صادرات میگو 150 میلیون دلار ارز آوری داشته است

صادرات میگو 150 میلیون دلار ارز آوری داشته است یاری كالا: چابهار - معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران اظهار داشت: 80 درصد میگوی تولیدی ایران معادل 22هزار تن در سال قبل به كشورهای حاشیه خلیج فارس، ویتنام، آلمان، فرانسه و اسپانیا صادر شد كه بیش از 150 میلیون دلار برای كشور ارز آوری داشته است.


حسینعلی عبدالحی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در چابهار تصریح كرد: سال گذشته 32 هزار تن میگو در كشور برداشت شد كه نقش مهمی در صادرات و ارز آوری برای كشور داشته است.
وی بیان كرد: سالانه بیش از 11 هزار هكتار میگو از نوع وانامی پاسفیدغربی در كشور كشت می گردد.
معان آبزی پروری سازمان شیلات ایران اظهار داشت: میگو از نوع وانامی پاسفیدغربی در مقابل بیماری ها مقاوم است و در ایران و 90 درصد كشورهای جهان از این نوع كشت می گردد.
وی اضافه كرد: هر هكتار كشت میگو برای یك نفر به صورت مستقیم و برای 2 نفر به صورت غیر مستقیم شغل تولید می گردد.
عبدالحی خاطرنشان كرد: بوشهر با چهار هزار و 300 هكتار بیشترین سطح زیركشت میگو در كشور را دارد و هرمزگان با سه هزار و 670 هكتار و استانهای گلستان و سیستان و بلوچستان در رده های بعدی قرار دارند.
وی با اشاره به اینكه پرورش میگو یكی از با صرفه ترین و سود آورترین شغل ها در كشور است، تصریح كرد: برای تولید هر كیلو میگو 10 تا 13 هزار تومان هزینه می گردد و به قیمت هر كیلوگرم 18 تا 22 هزار تومان سر مزرعه به فروش می رسد.
معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران به ظرفیت های شیلاتی و كشت میگو در چابهار اشاره نمود و اضافه كرد: افزایش سطح زیركشت و حضور سرمایه گذاران در این منطقه می تواند به افزایش تولید و اشتغال افراد بومی كمك شایانی كند.
وی با اشاره به اینكه منطقه گواتر چابهار از بهترین نقاط كشور برای كشت میگو است، تصریح كرد: باید كل چهار هزار هكتار اراضی مستعد گواتر زیر كشت میگو برود تا بتوان تولید میگو را افزایش داد.
عبدالحی بر آماده سازی سایت میگوی رودیك و 20 نقطه دیگر در چابهار تصریح كرد و اظهار داشت: كل كشت میگو در گواتر چابهار هم اینك در حد 600 هكتار است كه برپایه پیش بینی ها تا آخر فصل برداشت هزار و 400 تن میگو برداشت می گردد.
به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا حدود 24 هزار صیاد در قالب 34 تعاونی صیادی در آب های ساحلی شهرستانهای كنارك و چابهار به وسیله 930 فروند لنج و هزار و 400 فروند قایق مشغول صید و صیادی هستند.
چابهار بعنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَكُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 كیلومتری جنوب زاهدان مركز استان سیستان و بلوچستان از 3 شهر به نام های چابهار، پلان و نگور، سه بخش مركزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشكیل شده است.
3043**3213**6081


1397/05/18
19:20:58
5.0 / 5
4978
تگهای خبر: ارز , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان