افت شاخص های ورشكستگی و مالیات

كسب و كار ایران

كسب و كار ایران یاری كالا: بررسی وضع موجود كسب و كار ایران و مقایسه آن با سایر كشورها نشان داده است كه در صورت حذف ضرورت عرضه گواهی عدم سوء پیشینه و تولید مركز واحد برای انجام كلیه مراحل ثبت شركت امكان ارتقای حدود ۳۰ رتبه فضای كسب و كار ایران وجود دارد.به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، شاخص فضای كسب و كار نشان دهنده سهولت و مناسب بودن هركشور برای انجام فعالیت های اقتصادی و تجاری است. فرآیند كسب و كار دارای ۱۰ مرحله است كه بهبود محیط كسب و كار را بر مبنای این شخاص ها می سنجد.

آغاز كسب وكار، دریافت مجوز ساخت وساز، هزینه دریافت اشتراك برق، ثبت دارایی ها، كسب اعتبارات یا دریافت وام، حمایت از سرمایه گذاران، پرداخت مالیات، تجارت كالا در جهان، سهولت اجرای قراردادها، ورشكستگی و تعطیلی مراحل مختلف كسب و كار هستند.

این شاخص ها نه تنها منعكس كننده فضای فعلی كسب و كار در اقتصاد است بلكه برای سرمایه گذاران خارجی بعنوان شاخصی مهم و اثرگذار برای اقدام به سرمایه گذاری به حساب می آید؛ ازاین رو چنانچه هدف كشور بهبود وضعیت سرمایه گذاری و ارتقای شاخص های آن باشد باید نسبت به بهبود آن اقدام گردد.

طبق آخرین گزارش های بین المللی كه به تازگی اعلام گردید رتبه كسب و كار ایران چهار پله نزول كرده است. به طور كلی در زمینه شاخص محیط كسب و كار یك رتبه و یك نمره تعیین می گردد. بر مبنای آخرین اطلاعات، نمره ایران در شاخص كسب و كار ۰. ۲۶ رشد داشته است و از ۵۶. ۲۲ به ۵۶. ۴۸ رسیده ایم. اما به علت اینكه بقیه كشورها بهتر عمل كرده اند رتبه كسب و كار ایران افت كرده است؛ یعنی با وجود اینكه نمره كسب و كار بالاتر رفته، چون یك رقابت جهانی وجود دارد و در این رقابت بقیه كشورها بهتر عمل كرده اند رتبه مان پایین تر آمده است.

همچنین در شاخص حل و فصل ورشكستگی رتبه مان از ۱۵۶ به ۱۶۰ رسیده است یا در شاخص دریافت اعتبار، رتبه ما از ۴۵ به ۵۰ رسیده است. همینطور در شاخص پرداخت مالیات رتبه مان از ۱۰۰ به ۱۵۰ آمده است با وجود اینكه نمره مان در این شاخص تغییری نكرده است. از جانب دیگر در شاخص تجارت فرامرزی نمره مان تغییری نكرده ولی رتبه مان از ۱۷۰ به ۱۶۶ رسیده است.

اما مطالعات اخیر از جانب اتاق بازرگانی به منظور بهبود محیط كسب و كار ایران نشان داده است كه در صورت حذف ضرورت عرضه گواهی عدم سوءپیشینه و تولید مركز واحد برای انجام كلیه مراحل ثبت شركت این امكان وجود دارد كه در حدود ۲۷ تا ۳۰ پله این رتبه را بهبود ببخشیم.

با توجه به بررسی هایی كه صورت گرفته زمان، هزینه، میزان سرمایه موردنیاز و فرآیند انجام كار، چهار شاخصی است كه در راه اندازی و شروع یك كسب و كار حائز اهمیت است و توجه به این شاخص ها می تواند شروع یك كسب و كار را تسریع بخشد.

فرآیند شروع كسب وكار در ایران حدود ۱۵ روز برآورد شده در حالی كه در كشور نیوزلند كه در این شاخص پیشرو است، طی نیم روز و در قالب یك مرحله كل فرآیند شروع كسب وكار انجام می گردد. وقت عمده این فرایند ۱۵ روزه در ایران برای راه اندازی یك كسب و كار به دریافت گواهی عدم سوءپیشینه مربوط می گردد.

گواهی عدم سوءپیشینه هم از قبل الزامی نبود و به راحتی قابل حذف است. همینطور تولید پنجره واحد هم كار چندان سختی نیست، چون در چند سازمان دیگر هم انجام شده و نتایج مثبتی در پی داشته است.

آمار و اطلاعات عرضه شده از وضعیت جهانی كسب و كار و رتبه بندی كشورها نشان دهنده این امر است كه با وجود بهبود نسبی نمره كسب و كار ایران، سایر كشورها با سرعت بالایی در حال حل و فصل موانع كسب و كار فضای اقتصادی خود هستند و رقابت سخت و نزدیكی میان كشورهای مختلف وجود دارد؛ بنابراین اگر می خواهیم در سال آینده در ماه های پیش رو وضعیت مطلوب تری داشته باشیم و جایگاه بهتری در میان كشورهای دنیا در شاخص فضای كسب و كار پیدا نماییم باید هر چه سریع تر دستگاه ها و نهادهای مربوطه موانع پیش روی فضای كسب و كار ایران را بر طرف كنند و راه را برای فعالان اقتصادی باز و هموار كنند. 

1396/10/05
19:53:16
5.0 / 5
5464
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , دام , كسب و كار
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان