معاون وزیر كشاورزی در ایسنا خبر داد

خودكفایی دوباره گندم و صرفه جویی ۳ میلیارد دلاری

خودكفایی دوباره گندم و صرفه جویی ۳ میلیارد دلاری یاری كالا: معاون وزیر كشاورزی از پیش بینی خرید تضمینی ۱۰.۵ میلیون تنی گندم امسال اطلاع داد و اظهار داشت: اگر این پیش بینی محقق شود كه شرایط اقلیمی گویای نوید وضعیت بهتری را هم می دهد، می توانیم بیش از سه میلیارد دلار صرفه جویی ارزی نماییم.به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، خرید تضمینی محصولات كشاورزی بخصوص گندم از اهداف و برنامه های دولت در هر سال است كه طی سال های اخیر رو به افزایش می رود و خودكفایی گندم تكرار می گردد. امسال هم به نظر می رسد به خودكفایی این محصول استراتژیك دست یابیم، چراكه یزدان سیف - معاون وزیر جهاد كشاورزی - با حضور در ایسنا، اظهار نمود: تولید گندم امسال از پیش بینی های صورت گرفته بیشتر است، چراكه باران متناسب و مساعدی در مزارع گندم طی ماه های اخیر داشتیم و این مسئله سبب شد خیلی از مزارع آبی هم اقدام به آبیاری نكنند.

وی اضافه كرد: برای مزارع گندم باران در ماه های اسفند تا اردیبهشت ماه بسیار با ارزش است و خودكفایی گندم و خرید تضمینی این محصول استرتژیك هم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. چراكه اگر در طول یك سال ۱۰ میلیون تن گندم خریداری شود به معنای صرفه جویی سه میلیارد دلاری ارزی است و اگر این اتفاق می افتد یعنی باید به همین میزان پول خرج نماییم تا گندم به دست آوریم.

به گفته مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی، در سال زراعی جاری از ابتدای فصل برداشت تابحال حدود یك میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم از كشاورزان تحویل گرفته ایم كه ارزشی بالغ بر ۴۰۰ میلیون دلار دارد و پیش بینی می نماییم با عنایت به وضع موجود حدود ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم از كشاورزان به صورت تضمینی خریداری نماییم.

سیف با اشاره به اینكه خرید تضمینی گندم نه تنها صرفه جویی ارزی برای كشور به ارمغان خواهد داشت بلكه كشاورزان را در روستاها امیدوار نگه داشته و می تواند تولید را در این مناطق زنده نگه دارد، ادامه داد: تابحال ۵۰ درصد مطالبات كشاورزانی كه اطلاعاتشان در سامانه خرید تضمینی گندم به ثبت رسیده و محصول خویش را تحویل داده اند، پرداخت شده است كه به بیش از ۷۳۳ میلیارد تومان می رسد.

وی خاطرنشان كرد: در حوزه گندم ذی نفعان بسیاری هستند كه می توان به حدود ۵۷۷ هزار نفر گندمكار، حدود ۴۰۰ كارخانه آرد، ۴۰۰ سیلوی گندم به اضافه خیلی از صنایع تبدیلی و تكمیلی در این زمینه اشاره نمود.

معاون وزیر جهاد كشاورزی اظهار نمود: گرچه در سال زراعی جاری با كاهش بارندگی نسبت به سال قبل مواجه شده ایم اما از آنجاكه گندم گیاهی نجیب و از نظر آبی كم مصرف به حساب می آید، بارندگی برای تولید این محصول استراتژیك مناسب بوده است، چراكه گندم سالانه حدود چهار تا پنج بار نهایتا آبیاری نیاز دارد و امسال شاهد بودیم كه بهار هم برای مزارع گندم خیلی خوب بود و بارندگی نسبتاً مناسبی در كشور داشتیم. در واقع امسال بهره وری بالاتری در زمینه آب داشتیم و تولید گندم غالباً با استفاده از آب سبز یا همان بارندگی انجام شد.
1397/03/04
22:23:24
5.0 / 5
4486
تگهای خبر: ارز , تولید , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان