رییس اتحادیه فروشندگان فرش های دستباف:

بازار فرش دستباف در ركود مطلق است یا قوانین مالیاتی را اصلاح كنید

بازار فرش دستباف در ركود مطلق است یا قوانین مالیاتی را اصلاح كنید یاری كالا: رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف با تاكید بر ركود حاكم بر این بازار اظهار داشت: اگر مالیات از بخش فروش فرش برداشته شود، سرمایه ای كه وارد مشاغل كاذب و بخش غیرمولد شده راهی صنعت فرش می گردد.مرتضی عراقچی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: بازار داخلی فرش هم اكنون در ركودی وحشتناك قرار دارد. علت اصلی این مورد هم آن است كه صادرات ما در ركود است. شاید بتوان اظهار داشت كه حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد از فرش های دستباف در نهایت صادر می شوند، یعنی حتی اگر افراد جهت استفاده در منزل هم فرش دستباف تهیه كنند در نهایت بعد از مدتی نمی توان با فرش كهنه شده كاری كرد و راهی نمی ماند جز صادرات آن.

وی ادامه داد: حال اگر بازار صادرات هم كساد باشد نتیجه آن می گردد كه بازار داخلی هم درگیر ركود شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف قیمت بالا و گرانی را مهم ترین عامل دانست و اضافه كرد: عدم افزایش نرخ ارز همگام با تورم سال های اخیر از یك سو واز سوی دیگر افزایش هرساله حقوق كارمندان از جانب دولت باعث می گردد سایرین هم انتظار افزایش حقوق داشته باشند. برهمین اساس بافنده های ایرانی در طول سال های گذشته همواره حقوق بیشتری را مطالبه كرده اند كه در نهایت میزان این دستمزدها به گونه ای بوده كه امكان رقابت با كشورهایی مانند هند، افغانستان و یا چین وجود ندارد، چون كه دستمزد كارگران در این كشورها به مراتب كمتر است و بعنوان مثال در كشوری مانند هند كارگران به ازای یك وعده نهار از بامداد تا غروب فرش می بافند.

عراقچی اظهار نمود: آنچه در بازارهای جهانی بر سر آن رقابت می گردد فرش های تجارتی است، اما فرش دستباف یك هنر صنعت است و در زمینه هنری فرش ایرانی در دنیا حرف اول را می زند و رقیبان ما نمی توانند نمونه ای مانند آن را تولید كنند، اما با این وجود باید توجه داشت فروش فرش در كشورهای خارجی تا حد زیادی به نمونه های تجاری مربوط می گردد كه در این زمینه اغلب افراد به دنبال كالای ارزان تر هستند.

این فعال صنعت فرش در بخش دیگری از صحبت های خود به مباحث مالیاتی اشاره كرد و اظهار داشت: طبق سیاست گذاری های صورت گرفته و مصوبات مجلس شورای اسلامی تولید كنندگان و صادركنندگان فرش های ایرانی از مالیات معاف شده اند و تنها در این حوزه فروشندگان فرش هستند كه ملزم به پرداخت مالیات می شوند.

عراقچی اضافه كرد: حال در نظر بگیرید یك فروشنده باید فرش دستباف را از تولید كننده ای كه مالیات پرداخت نمی كند خریده و به صادركننده ای كه او هم از مالیات معاف شده بفروشد و برای این كالا مالیات بپردازد.

او تصریح كرد: این روند در سال های گذشته سبب شده فروشندگان فرش دستباف با مشكلات مختلف مواجه شده و برپایه كسادی بازار در موارد مختلف كار خویش را تعطیل كنند. حال خواهش ما آن است كه با عنایت به اشتغالزایی موجود در این بخش و كاركردن حدود دو میلیون بافنده در صنعت فرش بخش فروشندگان را هم از مالیات معاف كنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف در پاسخ به این سئوال كه گاه گفته می گردد از زمان دریافت یارانه خیلی از روستاییان كار قالی بافی را رها كردند، اظهار داشت: اكنون رقم مربوط به یارانه خانوار آنگونه نیست كه بتواند هزینه ها را پوشش دهد. بااین وجود در اغلب موارد قالی بافی شغل ثانویه افراد به حساب می آید و با عنایت به این كه در سال های گذشته وضعیت فروش راكد بوده به این بخش صدمه های جدی وارد شده است.

وی متذكر شد: در فرش های صنعتی تجاری ۸۰ درصد هزینه های یك فرش به دستمزد كارگران آن مربوط می گردد كه شاید در فرش های اعلا كمی این رقم كمتر شود اما در نهایت تنها حدود ۲۰ درصد هزینه یك فرش به مواد آن مربوط می گردد.

عراقچی در عین حال اظهار نمود: حال با این هزینه هایی كه بابت دستمزد دریافت می گردد آیا می توان قیمت نمونه ایرانی را با فرش های هند و پاكستان مقایسه كرد؟ در این شرایط صادرات فرش ما روز به روز كمتر می گردد و در حالی كه صادرات این بخش در دهه ۷۰ در اوج خود بوده و به یك میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسیده اكنون این رقم به ۳۰۰ میلیون دلار در سال قبل رسیده است یعنی در این سال ها حدود شش برابر كاهش یافته است.

وی در انتها اظهار داشت: در داخل كشور هم باآنكه حتی فرش های گرانقیمت و هنری خریدار خاص خویش را دارند اما با این وجود بخش قابل توجهی از مردم به دنبال كف پوش های ارزانی مانند انواع لمینت، پاركت و مانند آن هستند.
1396/09/14
13:47:58
5.0 / 5
5297
تگهای خبر: ارز , بازار , صادرات , فرش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان