صادرات فرش با نیما صرف نمی كند!

صادرات فرش با نیما صرف نمی كند! یاری كالا: فرش دستباف ایرانی به واسطه رشد هزینه های تولید با افت فروش و صادرات در بازارهای جهانی روبرو شده كه به عقیده رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف، در شرایط فعلی با رشد نرخ ارز اگر ارز حاصل از صادرات به قیمت آزاد عرضه گردد، بازار صادراتی رشد خواهد نمود.


درپی تحولات بازار ارز، رشد نرخ ارز برای كالاهای صادراتی همچون صنایع دستی و فرش دستباف مناسب خواهد بود. البته لازم به ذكر است كه برای رشد تولید و صادرات به تامین مواد اولیه به نرخ مناسب نیاز است. حال با این شرایط جای سوال است كه بازار صادراتی فرش دستباف نسبت به گذشته رونق خواهد گرفت كه در این باره مجتبی عراقچی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: نوسانات نرخ ارز اگر همراه با روند با ثبات و منطقی باشد، به صادرات كمك قابل توجهی می كند.
وی اضافه كرد: در شرایط فعلی نرخ ارز مشخص نمی باشد و اگر قرار بر آن باشد كه ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما عرضه گردد، برای صادركننده صرف نخواهد داشت و زمانی صادرات فرش دستباف صرفه اقتصادی خواهد داشت كه ارز حاصل از فروش به نرخ بازار آزاد یا نرخی بیشتر از نرخ دولتی به فروش برسد.
عراقچی با اشاره به اینكه فرش دستباف نماد كالای ایرانی است، تصریح كرد: افزایش تورم و دستمزد كارگر در سال های اخیر منجر شده قیمت نهایی فرش دستباف افزایش یابد و این در شرایطی است كه ۸۵ درصد قیمت یك قطعه فرش هزینه كارگر است و هم اكنون به واسطه كاهش بیش از اندازه تقاضا، میزان تولید و بافت فرش هم كاهش یافته است.
رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف اظهار داشت: رشد قیمت فرش دستباف عاملی شده تا مصرف كننده برای رفع نیاز خود به محصولات مشابه همچون فرش ماشینی، موكت و لمینت روی بیاورد.

مجتمع های فرش سبب افزایش فروش شده اند
وی در پاسخ به این سوال كه فروشگاه و مجتمع های فروش فرش در بازار فرش چه تاثیری دارد؟ اظهار داشت: فروشگاه های فرش به علت آنكه توانایی تبلیغ و اطلاع رسانی دارند، بر میزان فروش فرش اثرگذار هستند و این در شرایطی است كه واحدهای صنفی سطح شهر توانایی تبلیغ ندارند.
عراقچی خاطرنشان كرد: فروشگاه های بزرگ كه محصولات مختلف فرش و كفپوش را در خود جای داده اند، بر میزان فروش فرش بخصوص فرش دستباف اثرگذار هستند و با رشد این فروشگاه ها می توان به افزایش میزان فروش فرش امیدوار بود.
او بیان كرد: فرش ایرانی یك هنر - صنعت است كه در بازار محصولات هنری هیچ رقیبی برای محصولات وجود ندارد، اما در محصولات تجاری و صنعتی به واسطه قیمت تمام شده پایین محصولات رقبا نسبت به محصولات ایرانی قابلیت رقابت وجود ندارد.
رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف، یكی از دیگر مشكلات فرش صادراتی ایرانی را عدم سفارش پذیری فرش دستباف ایرانی دانست و تصریح كرد: رقبا به علت آنكه از كارگاه های متمركز بهره می برند، محصولات مختلف با تعداد بالا را در فرصت كمتری به مشتری عرضه می كنند كه این مورد در بازارهای جهانی جایگاه ویژه ای را نصیب رقبا می كند.1397/03/09
18:46:22
5.0 / 5
4679
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان