكای صنایع آلومینیوم از كاهش ۳۰۰۰ تومانی قیمت هر كیلوگرم آلومینیوم به دنبال باز شدن سقف رقابت قیمت در بورس كالا اطلاع داد و اظهار داشت: انتظار می رود قیمت ها پایین تر هم بیاید.


ابوالفضل رضایی در گفت وگو با ایسنا، درباره اثر برداشتن سقف قیمت ها از معاملات آلومینیوم در بورس كالا اظهار داشت: برداشتن سقف قیمت ها در بورس كالا توانست قیمت های آلومینیوم را تا حدود زیادی به سمت تعادل بكشاند.
رضایی بر ضرورت تعیین ضمانت های اجرایی برای عرضه مستمر آلومینیوم در بورس كالا طبق مصوبات شورای رقابت تصریح كرد و اظهار داشت: متقاضیان خرید از بورس كالا باید نسبت به ادامه دار بودن عرضه ها اطمینان حاصل كنند؛ چراكه هم اكنون نبود ضمانت های اجرایی سبب شده تولیدكنندگان محصول خویش را در بازار عرضه نكنند.
وی تصریح كرد: برداشتن سقف قیمت ها باآنكه اقدام مثبتی ارزیابی می شود، اما درصورتی اثربخشی كامل خویش را دارد كه میزان عرضه ها هم مشخص باشد؛ چراكه به صورت هفتگی حدود ۵۰۰۰ تن شمش و ۲۰۰۰ تن بیلت آلومینیوم برای تامین نیاز تولیدكنندگان واقعی لازم است و اگر این عرضه ها مستمر باشد، به صورت قطع به كمك بورس كالا می توان به تعادل در عرضه و تقاضا و ثبات قیمت ها دست یافت.
وی با اشاره به عدم حضور مجتمع آلومینیوم الهمدی و هرمزال در عرضه های بورس و عرضه های نامنظم ایرالكو، اظهار نمود: این شرایط در ماه های اخیر باعث شد قیمت ها دستخوش نوسانات باشد و بازار در وضعیت نابه سامان قرار گیرد.
او اظهار نمود: در هفته جاری پس از حدود یك ماه ۲۰۰۰ تن شمش آلومینیوم توسط ایرالكو و ۱۰۰۰ تن شمش آلومینیوم المهدی هرمزال توسط ایمیدرو در بازار ارائه شد.
دبیر سندیكای آلومینیوم درباره قیمت های بازار آزاد با قیمت های كشف شده بعد از باز شدن سقف رقابتی اظهار داشت: در بازار آزاد قیمت هر كیلوگرم شمش آلومینیوم در حالی حدود ۲۵ هزار تومان است كه بعد از حذف شكاف قیمتی شدید كه قبل از باز شدن سقف قیمت ها بین نرخ های دو بازار وجود داشت، این رقم در نتیجه رقابت خریداران در بورس به حدود ۲۲ هزار تومان به ازای هر كیلوگرم شمش رسید. البته به نظر می آید اگر عرضه ها از این به بعد مستمر شود، با عنایت به باز شدن سقف رقابت قیمت ها، بازار به تعادل لازم خواهد رسید؛ ضمن اینكه انتظار می رود قیمت ها نسبت به آنچه هم اكنون تعیین می شود، پایین تر بیاید.
به قول رضایی، كشف قیمت محصولات در بورس كالا برمبنای نرخ ارز بازار ثانویه درست ترین شیوه است تا این فرآیند برپایه واقعیت های بازار باشد. چراكه هم اكنون ایرالكو محصولات خویش را با نرخ جهانی فلزات در بورس فلزات لندن به علاوه ۴۸ دلار صادر می كند و قیمت ها در بورس هم باید برپایه نرخ ارز در بازار ثانویه تعیین شود.1397/06/16
01:24:37
5.0 / 5
5707
تگهای خبر: ارز , بازار , بورس كالا , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان