كاهش قیمت سكه در بازار

كاهش قیمت سكه در بازار به گزارش یاری كالا در حالیكه در بیستم فروردین ماه معاملات آتی و اختیار معامله سكه طلا به علت وجود ابهام قیمتی در بازار این دارایی متوقف گردید، در انتها معاملات سكه آتی در روز گذشته قیمت هر سكه تحویل در دی ماه بیش از دو میلیون و ۲۶ هزار تومان به ثبت رسید و هم اكنون قیمت آن حدود یك میلیون و ۹۷۶ هزار تومان است.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، در روز بیستم فروردین ماه سال جاری معاملات آتی سكه طلا به دلیل آنچه كه ابهام شدید در قیمت سكه در بازار آزاد بیان شد متوقف گردید، اما با صحبت های معاون اول رئیس جمهوری در شب بیستم فروردین ماه در خصوص این كه قیمت دلار از آن تاریخ تك نرخی است و هیچ كس حق ندارد با قیمتی غیر از ۴۲۰۰ تومان دلار دادوستد كند، معاملات آتی سكه هم از بیست ویكم دوباره شروع شد.

قیمت تسویه روزانه سكه تمام در انتها معاملات آتی سكه در روز گذشته در سررسید دی ماه ۱۳۹۷ به بیش از دو میلیون و ۲۶ هزار تومان رسید، اما امروز و تا لحظه انتشار این خبر قیمت تقاضا برای سكه طلا تحویل دی ماه سال ۱۳۹۷ یك میلیون و ۹۷۵ هزار تومان و قیمت عرضه آن یك میلیون و ۹۷۶ هزار تومان است.

همچنین قیمت تسویه روزانه قرارداد آتی سكه طلا تحویل اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ در روز گذشته به حدود یك میلیون و ۸۵۷ هزار تومان رسید. هم اكنون و در لحظه انتشار این خبر قیمت تقاضا برای سكه تحویل اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ یك میلیون و ۷۹۲ هزار تومان و قیمت عرضه یك میلیون و ۷۹۴ هزار و ۵۰۰ تومان است.

دو روز پیش علیرضا ناصرپور در گفت وگو با ایسنا، درباره توقف معاملات آتی و اختیار معامله سكه در بورس كالا گفته بود كه مولفه های اثرگذار بر قیمت سكه و در نتیجه وجود ابهام قیمت جدید در بازار این دارایی و تصمیم سرمایه گذاران مشتقه اثر گذاشته و مخاطرات بازار قراردادهای مشتقه را به شدت افزایش داده است.

وی توضیح داد: با عنایت به نوسانات شدید در بازار سكه و عدم شفافیت اطلاعاتی درباره بازار نقدی آن، كمیته آتی در روز ۱۹ فروردین ماه سال ۱۳۹۷ با عنایت به احراز شرایط اضطراری مطابق ماده ۲۲ دستورالعمل اجرایی معاملات قراردادهای آتی و هم ماده ۲۹ دستورالعمل اجرایی معاملات اختیار معامله تصمیم و توقف معاملات مشتقه طلا در روز دوشنبه ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۷ را گرفت.

گفتنی است ماده ۲۲ دستورالعمل اجرایی معاملات قرارداد آتی می گوید در صورت وجود اطلاعات یا وقوع شرایط اضطراری كه تاثیر با اهمیت بر قیمت قرارداد آتی یا تصمیم سیاست گذاران دارد كمیته آتی می تواند معاملات را حداكثر به مدت یك جلسه معاملاتی متوقف كرده و مبحث را بابت رفع موارد توقف پیگیری كند.

همچنین در ماده ۲۹ دستورالعمل اجرایی معاملات قراردادهای آتی آمده اگر ظن دستكاری قیمت در معاملات وجود داشته باشد یا تغییرات غیرعادی در قیمت قرارداد اختیار معامله مشاهده شود، سازمان یا مدیرعامل بورس می تواند دستور توقف نماد قرارداد اختیار معامله را صادر كند. 

1397/01/22
15:41:32
5.0 / 5
5425
تگهای خبر: بازار , سكه , قیمت , معامله
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان