ادعای قطع عرضه دلار به صرافی ها رد شد

ادعای قطع عرضه دلار به صرافی ها رد شد یاری كالا: با وجود اینكه برخی صراف ها اعلام می كنند كه عرضه دلار بانكی به آنها قطع شده و فقط یورو عرضه می شود، اصل ماجرا این گونه نیست. اما در كنار عرضه دلار پیشنهاد دریافت یورو وجود دارد.



به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، به صورت معمول بانك مركزی از كانال صرافی بانك ها روزانه تعداد مشخصی ارز به صرافی ها عرضه می كند. آنها این ارز را با اختلاف قیمت حدود ۱۰ تا ۱۵ تومانی به مشتریان عرضه می كردند كه در كنار آن دلارهای در اختیار خویش را هم به فروش می رسانند. معمولا ارزی كه بانك مركزی به بانك ها می دهد، سقف ۱۰۰ هزار دلاری داشته و در مرحله اول ۵۰ هزار دلار دریافت و در صورت فروش تا ۵۰ هزار دلار دیگر قابل دریافت بود.

اخیرا و در جریان نوسانات بازار ارز روال تا حدی متفاوت شد به صورتی كه در حدود دو هفته اخیر ارزی كه بانك مركزی به صرافی ها عرضه می كرد، تا حدی كمتر شده و قیمت مشخصی برای آن اعلام می شد كه اختلاف تا ۳۰۰ تومانی با نرخ در بازار آزاد داشت. به گونه ای كه دلار ۴۵۰۰ تومان با استفاده از بانك مركزی در اختیار صرافی ها قرار می گرفت و باید با همان نرخ به فروش می رفت. در حالیكه صرافی ها دلار در اختیار خویش را با نرخ آزاد حدود ۴۸۰۰ می فروختند كه این اختلاف سبب تولید شرایط نامناسبی در بازار شد. بر این اساس این سیاست كه در كمتر از دو هفته به اجرا درآمد از جانب بانك مركزی منتفی شد. به گونه ای كه اكنون دلاری كه از كانال صرافی بانك ها به صراف ها عرضه می شود، اختلاف قیمت چندانی با دلار آزاد ندارد.

در روزهای اخیر برخی صرافی ها اعلام می كنند كه بانك مركزی دیگر در عرضه روزانه خود دلار به آنها عرضه نمی كند و تنها پایه بر یورو قرار گرفته است. پیگیری مبحث از مسئولان مربوطه و البته برخی صرافی ها از این حكایت دارد كه به هیچ عنوان این اتفاق نیفتاده و عرضه بانك مركزی همچنان برای اسكناس در قالب دلار و یورو انجام می گردد كه از قبل هم این گونه بود به صورتی كه عرضه اسكناسی دلار و یورو و برای حواله سایر ارزها را شامل می شد.

اما مبحث جدید این است كه بانك مركزی در هنگام عرضه ارز به صراف ها تاكید بر این دارد كه یوروی بیشتری تحویل بگیرند تا نسبت به دلار، اما به هیچ عنوان منعی برای پرداخت دلار وجود ندارد. دلیل پیشنهاد یورو این است كه به مرور استفاده از این ارز در میان مردم رایج تر شده و در هر جایی كه امكان جایگزینی دلار دارد بتوانند از یورو استفاده كنند. این در شرایطی است كه از چندی قبل بانك مركزی تاكید دارد دلار از چرخه مبادلات بانكی خارج شده و عمده مبادلات بر مبنای یورو و سایر پول های محلی انجام می گردد از این رو هدف حركت به سمت استفاده از ارزهایی غیر از دلار در بازار و مبادلات ایران خواهد بود.




1396/12/22
22:21:01
5.0 / 5
4873
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان