معاون اول رئیس جمهوری:

مناطق آزاد رسالت مهمی در اقتصاد ملی دارند

مناطق آزاد رسالت مهمی در اقتصاد ملی دارند یاری كالا: انزلی - معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: مناطق آزاد كشور، رسالت مهمی در اقتصاد ملی و تقویت آن بر عهده دارند.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه پس از طریق اندازی رسمی كریدور حمل و نقل چین - قزاقستان - ایران كه با ورود اولین محموله تجاری از این كریدور به بندر كاسپین انجام شد، در جمع خبرنگاران بیان داشت: مناطق آزاد بایستی هم بتوانند صنایع صادراتی و اشتغال در كشور بوجود آورده و هم سرمایه خارجی جذب كنند.
وی با اشاره به مستثنی بودن مناطق آزاد از برخی قوانین و مقررات كشور اضافه كرد: این امر مهم، زمینه ای برای جذب سرمایه گذاری های خارجی، داخلی و تولید بیشتر فراهم می كند.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به ظرفیت های سواحل جنوب و شمال كشور و اینكه این سواحل در توسعه كشور سهم بزرگی دارند، اظهار داشت: توسعه دریامحور، جزو مهمترین سیاست هایی است كه دنبال می نماییم.
جهانگیری منطقه آزاد انزلی را از ظرفیت های استان گیلان عنوان و افزود: این پتانسیل می تواند فرصت های خوبی در جذب توریست خارجی و داخلی باشد.
مجتمع بندری كاسپین كه با هدف توسعه صادرات به كشورهای حاشیه دریای خزر و بخصوص روسیه در راه خدمات رسانی به كشتی های تجاری داخلی و خارجی قرار گرفت، نقش موثری در فعال سازی كریدور شمال جنوب دارد و مسیر تجاری جدید اروم چی، اكتائو، انزلی را كه خط ترانزیتی جدیدی میان ایران و چین با طول زمان و هزینه تردد كمتر است، عملیاتی می كند.
ظرفیت حوضچه آرامش مجتمع بندری كاسپین 200 هكتار بوده و پسكرانه آن در حدود 500 هكتار می باشد كه عمق آبخور مناسب آن 7.5 متر در فاز اول و 9 متر در فاز دوم خواهد بود و با 22 پست اسكله ای كه در فاز نهایی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت، ظرفیت تخلیه و بارگیری 15 میلیون تن كالا را خواهد داشت.
با ورود نخستین محموله تجاری با استفاده از كریدور تركیبی چین، قزاقستان، ایران (بندر كاسپین) علاوه بر كوتاه تر شدن مدت زمان سفر هزینه انتقال كالا هم كاسته می شود.
بندر كاسپین بزرگترین پروژه زیر ساختی مناطق آزاد كشور است كه با حضور حجت الاسلام روحانی رئیس جمهوری در سال 96 به صورت رسمی راه اندازی شد و از زمستان سال قبل هم مرز رسمی آن توسط هیأت دولت به تصویب رسید و در ایام پایانی اسفندماه سال گذشته، تفاهم نامه همكاری با سازمان بنادر و دریانوردی در ارتباط با این بندر منعقد شد تا علاوه بر تكمیل زیرساخت های مادی آن، تمامی الزامات و پروتكل های فعالیت داخلی و بین المللی آن هم پیگیری و صورت گیرد.
منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است. قرار گرفتن در راه كریدور بین المللی شمال - جنوب، دارا بودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با كشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، كراسنودسك در تركمنستان، اكتائو در قزاقستان و باكو در آذربایجان، دسترسی با استفاده از راه های مناسب به بازارهای مصرف كشورهای همسود (CIS) و نزدیكی به فرودگاه بین المللی سردارجنگل رشت همچون مزایای منطقه آزاد انزلی است.
7286 / 2007


1397/04/05
13:56:41
5.0 / 5
4840
تگهای خبر: اقتصاد , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان