خرید كالا با صندوق های مكانیزه فروشگاهی

خرید كالا با صندوق های مكانیزه فروشگاهی به گزارش یاری كالا، به نقل از ایرنا با تصویب و ابلاغ بخشنامه دولت در زمینه چگونگی استفاده از صندوق های مكانیزه فروشگاهی، گامی دیگر جهت اجرای این بند از قانون مالیات های مستقیم و بهره گیری از معافیت های ناشی از اجرای آن برداشته شد.


این آیین نامه در جلسه هجدهم تیر ماه جاری هیات وزیران به تصویب رسیده و 24 تیر ماه اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری آن را برای اجرا ابلاغ كرده است.
در این آیین نامه سامانه صندوق فروش شامل سامانه ای اعم از صندوق فروش یا رایانه یا نرم افزار كاربردی شامل سخت افزار و نرم افزار است كه امكان اتصال به سامانه سازمان امور مالیاتی را برای ثبت اطلاعات خرید و فروش كالا و خدمات واحد كسب و كار داشته باشد.
این سامانه براساس استانداردهای نرم افزاری و سخت افزاری كه توسط سازمان و با همكاری وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات و صنعت، معدن و تجارت تعیین می شود طراحی و مدیریت می شود.
در ماده 2 این آیین نامه مشخصات سخت افزاری و ویژگی های نرم افزاری سامانه صندوق فروش شامل مجهز بودن به حافظه مالیاتی، داشتن قابلیت اتصال به تجهیزاتی چون باركدخوان و چاپگر، قابلیت نصب نرم افزارهای مربوطه قید شده است.
دولت در این آیین نامه سازمان امور مالیاتی را مكلف كرده است با همكاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق به تدریج و براساس اولویت، اشخاص مشمول را تعیین و مراتب را حداكثر تا پایان شهریورماه هر سال از طریق درج در یكی از روزنامه های كثیرالانتشار و روزنامه رسمی كشور اعلام كند.
همچنین اشخاص مشمول مكلف شده اند پس از انتشار آگهی فراخوان، حداكثر تا پایان دی ماه همان سال نسبت به ثبت درخواست تخصیص شماره شناسه در درگاه عملیات الكترونیكی سازمان با ذكر ویژگی و مشخصات سامانه صندوق فروش اقدام كنند.
در ماده دیگری از این آیین نامه سازمان امور مالیاتی مكلف شده است ظرف دو ماه پس از ثبت درخواست اشخاص مشمول و بررسی موضوع، در صورت تطابق مشخصات فنی سامانه صندوق فروش با ویژگی های اعلام شده نسبت به تخصیص شماره شناسه برای هر سامانه صندوق فروش اقدام نماید.
همچنین اشخاص مشمول مكلفند در موارد توقف دائم و توقف بیش از یك ماه فعالیت شغلی خود، مراتب را ظرف یك ماه پس از تاریخ توقف فعالیت از طریق درگاه عملیات الكترونیكی سازمان اعلام كنند.
در مواد مربوط به معافیت مالیاتی دارندگان سیستم مكانیزه فروش نیز آمده است: معادل 10 درصد از مالیات ابرازی عملكرد اشخاص مشمول كه توسط سازمان ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش شده اند مشروط به رعایت مفاد این آیین نامه برای مدت دو سال اول بخشوده خواهد شد.
همچنین در صورت عدم نصب یا عدم استفاده از سامانه صندوق فروش فروشگاهی یا عدم ثبت صورتحساب خرید و فروش یا عدم ارسال اطلاعات صورتحساب های خرید و فروش به زمان امور مالیاتی، موجب تعلق جریمه ای معادل دو درصد فروش خواهد بود. ماخذ محاسبه جریمه، آن بخش از فروشی خواهد بود كه عملیات آن در سامانه صندوق فروش ثبت نشده و یا اطلاعات آن در اختیار سازمان قرار نگرفته است.
بر اساس این بخشنامه معادل هزینه های انجام شده بابت خرید، نصب و راه اندازی سامانه صندوق فروش برای اولین بار اعم از سخت افزار و نرم افزار متناسب با نیاز واحد شغلی كه به تشخیص سازمان امور مالیاتی خریداری می شود با ارایه اسناد و مدارك مثبته از مالیات بر درآمد (عملكرد) قطعی شده اشخاص مشمول در اولین سال استفاده و یا سال های بعد با رعایت مفاد این آیین نامه قابل كسر خواهد بود.
این آیین نامه كه به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی كشور و همكاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف ایران و به استناد تبصره 2 ماده 169 قانون مالیات های مستقیم تهیه و تصویب شده است، از ابتدای امسال لازم الاجراست.
بر اساس تبصره 2 ماده 169 قانون مالیات ها مستقیم مصوب سال 94 مؤدیان مالیاتی موضوع این ماده موظفند از سامانه‌ صندوق فروش «صندوق ماشینی (مكانیزه) فروش» و تجهیزات مشابه استفاده كنند. معادل هزینه ‌های انجام شده بابت خرید، نصب و راه‌ اندازی تجهیزات فوق اعم از نرم ‌افزاری و سخت ‌افزاری از مالیات قطعی‌ شده مؤدیان مزبور در اولین سال استفاده و یا سال های بعد آن قابل كسر است. 
سازمان امور مالیاتی موظف است به تدریج و بر اساس اولویت، اشخاص مشمول حكم این تبصره را تعیین كند و تا شهریور ماه هر سال از طریق درج در یكی از روزنامه ‌های كثیرالانتشار و روزنامه رسمی كشور اعلام و از ابتدای فروردین ماه سال بعد از آن اعمال نماید. 
معادل 10 درصد از مالیات ابرازی عملكرد مؤدیانی كه توسط سازمان امور مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه‌ صندوق فروش و تجهیزات مشابه شده‌ اند مشروط به رعایت آیین ‌نامه اجرائی مربوط، برای مدت دو سال اول بخشوده می ‌شود. اجرا نكردن حكم این تبصره موجب تعلق جریمه ‌ای به‌ میزان 2 درصد فروش می شود. 
1396/04/25
15:05:43
5.0 / 5
5565
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان