همت مردانه، سرسختی زمانه

همت مردانه، سرسختی زمانه یاری كالا: سنندج - امروزه تعداد زنانی كه به تنهایی چرخ های زندگی را می چرخانند و شانه های زنانه شان زیر بار سختی ها و مشقات آن خم شده، در جامعه كم نیست.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا، كانون گرم یك خانواده با نبود یكی از اعضا گرمی خویش را از دست می دهد اما اگر آن عضو سرپرست و مرد خانواده باشد، مشكلات و بحران های اقتصادی بیشتری دامن سایر اعضا به خصوص مادر را می گیرد.
زنان زیادی هستند كه به دلایلی همچون طلاق، فوت، از كار افتادگی یا اعتیاد همسر و مواردی از این قبیل مجبور می شوند در كنار وظیفه خطیر مادری و تربیت فرزندان، مردانه وارد فضای كار بیرون از منزل شده و نقش مرد خانواده را هم برای بچه ها و تامین مخارج زندگی ایفا كنند.
تعداد بسیار زیادی از این زنان باوجود اینكه برای گذران زندگی خود با مشكلات بی شماری دست و پنجه نرم می كنند اما حتی از نزدیكان خود هم هیچ كمكی نمی گیرند و بر این عقیده اند كه هر كس نان از عمل خویش خورد، منت حاتم طایی نبرد.
قدر مسلم در زمان حاضر كه اقشار مختلف با مشكلات اقتصادی فراوانی روبرو هستند، این زنان به تنهایی نمی توانند بر مشكلات زندگی كه بطور قطع چند برابر سایر افراد است فائق آیند و نیازمند حمایت هستند.
در این میان بهزیستی و كمیته امداد امام خمینی(ره) بر پشتیبانی از این قشر صدمه پذیر جامعه برآمده اند و با استفاده از روش های مختلف آنان را مورد حمایت قرار داده كه هدف نهایی شان تولید شغلی آبرومند برای این قشر است.
یكی از اقدامات سازمان بهزیستی كه چند سالی است اجرا می شود، راه اندازی گروه های همیار زنان سرپرست خانوار است كه با هدف ارتقای سطح توانایی های افراد، اشتغال پایدار و كمك به اقتصاد این گونه خانواده ها اجرا می گردد.
بر این اساس گروه هایی چند نفره متشكل از زنان سرپرست خانوار با توانایی هایی حدودا یكسان در مكانی گرد هم آمده و با حمایت های بهزیستی كسب و كاری برای خود دایر می كنند.

** 18 گروه همیار بهزیستی در كردستان فعال است
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كردستان می گوید: گروه های همیار متشكل از سه، پنج و یا هفت نفر است و با نظارت و برنامه ریزی و هماهنگی این سازمان در جهت تولید شغلی درآمدزا برای زنان سرپرست خانوار تشكیل شده اند.
محسن شجاعی اضافه كرد: 18 گروه همیار در این استان بوجود آمده كه در زمینه های مختلف همچون راه اندازی مهد كودك، كارگاه كوچك خیاطی، آشپزخانه و پخت غذا و نان محلی مشغول به فعالیت هستند.
وی خاطرنشان كرد: این افراد تا مقطعی مورد حمایت بهزیستی قرار می گیرند و زمانی كه به مرحله ای برسند كه بتوانند مستقل شوند از چرخه حمایتی این نهاد خارج و پشتیبانی از آنها قطع می گردد.
شجاعی تصریح كرد: همچین یك هزار و 300 نفر از این زنان زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی بخش زنان سرپرست خانوار قرار گرفته اند كه مبلغی ماهیانه از جانب بهزیستی به حساب این افراد واریز خواهد شد و طبق قرارداد بیمه ای در مقطعی به بعد مشمول دریافت مستمری خواهند شد.
**
گروه ساعی آبیدر یكی از این گروه های همیار است كه 2 سال پیش با حمایت بهزیستی كردستان برای سه نفر از زنان سرپرست خانوار آشنا به خیاطی در سنندج افتتاح شد.
كژال شریفی كه خود سرپرست خانوار است و سرپرستی گروه را هم بر عهده دارد، 41 سال دارد و چند سالی است چرخ های زندگی چهار نفره اش را با دستان ناتوانی كه هر لحظه امكان دارد از كار بیفتد، می چرخاند.
او كه مچ دست چپش به صورت مادرزادی دارای مشكل بوده و بدلیل مشكلات مالی نتوانسته آن را درمان كند این روزها مشكلش حادتر شده و هر لحظه امكان دارد رگش دستش پاره شده و از كار بیفتد.
همسر شریفی چند سال پیش و درست موقع تحویل سال نو دچار حمله قلبی شدید شد و از همان موقع زمنی گیر می گردد به گونه ای كه توانایی انجام هیچ كاری در بیرون منزل را ندارد بنابراین كژال مجبور است بار تمام مشكلات زندگی را به تنهایی به دوش بكشد.
وی می گوید: چند سالی در تهران زندگی می كردیم و همسرم هم در یك باربری البته بدون داشتن بیمه كار می كرد كه دچار این حادثه شد از همان موقع بدون هیچ پشتوانه مالی به سنندج برگشته و با داشتن دو فرزند كه در سن جوانی و نوجوانی قرار داشتند در یك منزل كوچك استیجاری زندگی جدیدی را شروع كردیم.
شریفی اضافه كرد: با راهنمایی های چند نفر از دوستان و آشنایان به بهزیستی مراجعه نموده و بعد از انجام كارهای لازم زیر پوشش این نهاد قرار گرفتیم و با مستمری دریافتی از این سازمان زندگی خویش را می گذراندیم اما به هیچ عنوان كفاف زندگی مان را نمی داد.
وی با اشاره به اینكه از قبل با حرفه خیاطی آشنا بودم، اظهار داشت: این دفعه هم با راهنمایی بعضی از دوستان از بهزیستی خواستم كمكم كند تا بتوانم چرخی تهیه كرده و با راه اندازی مغازه ای به زندگی ام سر و سامانی بدهم.
این زن سرپرست خانوار تصریح كرد: بهزیستی تمام لوازم و تجهیزات خیاطی و حتی مغازه را هم برایم تهیه كرد و با كمك دو زن دیگر به صورت گروهی با عنوان گروه همیار ساعی آبیدر كار خیاطی را شروع كردیم.
شریفی با اشاره به اینكه مغازه ای كه اكنون در آن مشغول به كار هستیم توسط بهزیستی خریداری و اعضای گروه هیچ هزینه ای برای اشتغال و كار در آن نمی پردازند، خاطرنشان كرد: البته هزینه آب، برق، گاز و تعمیرات كوچك بر عهده خودمان است اما سایر هزینه ها همچون خرید وسایل یا تعویض چرخ ها یا تعمیرات مغازه را بهزیستی انجام می دهد.
وی یكی از اشكالات خود و اعضای گروه شان را نداشتن بیمه دانست و اظهار داشت: خودم به شخصه با هزینه های بالایی كه دارم، اگر یك روز به مغازه نیایم زندگی ام نمی گذرد بنابراین نمی توانم با پرداخت حق بیمه به صورت آزاد، مشكلات زندگی را بیشتر كنم.
وی با اشاره به اینكه از مسئولان استان بویژه سازمان بهزیستی انتظار داریم افرادی مثل ما را بیشتر كمك كنند، افزود: همسرم هم بیمه نیست و تابحال چند بار دیگر دچار حمله قلبی شده و تنها با كمك های بهزیستی و درآمدهای این كارگاه هزینه دارو و درمان او را تامین كرده ام.
این زن سرپرست خانوار با اشاره به مشكل جسمی دستش می گوید: در این مدتی كه به كار خیاطی مشغول هستم و فشار بر روی دستم زیاد شده، شرایط دستم هم بدتر شده است.
شریفی تنها راه درمان را عمل جراحی دانست و اضافه كرد: چهار سال پیش هزینه این عمل 150 میلیون ریال بود ولی اكنون بیشتر شده و با این وضعیت مالی توان انجام آن را ندارم.
او 2 فرزند پسر و دختر 19 و 23 ساله دارد كه دخترش را امسال روانه خانه بخت كرده و پسرش هم وقتی وضعیت زندگی شان و تلاش های بی وقفه مادر را می بیند ترك تحصیل كرده و به هر نحوی كه شده كمك خرجی برای مادر و پدر بیمارش شده است.
وی اضافه كرد: پسرم با وجود مخالفت های من و پدرش مدتی در یك قهوه خانه مشغول به كار شد اما بدلیل حساسیست دچار بیماری آسم شد چون هنوز به خدمت سربازی نرفته نمی تواند در جایی به صورت دائم مشغول به كار شود.
این زن سرپرست خانوار از مسئولان خواست بخاطر بیماری همسرش و اینكه خودش هم معلوم نیست تا كی بتواند به كارش ادامه دهد، او را كمك كنند تا فرزندش از شرایط معافیت سربازی استفاده نماید تا باری از مشكلات این زندگی را از روی دوش مادر بردارد.
او با تقدیر از كمك ها و حمایت های بهزیستی اظهار داشت: از اینكه می توانم با دستان خودم خرج زندگی را به چرخانم و مخارج آن را تامین كرده دستم جلوی كسی دراز نشود، خوشحالم و احساس غرور می كنم.
**
گروه همیار توانا یكی دیگر از گروه هایی است كه با حمایت بهزیستی و در قالب كارگاه خیاطی راه اندازی شده و هم اكنون با چهار عضو مشغول به فعالیت است.
سرپرست این گروه با اشاره به اینكه اعضای گروه مددجویان بهزیستی و سرپرستان خانوار هستند، اضافه كرد: بدلیل كافی نبودن مستمری ماهانه بهزیستی و بیكاری، سال 84 با پیشنهاد یكی از كاركنان این سازمان، اقدام به تشكیل این گروه و كار خیاطی كردیم.
نسرین زندی با اشاره به تامین كامل لوازم و تجهیزات خیاطی مورد نیاز آنها از جانب بهزیستی كردستان اظهار داشت: این نهاد، مغازه فعلی را ابتدا اجاره و در اختیار گروه قرار داد ولی بعد مغازه را خرید.
وی با اشاره به اینكه 2 سال اول درآمد آنچنانی نداشتیم، تصریح كرد: اكنون كارمان رونق گرفته اما از بهزیستی و سایر نهادها و ارگان انتظار داریم در صورت امكان، زمینه سفارش كار برای اینگونه كارگاه ها را فراهم نمایند تا درآمد و بازدهی بیشتری نصیب اعضا شود.
این زن سرپرست خانوار پرداخت حق بیمه به صورت آزاد را یكی از اشكالات اعضای گروه دانست و ابراز امیدواری كرد سازمان بهزیستی با كمك و پرداخت بخشی از این حق بیمه، فشار هزینه های آن را از دوش گروه بكاهد.

** 40 درصد زنان سرپرست خانوار مددجوی بهزیستی غیرقابل بازتوان هستند
مدیركل بهزیستی كردستان با اشاره به اینكه توانمند سازی بانوان زیر پوشش این نهاد یكی از رسالت ها است، اظهار داشت: هم اكنون بیش از 12 هزار زن سرپرست خانوار زیر پوشش این نهاد هستند كه حدود 40 درصد از آنان غیر قابل بازتوانی هستند.
صباح قریشی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: 11 هزار و 418 نفر از این تعداد زن سرپرست خانوار در این نهاد پرونده فعال داشته و از خدمات مختلف حمایتی همچون دریافت مستمری بهره می برند و پرونده 614 نفر هم پشت نوبت برای دریافت خدمات است.
وی با اشاره به اینكه هر سال باید حدود 10 درصد از جامعه زنان زیر پوشش این نهاد بازتوان شوند، تصریح كرد: برای افراد غیر بازتوان نمی توان كاری انجام داد و فقط در قالب های مختلف حمایت می شوند اما سایر زنان با تمام توان برای توانمند سازی حمایت می شوند.
امید می رود علاوه بر سازمان های حمایتی سایر نهادها و دستگاه ها هم در قبال زنان سرپرست خانوار و افراد تحت سرپرستی آنها كه بعنوان قشر صدمه پذیر جامعه از شان نام برده می شود، احساس مسئولیت كرده و مورد حمایت شان قرار دهند.
7348/9102


1397/04/08
20:16:34
5.0 / 5
4691
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , تولید , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان