مردم جنوب فارس: سهم ما از صنعت، آلودگی است

مردم جنوب فارس: سهم ما از صنعت، آلودگی است یاری كالا: شیراز - ایرنا - مردم جنوب فارس می گویند: بادهای غالب از غرب به سمت فارس می وزد، از جایی كه به همراه خود بوی تند گاز و دود ناشی از سوختن مواد هیدروكربنی می آورد.


مشعل های روشن پالایشگا ه ها كه در عسلویه استان بوشهر جلوه گری می كند، نشانگر رونق صنعت است و می توان به این مورد بالید به شرطی كه فضای مناطق پیرامون عسلویه مانند شهرستان های مُهر و لامرد استان فارس آلوده نشود و باد غالب همراه با دود و گاز اگر بوزد حق و حقوقی برای پیرامونی ها در نظر گرفته شود.
تولید مواد و پسماندهای شیمیایی اگر مهار شده نباشد، خطر مبتلا شدن به بیماری های تنفسی را افزایش و وضعیت منطقه را در مرحله خطرناك قرار می دهد.
آلودگی هوا، تاثیرات مخرب زیادی را بر زیست بوم مناطق پیرامون خود می گذارد و بیشتر گونه های گیاهی در معرض نابودی قرار می گیرد.
آمارهای عرضه شده درمورد آلودگی هوا در شهر صنعتی عسلویه نشان دهنده افزایش میزان آلودگی است.
آلودگی این منطقه بر مناطق مجاور آن نظیر شهرستان مُهر كه در فاصله بسیار كم از آن قرار گرفته محرز است و این در شرایطی است كه برخی دستگاه های ذیربط نسبت به این مورد سكوت پیشه كرده اند.
با وجود همه این مسائل و مشكلات، مردم شهرستان های لامرد و مهر در جنوب استان فارس معتقدند: تابحال منطقه ویژه پارس جنوبی و برخی مسئولان مرتبط در سطح ملی، حقی را برای مناطق مجاور این صنایع آلوده كننده قائل نبوده اند و هرگونه خروجی مثبت اقتصادی را محدود به عسلویه می دانند و تلاشی برای جبران خسارت های وارده صورت نگرفته است.
آلودگی ها در عسلویه به حدی رسیده است كه مسئولان و كارمندان و كاركنان عسلویه و نخلِ تقی و شهرداری های این شهرها در جنوب استان بوشهر، حق آلودگی(عوارض آلایندگی) دریافت می كنند اما مردم شهرستان های مُهر و لامرد فارس می گویند هیچ كس به دنبال جبران خسارت به مناطق مجاور آن كه گاهی بیشتر از خود آن منطقه در معرض آلودگی قرار دارند، نیست.
یك كارشناس حوزه محیط زیست بر این باور است كه ظهور بیماری های خطرناكی چون اوتیسم (درخودماندگی)، همواره از كانون بزرگترین شهرك های صنعتی جهان شروع شده و بسیاری بر این باورند كه اوتیسم یكی از ناهنجاری ها و عقوبت های عدم توجه به هنجارهای محیط زیستی در جهان است. ما باید از خطاهای غرب در این حوزه عبرت گیریم و به دست خود نسلی را پرورش ندهیم كه هزینه های نگهداری و سلامتش بیشتر از منفعت های ناشی از كارآفرینی هایش باشد.
چندی پیش سرپرست بهداشت، ایمنی و سلامت HSE صنایع پتروشیمی كشور با ارسال نامه ای به مدیران عامل حدود 35 شركت پتروشیمی مستقر در عسلویه نوشت: «بعد از سه سال آزمایش، مطالعه و نمونه برداری مستمر درباره كم و كیف آلایندگی های موجود در عسلویه به جمع بندی دست یافته ایم. در این مدت 20 آلاینده خطرناك شامل تولوئن، اتیل بنزن، زایلین، استایرن، متانول، بوتادین، آمونیاك و از همه خطرناك تر بنزن شناسایی شده كه عامل سرطان است».
مسئولان شهرستان های مجاور این منطقه می گویند: بارها درخواست رسیدگی و جبران خسارت های وارده را عرضه كرده ایم اما تابحال اقدامی عملی در این زمینه صورت نگرفته است.

** عوارض آلایندگی پارس جنوبی حق مردم مُهر و لامرد است
سید محمد موسوی فرماندار مُهر در گفت و گو با ایرنا اعلام نمود: دریافت مبالغی یا امكاناتی كه بعنوان عوارض آلایندگی در منطقه پارس جنوبی تعریف و قانونی شده حق مسلم دو شهرستان لامرد و مُهر هم هست كه از جانب مسئولان این دو شهرستان به صورت جدی پیگیری خواهد شد و برای تحقق این مورد باید همه مسئولان استانی به اهمیت این مورد حساس شوند و پیگیری كنند.
وی اظهار داشت: اداره محیط زیست به آسانی می تواند آلایندگی و میزان آن را بررسی و آثار تخریبی آن را اعلام نماید البته كار گروهی هم در شهرستان در این زمینه تشكیل شده است كه مبحث را دنبال خواهیم كرد.
موسوی اضافه كرد: آلایندگی ها مرز جغرافیایی نمی شناسند و بر مناطق جنوبی استان فارس اثرمنفی می گذارند، با جدیت پیگیر عوارض آلایندگی پارس جنوبی هستیم، شهرستان مُهر با منطقه پارس جنوبی فقط 10 كیلومتر مرز هوایی دارد و متاسفانه آلایندگی های پارس جنوبی به سهولت نفوذ و به مهر خسارت وارد كرده است.

** حقوق مردم شهرستان مُهر به رسمیت شناخته شود
رئیس شورای اسلامی شهرستان مُهر هم ضمن تاكید بر پیگیری مدیران پیرامون این مورد به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با عنایت به اینكه خیلی از فلرهای(مشعل های) تاسیسات گازی عسلویه برروی كوه مشترك شهرستان مهر و عسلویه قرار دارد و بادهای منطقه جنوب به صورت معمول از غرب به شرق است و مسلط به شهرستان مُهر، انتقال آلایندگی عسلویه هویدا و آشكار است.
رضا فرامرزنسب اضافه كرد: مداركی در دست است كه آلودگی های عسلویه بیماری های زیادی برای انسان ها و محیط جانوری و گیاهی دارد كه این آثار به صورت تدریجی است كه بطور قطع پس از این سالها خویش را نشان داده و یا خواهد داد و همه دلایل ذكر شده به وضوح روشن می كند كه مردم شهرستان مهر از آلایندگی عسلویه متضرر می شوند ولی متاسفانه در این مدت اقدامی صورت نگرفته و یا ناقص مانده است.
رئیس شورای اسلامی شهرستان مهر اظهار داشت: آیا سزاوار است كه شهرستان مهر ازعوارض آلایندگی كه قانونی است و وزارت نفت متولی اجرای آن است برخوردار نباشد؟
وی ادامه داد: تحقق این امر از حقوق مسلم مردم شهرستان مهر است و بطور قطع پیگیر آن خواهیم بود و این مورد باید در سال های قبل پیگیری می شد كه متاسفانه اقدامی صورت نگرفته است، انصاف این است مردمی كه از این قضایا ضرر می بینند از مزایایی بهره مند شوند.
پیش از این استانداران اسبق فارس بر پیگیری دریافت عوارض آلایندگی پارس جنوبی برای شهرستان های جنوب فارس نظیر لامرد و مُهر تاكید داشته اند اما تابحال این امر محقق نشده است.
سید محمد احمدی استاندار اسبق فارس خواهان بهره مندی مردم شهرستان مُهر از حق آلایندگی های پارس جنوبی شده بود و در این زمینه اظهار داشته بود: شهرستان مُهر برپایه مصوبات مجلس، پس كرانه پارس جنوبی است و در حوزه نفوذ عسلویه قرار دارد، مردم این منطقه از آلایندگی های تاسیسات پارس جنوبی متضرر می شوند اما از مواهب آن بی بهره اند.
سید محمد علی افشانی استاندار سابق فارس هم با اشاره به این مورد اظهار داشت: بحث دریافت عوارض آلایندگی از پارس جنوبی كه خواسته مردم و مسئولان شهرستان های مُهر و لامرد است یك مساله ملی و فرا استانی است و باید جلساتی بین استان فارس و بوشهر با حاكمیت ملی برگزار گردد و در سطح ملی تصمیم گیری شود كه با جدیت آن را پیگیری خواهیم كرد.

** تذكر نماینده
سید محسن علوی نماینده مردم مهر و لامرد در مجلس شورای اسلامی و عضوكمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تذكری به رئیس سازمان محیط زیست اعلام نمود: تاثیر آلایندگی صنایع نفتی در عسلویه در شهرستان های لامرد و مُهر با جدیت پیگیری شود تا بیش از این حقوق مردم این شهرستان ها تضییع نشود و امكانات بهداشتی ودرمانی در اختیار مردم این شهرستان ها قرار گیرد.

**تاثیر آلایندگی گزارش شده
بهنام محمدی رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست مُهر به ایرنا اظهار داشت: تاثیرات آلایندگی منطقه پارس جنوبی بر شهرستان مهر توسط یك تیم كارشناس مورد بررسی قرار گرفته و گزارش آن به مراجع ذیصلاح عرضه می گردد و این مطلب را قبلا هم طی نامه ای به فرمانداری اعلام كردیم.
وی حاضر نشد توضیح بیشتری در این زمینه بدهد.
شهرستان لامرد در 374 كیلومتری و شهرستان مُهر در 332 كیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.
گزارش از: احمد بهار** انتشار دهنده: غلامرضا مالك زاده
1876


1396/11/02
14:15:52
5.0 / 5
5012
تگهای خبر: بهداشت , حقوق , دام , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان