راه اندازی پایانه صادراتی پسته ایران نیاز زیربنایی در زرندیه

راه اندازی پایانه صادراتی پسته ایران نیاز زیربنایی در زرندیه یاری كالا: ساوه - پسته بعنوان یكی از محصولات كشاورزی راهبردی زرندیه ظرفیتی بكر در بهبود مناسبات اقتصادی این شهرستان به حساب می آید كه راه اندازی پایانه در این خطه می تواند ضمن تحقق الگوی اقتصاد مقاومتی به بهبود مناسبات تجاری پسته كاران كمك شایانی كند.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا، شهرستان زرندیه دارای هفت هزار هكتار باغات پسته با سن بالای 10 سال است كه حدود 150 هكتار آن ویژه تولید محصول ارگانیك (بدون استفاده از سم و كودهای شیمیایی) است و پسته برداشتی از این باغات مشتریان بسیاری دارد.
احمد آقایی، اكبری، كله قوچی و فندقی همچون ارقام مرغوب پسته تولیدی در زرندیه است كه نیمی از این تولید صادراتی است اما به دلیل ضعف در زیرساخت های صادراتی و بسته بندی با برندهای دیگر به بازارهای جهانی صادر می گردد.
پسته زرندیه از ارقام باكیفیتی است كه صادرات آن می تواند ارزش افزوده بالا تولید كند و برای دستیابی به این هدف و تثبیت برند 'پسته زرندیه'، تاسیس پایانه ویژه صادراتی این محصول در دستور كار قرار گرفته كه روند اجرایی آن كند است.
زرندیه از قطب های تولید پسته كشوراست كه سالانه تا سقف 10 هزار تن پسته مرغوب تولید می كند و در 15 سال اخیر بعنوان یك ظرفیت ناب نگاه مسئولان را به خود جلب كرده و می طلبد با عنایت به نزدیكی این منطقه به فرودگاه امام خمینی (ره) و پیام در كرج، با تسریع در تولید پایانه صادراتی بستر مطلوب ساماندهی، بسته بندی و صادرات محصول فراهم گردد.
مدیر جهاد كشاورزی شهرستان زرندیه در این خصوص اظهار داشت: عملیات اجرایی پایانه صادراتی پسته زرندیه در سال 85 با هدف فرآوری بهینه و صادرات این محصول به استان های مركزی، قم، قزوین، تهران و سمنان در دستور كار قرار گرفت اما، روند تكمیل آن با موانع و مشكلاتی همراه است كه سبب شده فعالیت های اجرایی این طرح راكد بماند.
احمد قره بیگلو اظهار نمود: طرح اولیه بزرگترین پایانه صادراتی پسته كشور در زمینی به مساحت 80 هكتار پیش بینی شد و در اولین مرحله در سطح 40 هكتار و با سرمایه گذاری بخش خصوصی ( تعاونی هامون سبز) عملیات اجرایی كلید خورد.
مدیرجهاد كشاورزی زرندیه اضافه كرد: واگذاری اراضی در اولین مرحله به مساحت 14هكتار انجام شد و عملیات خاكبرداری و تسطیح، حفر چاه و تامین آب، تامین برق و ساخت سالنی به مساحت هزار متر مربع متر مربع تابحال انجام شده است.
قره بیگلو تصریح كرد: تعلل در تامین اعتبارات اجرای طرح پایانه صادراتی پسته زرندیه را تا سال 96 به تعویق انداخت و از سال قبل مرحله دوم این طرح به مساحت 26 هكتار (با احتساب 14 هكتار اولین مرحله در مجموع 40 هكتار) عنوان شد و تابحال عملیات دیوار كشی آن انجام شده است.
مدیر جهاد كشاورزی زرندیه افزود: راه اندازی طرح پایانه پسته ظرفیتی است كه می تواند ساماندهی تولیدات استان های پسته خیز نواحی مركزی ایران را جوابگو باشد و با استفاده از جدیدترین فناوری روز مطابق با استاندارد بسته بندی و ارسال این محصول را با كیفیت بالا به كشورهای هدف تضمین كند.
سرمایه گذار و بهره بردار طرح پایانه صادراتی پسته زرندیه هم اظهار داشت: این طرح در مراحل اجرایی مشكلات متعددی دارد و برای مثال پرونده ای كه این طرح در اداره مالیات و دارایی دارد بزرگترین مانع در ساخت و بهره برداری نهایی از این مركز صادراتی است.
محمود بارانی اضافه كرد: با عنایت به مزیت های فراوان این پایانه صادراتی و نقشی كه در توسعه صادرات و ارزآوری برای كشور دارد، انتظار است مسئولان حمایت لازم را از آن داشته باشند و بكوشتند كه مسیر هموارتری برای اجرای آن بخصوص در بخش مالیاتی تولید شود.
وی تصریح كرد: با راه اندازی این پایانه، كارگاه های ویژه صنایع تبدیلی و فرآوری و هم بسته بندی محصول تولید می شود، ضمن اینكه گمرك، سردخانه، آزمایشگاه های تخصصی، كلكسیون باغی و بانك عامل هم در این مركز مستقر خواهند شد.
بارانی بیان كرد: در صورتی كه پایانه صادراتی پسته زرندیه به بهره برداری برسد، زمینه اشتغال 2 هزار نفر به صورت مستقیم فراهم می گردد.
رئیس هیات مدیره شركت تعاونی پسته هامون سبز ادامه داد: با مساعدت و توجه خاصی كه مسئولان شهرستان، استان و كشور برای تكمیل این طرح دارند امید می رود كه بزرگترین پایانه صادراتی پسته كشور پیش از فصل برداشت این محصول و حداكثر تا آخر آبان امسال شروع به كار كند.
بارانی ادامه داد: اداره امور مالیاتی برای زمین های این طرح در مرحله ارزشیابی و قیمت گذاری، مالیات تعیین كرده در حالیكه این اراضی تحت تملك دولت و در اجاره شركت تعاونی است.
وی اظهار داشت: پسته محصول استراتژیك با هویت ایرانی و با قدمت هفت هزار ساله است از این رو توجه ویژه و سرمایه گذاری در این محصول را می توان بعنوان مهمترین منبع ارزآوری برای كشور از یك محصول غیرنفتی دانست كه مشمول تحریم ها هم نمی گردد.
بارانی افزود: پسته تولید شده در شهرستان زرندیه به كشورهای اروپایی مانند روسیه، آلمان، فرانسه، سوئیس، هلند، انگلستان و هم كشورهای آسیایی چین، هندوستان و حتی كشورهای خارومیانه صادر می گردد و تولید پایانه صادراتی در این شهرستان نقش مهمی در افزایش صادرات این محصول و درآمدزایی ارزی برای كشور دارد.
رئیس اداره مالیاتی شهرستان زرندیه در این خصوص اظهار داشت: شركت متولی این طرح مقررات قانونی را رعایت نكرده و مستندات حقوقی لازم را هم در اختیار ندارد.
محمد حسین زاده اضافه كرد: پرونده مالیاتی پایانه صادراتی پسته زرندیه در شورای مالیاتی كشور مطرح شده و دارایی های این شركت هم مورد تجدید ارزیابی قرار گرفته است.
وی تصریح كرد: تصمیم نهایی در مورد این پرونده بر عهده شورای مالیاتی كشور است.
یكی از باغداران پسته شهرستان زرندیه هم
گفت: منطقه زرندیه پسته خیز است و با عنایت به نزدیكی به پایتخت و فرودگاه های امام خمینی (ره) و پیام كرج، راه اندازی پایانه صادراتی پسته در این خطه امیدواری زیادی برای پسته كاران تولید كرد.
سعید كشاورزی اضافه كرد: نبود پایانه صادراتی حلقه مفقوده در كشت و تجارت پسته در این منطقه است و نبود این زیرساخت مهم سبب شده كه پسته كاران محصول را بعد از بسته بندی به استان كرمان بفرستند و این فرآیند طولانی سبب تحمیل هزینه های مازاد برای باغدار و صادركننده است.
كشاورزی اظهار نمود: راه اندازی پایانه صادراتی پسته زرندیه، علاوه بر اینكه زمینه اشتغال و رونق اقتصادی منطقه را فراهم می كند عاملی برای قطع دست واسطه ها و دلالان سودجو است.
یكی دیگر از پسته كاران زرندیه اظهار داشت: با راه اندازی پایانه صادراتی پسته، محصول ارسالی به كشور های خارجی با برند استان مركزی و شهرستان زرندیه برجسته سازی می گردد و این به معنای گام گذاشتن در مسیر حرفه ای تجارت است.
رضا بارانی اضافه كرد: نبود پایانه صادراتی پسته در شهرستان زرندیه باعث می گردد كه پسته مرغوب این منطقه با مناطق دیگر مخلوط شده و نزد افكار عمومی و مصرف كنندگان كیفیتی نامناسب از محصول تولیدی زرندیه را ترسیم كند در حالیكه پسته زرندیه از نظر كیفیت مثال زدنی است.
وی تصریح كرد: با راه اندازی پایانه صادراتی پسته، كشاورزان و باغداران منطقه زرندیه و سایر استان های همجوار كه در تولید این محصول نقش دارند می توانند از راهنمایی و آموزش های ترویجی به صورت مستقیم و موثر بهره مند شوند، ضمن اینكه دسترسی آنان به اقلام مورد نیاز از قبیل ادوات باغبانی، كود و سموم ویژه باغات هم بهتر خواهد شد.
این باغدار اهل زرندیه افزود: با عنایت به بحران كم آبی در كشور، كشت پسته در شهرستان زرندیه كه اقلیم و طبیعتی سازگار با رشد و ثمردهی این محصول دارد از نظر اقتصادی و مقابله با بحران آب و تولید اشتغال باید مدنظر قرار گیرد.
به گفته كارشناسان حوزه باغبانی استان مركزی هر هكتار باغ پسته توان تولید اشتغال برای 2 نفر را دارد.
مسئولان كشاورزی شهرستان زرندیه معتقدند كه در زمان برداشت محصول پسته كه از نیمه شهریور تا آخر آبان ادامه دارد حدود پنج هزار نفر در باغات پسته دشت سلطان احمدلو زرندیه كه كانون تولید پسته این شهرستان است به فعالیت مشغول می شوند.
زرندیه به مركزیت شهر مامونیه با جمعیت 64 هزار نفر دارای 2 بخش مركزی و خرقان و پنج شهر مامونیه، پرندك، زاویه، خشكرود و رازقان است.
این شهرستان از قطب صنعتی و كشاورزی استان مركزی به حساب می آید.
گزارش از: حمید فرقانی
4896/6539/6013/


1397/03/07
14:13:39
5.0 / 5
4490
تگهای خبر: ارز , اشتغال , اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان