توزیع 270 تن بذر لوبیا شروع شد

توزیع 270 تن بذر لوبیا شروع شد یاری كالا: خمین - مدیر شركت دانش بنیان بذرهای اصلاح شده لوبیا در خمین از توزیع 270 تن بذر لوبیای فراوری شده این شهرستان برای كشت بهاره كشور اطلاع داد.


ابراهیم كمانكش روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: 200 تن از این بذرها در طبقات گواهی شده و 50 تن در رده بذرهای مادری و 20 تن بذر پیش مادری است كه در هشت رقم لوبیای سفید، قرمز و چیتی تولید شده است.
وی اظهار داشت: بذرهای اصلاح شده در 16 استان تولید كننده لوبیا بین بهره برداران و كشاورزان لوبیاكار پیشرو تا آخر اردیبهشت به منظور كاشت بهاره توزیع می گردد.
وی سطح زیر كشت لوبیای كشور را 120 هزار هكتار بیان كرد و ادامه داد: هر یك هزار كیلو بذر اصلاح شده برای یك هكتار زمین زیر كشت كاربرد دارد.
مدیر شركت دانش بنیان بذرهای اصلاح شده لوبیا در خمین بیان كرد: سه شركت در كشور تولید كننده بذر اصلاح شده لوبیا هستند اما تولید این واحدها ناچیز است.
كمانكش اضافه كرد: بذرهای اصلاحی و فراوری شده خمین و 2 شركت دیگر در زنجان و لرستان نمی تواند تمامی نیاز كشور در این زمینه را پاسخ گو باشد و برای كمتر از پنج درصد سطح زیر كشت لوبیای كشور جوابگو است.
وی ادامه داد: به منظور پوشش 100 درصدی سطح زیر كشت سالانه لوبیای كشور با بذر اصلاح شده، بیش از 20 هزار تن بذر نیاز است.
مدیر شركت دانش بنیان بذرهای اصلاح شده لوبیا در خمین بیان كرد: بذور اصلاح شده تولیدی این شهرستان بعنوان قطب تولید بذرهای اصلاح شده كشور از سطح 90 هكتار زمین های زیر كشت استان در خمین، شازند و خنداب برداشت و فراوری شده است.
وی ادامه داد: ارقام اصلاحی لوبیای استان مركزی در محصول لوبیای چیتی شامل كوشا، صدری، غفار و صالح و ارقام لوبیا قرمز یاقوت و اختر و لوبیا سفید درسا و پاك است كه در این مناطق كشت، تولید و فرآیند فراوری آن انجام شده است.
كمانكش خاطرنشان كرد: اولین بار در كشور مجوز تولید بذر گواهی شده لوبیا در سال 89 به شهرستان خمین داده شد و فعالیت این شركت تولیدی از سال 90 كلید خورد.
وی اظهار نمود: این شركت دانش بنیان دارای مجوز از پارك علم و فناوری استان مركزی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.
خمین قطب كشت لوبیا بعنوان مهمترین گروه حبوبات آبی كشور است.
هفت هزار و 200 تن انواع لوبیا سال گذشته در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف شد.
7277/3075


1397/02/16
13:38:00
5.0 / 5
5210
تگهای خبر: تولید , دام , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان