مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم گذار اعلام كرد

كاهش قیمت تخم مرغ در ایام باقیمانده سال

كاهش قیمت تخم مرغ در ایام باقیمانده سال یاری كالا: در شرایطی كه قیمت تخم مرغ رو به افزایش بوده و هر روز نوسان دارد، مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم گذار اعلام نمود كه واردات تخم مرغ گرچه باید بیشتر از این میزان انجام می شد اما در كنار اقدامات صورت گرفته برای تقویت تولید و جایگزینی گله های مولد معدوم شده، آرامش نسبی در بازار تخم مرغ بوجود آمده و امروز قیمت این محصول به حدود كیلویی ۶۵۰۰ تومان رسیده و مسلما قیمت در ایام پایانی سال بیشتر فروكش خواهد نمود.رضا تركاشوند در گفت وگو با ایسنا اظهاركرد: بازار تخم مرغ با بازار خیلی از محصولات كشاورزی امسال متفاوت بوده است، چراكه توازن عرضه و تقاضا به علت شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و از بین رفتن حجم زیادی از گله های مولد كه به حدود ۴۵ درصد می رسد، به هم خورده بود و سبب شد تا روزانه حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ تن كاهش عرضه در بازار به وجود بیاید.

وی اضافه كرد: اقدامات به گونه ای انجام شد تا بتوانیم صدمه های ناشی از كاهش به وجود آمده در سطح عرضه را به حداقل برسانیم كه می توان به واردات و جایگزینی تولید برای جبران كسری عرضه اشاره نمود. البته در این میان میزان واردات طی ماه های گذشته به گونه ای نبود كه بتواند بازار را كنترل كند. گرچه هنوز اعداد و ارقام مشخصی هم برای واردات صورت گرفته اعلام نشده است. بعضی از مسئولان اعلام نمودند كه برای واردات ۶۶ هزار تن تخم مرغ مجوز بهداشتی صادر كرده اند اما باید دید چقدر از این مجوزها به صورت عملی به واردات تخم مرغ منجر گردیده است، چراكه ممكن است خیلی از بازرگانان و تاجران درخواست واردات تخم مرغ را از كشوری خاص به سازمان دامپزشكی عرضه كنند اما به هنگام ورود به بازار كشور مبدا با شرایط متفاوت روبرو می شوند چراكه آنها تخم مرغ را برای صادرات به ایران تولید نكرده بودند.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم گذار ادامه داد: البته شركت پشتیبانی امور دام بعد از ناكامی خیلی از تاجران و وارد نشدن تخم مرغ به اندازه كافی به این مسئله ورود پیدا كرده و به نظر می رسد حدود ۱۰ هزار تن از این محصول را وارد و در بازار عرضه نمود كه اگر این اتفاق نمی افتاد، همین میزان واردات هم محقق نمی شد و مشخص نبود چه اتفاقی برای بازار تخم مرغ می افتد.

تركاشوند با تاكید بر اینكه یكی از عوامل كاهش قیمت تخم مرغ در كنار كاهش تقاضا، واردات هر چند كمتر از نیاز داخلی تخم مرغ از جانب شركت پشتیبانی امور دام است، خاطرنشان كرد: مشكلات دیگری هم در زمینه واردات وجود داشت چون كه واردات اندك صورت گرفته تخم مرغ از كشورهای مبدا سبب شده تا قیمت این محصول در آن كشورها از كارتنی حدود ۲۲ تا ۲۳ دلار به حدود ۳۲ دلار افزایش یابد كه اگر حدود ۶۶ هزار تن مجوز داده شد وارد می شد بطور قطع قیمت تخم مرغ بسیار بیشتر از این افزایش پیدا می كرد. ازاین رو واردات به تنهایی نمی تواند، بازار تخم مرغ را تنظیم كند.

به گفته وی، بازار تخم مرغ به گونه ای مدیریت شد تا در سطح استان ها عرضه مستقیم بخشی از تولید این محصول به قیمت شانه ای ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان صورت گرفت كه البته در بعضی از استان ها كه با كمبود تولید مواجه بودند، از واردات هم استفاده كردیم اما برای استان هایی مانند مشهد، سمنان و... تاكید كردیم تا به علت تولید مناسب تخم مرغ وارداتی به هیچ وجه در این بازارها عرضه نشود. البته در فروشگاه های بهاره هم عرضه تخم مرغ تولید داخل با قوت ادامه پیدا كرد و حتی یك ساعت هم اجازه ندادیم تا این عرضه متوقف شود كه قیمت آن همان نرخ مصوب ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومانی است.

مدیرعامل اتحادیه مرغ داران مرغ تخم گذار در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه گفته می گردد قیمت تخم مرغ در مرغ داری ها به كیلویی ۸۰۰۰ تومان رسیده است، اظهار داشت: به هیچ وجه این اعداد و ارقام درست نیست و اتفاقا طی هفته گذشته قیمت این محصول روند كاهشی داشته و به نظر می رسد تا چند روز آینده تخم مرغ به قیمت منطقی خود بازگردد.

تركاشوند اعلام نمود: گرچه طی هفته های گذشته نوسان قیمت تخم مرغ همچنان ادامه داشت اما نسبت به هفته های پیش از آن بازار آرام تری داشتیم چون كه قیمت ها رها شده نبود و حتی در صورت افزایش قیمت كاملا كنترل شده بودن آن مشهود به نظر می رسید. طی روزها و هفته های آینده تقاضا برای تخم مرغ كاسته می شود و همین عامل سبب می گردد تا نوسانات بازار این محصول هم كمتر شود و البته واردات انجام شده با استفاده از بخش خصوصی و دولتی و اقدامات صورت گرفته در جهت جایگزینی تولید تخم مرغ و افزایش سن گله های مولد از عوامل مهم كنترل و تنظیم بازار تخم مرغ است.

وی تصریح كرد: صنعت تخم مرغ هیچ یارانه دولتی ندارد و نمی توان از این صنعت كاملا خصوصی انتظار داشت در چنین شرایطی نوسان نداشته باشد. در هر شرایطی بازار را باید به حال خود رها كرد تا عرضه و تقاضا برای آن تعیین تكلیف كنند كه البته در این زمینه عرضه تخم مرغ تولید داخل و وارداتی در مناطق و بازارهای مشخص و كنترل شده به صورت هدفمند انجام شد اما نمی توان انتظار داشت تا همه سوپرماركت ها و مغازه های سطح شهر تخم مرغ وارداتی و تنظیم بازاری داشته باشند.

به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان كه از اواخر شهریور و اوایل مهر ماه سال گذشته به جان مرغداری های سنتی و صنعتی كشور افتاده بود، یكی بعد از دیگری گله های مولد واحدهای پرورشی را معدوم می كرد و روز به روز بر استان هایی كه كانون های آنفلوآنزایی در آن ها مورد شناسایی قرار می گرفت، افزوده می شد.

كار به جایی رسید كه در سال ۱۳۹۶ و به علت كمبود تولید و عرضه تخم مرغ ناشی از معدوم سازی بیش از اندازه این محصول و گله های مولد طیور تخم گذار، وزارت جهاد كشاورزی بعد از سال ها رضایت داد تا دوباره تخم مرغ های خارجی پایشان در بازار ایران باز شود اما با این وجود همچنان قیمت این محصول پروتئینی رو به افزایش بود و گویا بازار تخم مرغ نمی خواست آرام بگیرد كه البته به قول مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم گذار، بازار این محصول رو كاهش است و در ادامه هم شاهد منطقی تر شدن قیمت تخم مرغ خواهیم بود.
1396/12/23
15:26:12
5.0 / 5
4459
تگهای خبر: بازار , تولید , دام , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان