بررسی شاخص های اقتصادی ایران در یك هفته گذشته

بی تفاوتی بازار كالا به تهدیدهای ترامپ

بی تفاوتی بازار كالا به تهدیدهای ترامپ به گزارش یاری كالا در هفته ای كه گذشت بازار ایران پر نوسان بود؛ به غیر از بورس كه وضعیت رو به رشدش را ادامه داد و تاثیر منفی از اظهارات بی اساس دونالد ترامپ - رییس جمهوری آمریكا - دریافت نكرد، بقیه بازارهای شاخص و اصلی مانند نفت، سكه و دلار با نوسانات و افزایش قیمت مواجه شدند كه برای سكه و نفت كه به ترتیب ركوردهای پنج سال و یك ماه اخیر بازار خویش را شكستند، بیشتر از دلار بود.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، در هفته اخیر رئیس جمهور آمریكا در سخنرانی ها و اظهارات خود بخصوص در جمعه شب به انتقاد، توهین و تخریب ایران پرداخت و خویش را مخالف سرسخت برجام نشان داد كه به قول خودش هر وقت بخواهد آن را لغو می كند. البته اظهارات مسئولان دولت ایران و كشورهای ۱+۵ نشان داده است كه ترامپ به قول برخی تحلیلگران بین المللی تنها رجز خوانی كرده و به اصطلاح بلوف زده است كه باید دید این صحبت های بی پایه ترامپ تا چه اندازه بر بازار ایران اثرگذار بوده است.
نگاهی به بازار ایران نشان داده است كه بورس نه تنها تاثیر منفی از این تهدیدها دریافت نكرده بلكه روند رو به رشد خویش را ادامه داده است. بازار دلار هم با نوسانات زیاد رو به رو شد؛ اما در ایام پایانی هفته حدود ۷۰ تومان نسبت به ابتدای هفته افزایش قیمت داشت.
نرخ دلار در یك هفته اخیر با تغییر و تحولات زیادی همراه شد و قرار گرفتن در مسیر صعودی و عبور از مرز ۴۰۰۰ تومان به بالاترین نرخ در سال جاری رسید؛ چون كه دلار در ۱۵ مهر ماه با نرخ ۳۹۷۱ تومان در بازار آزاد داد و ستد می شد كه در ایام بعد با حركت صعودی مواجه شد؛ به گونه ای كه در شانزدهم مهر به ۳۹۷۸ تومان و در هفدهم مهر ماه ركورد سال جاری را شكست و ۴۰۴۱ تومان عرضه شد. در ایام بعد تا حدودی مسیر دلار معكوس شد و در هجدهم مهر به ۴۰۲۴ تومان رسید و در روز بیستم مهر ماه دلار با شیب كند به سمت كاهش رفت و قیمت ۴۰۱۷ تومان را ثبت كرد و در بیست و دوم مهر ۴۰۰۷ تومان فروخته شد كه بررسی نرخ دلار در این بازه زمانی هفت روزه نشان داده است ۷۰ تومان افزایش نصیب دلار شده است.
البته باید در نظر داشت كه افزایش قیمت دلار در ایران نه به علت اظهارات ماجراجویانه ترامپ بلكه مربوط به عوامل جهانی آن بود. برای تقویت دلار پنج عامل اصلی وجود دارد كه بررسی آنها نشان داده است ارقام اقتصادی بهتر از انتظار آمریكا به خصوص در ایام ابتدایی هفته قبل، سیر صعودی دلار را كلید زد. از جانب دیگر بحث نرخ بهره آمریكا و احتمال افزایش آن مطرح بود؛ به گونه ای كه تعداد بیشتری از اعضای كمیته سیاست باز فدرال رزرو از افزایش نرخ بهره آمریكا تا آخر سال جاری میلادی حمایت كردند كه در اصل مهم ترین دلیل تقویت دلار در هفته اخیر به این مورد برمی گردد. این در شرایطی است كه هم اكنون فعالان بازارهای مالی احتمال افزایش نرخ بهره كلیدی آمریكا در ماه دسامبر را تا ۸۳ درصد تخمین می زنند.
گرچه اخبار مایوس كننده اشتغال غیركشاورزی در روز پایانی هفته تا حدی باعث تولید زمینه برای تضعیف ارزش دلار شد، ولی توجه بازار ارز به افزایش نرخ بهره آمریكا در حدی بود كه این خبر مایوس كننده درباره اشتغال كشاورزی نتوانست روند تقویت دلار را معكوس كند.
عامل اثرگذار مهم دیگر بر تقویت دلار به جریانی در بانك مركزی اروپا برمی گردد؛ به طوری كه صورتجلسه ماه گذشته این بانك كه نشان از دیدگاه بسیار محتاطانه اعضای شورای حكام در مورد كاهش خرید اوراق قرضه داشت، باعث تضعیف یورو شد كه بر تقویت دلار اثرگذار بود.
ضعف شاخص های مدیران خرید كارخانه ای و ساخت و ساز انگلیس و همینطور بروز ناآرامی ها بعد از همه پرسی استقلال در ایالت كاتالونیای اسپانیا دو دلیل دیگری هستند كه بانك مركزی آنها را باعث تقویت دلار در بازارهای جهانی اعلام كرده است.

سكه و ثبت ركوردهای جدید
اما سكه تمام بهار آزادی ركورد گرانی خویش را در پنج سال قبل با قیمت یك میلیون و ۳۲۰ هزار تومان شكست. طی هفته اخیر سكه تمام طرح جدید مانند دلار حركت صعودی داشت و با رسیدن به نرخ یك میلیون و ۳۲۰ هزار تومان به بالاترین نرخ در پنج سال قبل رسید. سكه تمام در پانزده مهر یك میلیون و ۲۸۷ هزار تومان در بازار داد و ستد شد. یك روز بعد به یك میلیون و ۲۹۷ هزار تومان رسید و در هفدهم مهر از مرز یك میلیون و ۳۰۰ هزار تومان عبور كرد و به یك میلیون و ۳۱۲ هزار تومان رسید و نهایتا با ادامه نوسانات مثبت و منفی خود روی همین نرخ ماند. البته بررسی ها نشان داده است كه سكه تمام طرح جدید در یك هفته گذشته ۳۳ هزار تومان افزایش قیمت پیدا كرده است.
بررسی ها از بازار طلا نشان داده است كه افزایش قیمت ها نه به علت اظهارات ترامپ بلكه به علت افزایش نرخ جهانی دلار بود. به قول محمد كشتی آرای، در طول هفته گذشته برخلاف هفته پیش از آن كه قیمت جهانی طلا آرام و ثابت بود، مسائل مختلفی در دنیا سبب شد كه قیمت جهانی طلا در طول هفته حدود ۱۸ دلار نوسان داشته باشد كه این نوسان به سمت افزایش بوده است.
هر گرم طلای ۱۸ عیار هم در این بازه زمانی با افزایش ۳۰۰۰ تومانی به بیش از ۱۲۵ هزار تومان و اونس جهانی طلا هم با رشد ۲۶ دلاری به حدود ۱۳۰۳ دلار رسید.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر ادامه داد: هر اونس ۱۲۷۵ دلار بود تا ۱۲۹۸ دلار افزایش قیمت داشته است؛ یعنی به طور متوسط حدود ۱۸ دلار افزایش قیمت پیدا كرده است. در یك هفته گذشته برخلاف تصورات و پیش بینی ها كه در ماه محرم داد و ستدها كاهش پیدا می كند و هم قیمت ها تعدیل می گردد ولی با عنایت به افزایش قیمت جهانی در چند روز گذشته و از طرفی افزایش قیمت ارز سبب شد كه قیمت سكه بعد از پنج سال به بالاترین رقم یعنی به بالای یك میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برسد.
وی ادامه داد: این درحالی است كه ركورد قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در هفته های گذشته كه به بالای ۱۲۵ هزار تومان رسیده بود شكسته شده بود. در مجموع آنچه مسلم است این كه با این افزایش قیمت ها مجددا نگاه خیلی از مردم به ارز و سكه معطوف شده است.
كشتی آرای اضافه كرد: از طرفی هم در بازار طلا و سكه اتفاق خاصی پیش نیامده و تقاضای اضافی تولید نشده است ولی افزایش قیمت ها ناشی از افزایش قیمت جهانی و نرخ ارز بوده است.


بازار نفت و رشد قیمت ها
بازار نفت هم در این مدت با رشد قیمت ها مواجه بود. بهای معاملات نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریكا روز جمعه در بالاترین قیمت دو هفته گذشته بسته شد و برای كل هفته بیش از چهار درصد رشد داشت كه بزرگترین رشد قیمت در یك ماه اخیر بود. بهای معاملات نفت از تركیبی از عوامل مختلف شامل آمار واردات مثبت چین و ریسك های ژئوپلیتیكی مربوط به مناطق نفت خیز در خاورمیانه و البته در پی امتناع ترامپ از تایید پایبندی ایران به برجام افزایش پیدا كرد.

ایران سومین تولیدكننده بزرگ نفت اوپك بعد از عربستان سعودی و عراق است. ترامپ، توافق هسته ای با ایران را یكی از بدترین توافق ها می داند. وی در سخنرانی كه روز جمعه داشت، از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری كرد. برجام هر سه ماه یكبار بازبینی می گردد. زمان بعدی تایید پایبندی ایران به برجام ۱۵ اكتبر برابر با یكشنبه ۲۳ مهر است. برجام توافق بین المللی سال ۲۰۱۵ برای محدود كردن برنامه هسته ای ایران در قبال لغو تحریمهای اقتصادی بود و اجرای آن به برچیده شدن تحریمها در ابتدای سال ۲۰۱۶ منجر شد و به ایران امكان داد تولیدش را به حدود ۳. ۸ میلیون بشكه در روز افزایش دهد. ترامپ برنامه هایی را برای یك استراتژی جدید در برخورد با ایران اعلام كرده كه شامل تحریم های جدید خواهد بود.

به گفته تحلیلگران، این اقدام ممكن است بر ظرفیت صادرات ایران تاثیر داشته باشد اما احیانا در كوتاه مدت تاثیری نخواهد داشت. فیلیپ فلاین، تحلیلگر ارشد بازار در گروه پرایس فیوچرز در این باره به ماركت واچ اظهار داشت: ترامپ برجام را به دست كنگره سپرده است؛ اما با دادن اختیار به كنگره، نگرانی نسبت به واكنش فوری از جانب ایران یا تحریم ها علیه بخش نفت این كشور فعلا كاهش پیدا كرده است.

بازار نفت بعد از اینكه ترامپ به وضع فوری تحریم ها علیه ایران اقدام نكرد، از رشد چشمگیری كه اوایل معاملات روز جمعه داشتند، عقب نشینی كرد. ترامپ به كنگره ۶۰ روز فرصت داده تا درباره وضع مجدد تحریم ها علیه ایران تصمیم بگیرد. به قول تحلیلگران، بازار از اینكه آمریكا از برجام خارج نشد، اندكی آسودگی خاطر پیدا كرد اما عامل دیگری كه رشد قیمتها را محدود كرد، گزارشی درباره احتمال انصراف غول نفتی آرامكوی عربستان از عرضه اولیه عمومی ۵ درصد از سهام این شركت و در عوض فروش سهام به سرمایه گذاران خصوصی بود.

به گفته فلاین، برخی در بازار از این واهمه دارند كه عربستان دیگر انگیزه سابق برای افزایش قیمت نفت را نداشته باشد اما اگر سعودی ها بخواهند سهام آرامكو را به صورت خصوصی به فروش رسانند، همچنان به قیمت های بالا برای فروش سهام آرامكو به قیمت خوب نیاز دارد.

ادامه سیر صعودی بورس تهران

در هفته گذشته شاخص كل با افت ۶۸۵ واحدی همراه بود و كانال ۸۵ هزار واحدی را ترك كرد اما با وجود صحبت های ترامپ در جمعه شب، بورس با واكنش منفی همراه نبوده و امروز رشد ۵۱۹ واحدی را تجربه نمود و شاخص وارد كانال ۸۵ هزار واحدی شد.


 

1396/07/22
21:47:46
5.0 / 5
4514
تگهای خبر: ارز , افزایش قیمت , بازار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان