تخم مرغ امسال هم گران تر از قیمت منطقی

تخم مرغ امسال هم گران تر از قیمت منطقی یاری كالا: با وجود كمتر شدن تقاضا برای تخم مرغ و كاهش قیمت آن در مرغداری ها، این محصول همچنان گران تر از قیمت منطقی ( شانه ای ۱۲ هزار تومان) بفروش می رسد.به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، بیش از یكسال و نیم از بیماری ادامه دار آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و تلف شدن گله های مولد واحدهای پرورشی مرغ تخم گذار می گذرد و هر روز قیمت این محصول با نوسان مواجه می باشد و با وجود وعده های داده شده درباره كاهش قیمت تخم مرغ طی روزهای پایانی سال گذشته، هنوز تغییر قیمتی در این محصول اعمال نشده و نرخ آن گران تر از قیمت منطقی است كه باید باشد.

پیش از این رضا تركاشوند – مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم گذار – اعلام نموده بود كه قیمت تخم مرغ در ایام پایانی سال (1396) فروكش خواهد كرد، چراكه در كنار واردات، اقداماتی برای تقویت تولید و جایگزینی گله های مولد معدوم شده صورت گرفته و آرامش نسبی در بازار تخم مرغ بوجود آمده است.

اما بعد از گذشت حدود سه هفته از این وعده ها همچنان قیمت تخم مرغ در بازار به نرخ منطقی نرسیده و با آن فاصله دارد، چون كه به قول این مقام مسئول قیمت هر كیلوگرم تخم مرغ در بازار به ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان رسیده و كیلویی حدود ۲۰۰۰ تومان نسبت به گذشته ارزان تر شده است.

با توجه به قیمت كنونی تخم مرغ در مرغداری ها و حاشیه سود منطقی ۲۰ درصدی آن تا بازار مصرف، هر شانه از این محصول باید نهایتا حدود ۱۲ هزار تومان عرضه شود و نرخ مصوب هر شانه تخم مرغ دولتی در زمان اوج كاهش عرضه در همین حدود یعنی ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان بود، در حالیكه بازار شاهد قیمت های دیگری است و هر شانه از این محصول بیش از ۱۴ تا ۱۵ هزار تومان عرضه می گردد.

البته پیش از این هم مسئولان وزارت جهاد كشاورزی درباره وضعیت بازار و تولید تخم مرغ صحبت كرده بودند. حسن ركنی – معاون وزیر كشاورزی در امور دام - در این باره به ایسنا گفته بود كه توزیع تخم مرغ به صورت دولتی در بازار همچنان ادامه دارد و قیمت آن هم شانه ای ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.

همچنین علیرضا رفیعی پور – رییس سازمان دامپزشكی – هم درباره بازار تخم مرغ اینگونه اظهارنظر كرد كه از خردادماه امسال و با افزایش تولید تخم مرغ، قیمت این محصول در بازار كاسته می شود و حتی امكان صادرات آن فراهم می شود، چراكه با جایگزین شدن مرغ های جدید تخم گذار به چرخه تولید تلاش می نماییم تا از خردادماه شرایط عادی در تامین تخم مرغ تولید شود تا نرخ این محصول در بازار كاهش یابد.

به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، گرچه بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بیش از ۴۰ میلیون قطعه مرغ تخم گذار را از گله های مولد پرورش طیور حذف نمود و عامل اصلی گرانی این محصول هم كمبود عرضه تخم مرغ ناشی از این اتفاق است، اما برنامه های وزارت جهاد كشاورزی همچون جایگزینی گله های مولد جدید به جای مرغ های تخم گذار معدوم شده، افزایش تولید با بالا بردن سن كشتار گله های مولد تخم گذار و افزایش واردات باید هرچه سریع تر صورت گیرد تا بتوان بازار این محصول را به سرعت به حالت تعادل برگرداند و دوباره شاهد قطع واردات و صادراتی شدن تخم مرغ ایرانی باشیم.
1397/01/18
15:50:26
5.0 / 5
4728
تگهای خبر: بازار , تولید , دام , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان