رئیس كنفدراسیون صادرات ایران:

تحریم های داخلی بیشتر از فشار خارجی ما را عذاب داد

تحریم های داخلی بیشتر از فشار خارجی ما را عذاب داد به گزارش یاری کالا رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه تحریم های داخلی در سالهای گذشته برای صادرکنندگان ایرانی مشکلات فراوانی بوجود آورده از بهبود نسبی شرایط در دولت سیزدهم اطلاع داد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، محمد لاهوتی در مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان تهران بیان نمود: صادرکنندگان ایرانی تلاش کردند با وجود تحریم ها چه در داخل و چه در خارج آمارهای صادراتی خویش را حفظ کنند. تقدیر از صادرکنندگان نمونه نشان داده است که برخی از این شرکت ها در سالهای گذشته تمام تلاش خویش را در این حوزه به کار گرفتند.
وی با بیان اینکه با تغییر دولت شرایط تا حدی برای صادرکنندگان ایرانی بهبود یافته بیان نمود: خوشبختانه در ماه های گذشته دولت راه تنفس جدیدی برای صادرکنندگان به وجود آورده است و ما امیدواریم که برخی موانع داخلی صادرات برداشته شود.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه ایران با عنایت به تحریم های داخلی نتوانست از فرصت کاهش ارزش پول ملی استفاده نماید تشریح کرد: ما معتقدیم حالا که اقتصاد ایران هزینه کاهش ارزش پول ملی را داده می تواند حداقل در حوزه صادرات از آن استفاده نماید اما متاسفانه حدفاصل سالهای ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ امکان بهره بردن از این شرایط به وجود نیاید.
لاهوتی افزود: خوشبختانه در ماه های گذشته کمیته هایی در دولت با محوریت وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و سازمان توسعه تجارت فعال شده که هدف آنها حل موانع صادرات بوده است. اگر امروز افزایش آمار صادراتی را می بینید یکی از علل آن بهبود شرایط در همین سطح است.
وی ضمن اشاره به مشکلات صادرکنندگان ایرانی در حوزه هایی مثل حمل و نقل بیان نمود: با عنایت به تحریم ها امروز هزینه حمل و نقل بالا رفته و میتوان اظهار داشت که بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از هزینه کالاهای صادراتی به حمل و نقل اختصاص می یابد. اگر دولت در این عرصه مشوق های لازم را فعال نکند بطور قطع با تهدید کاهش صادرات مواجه خواهیم بود.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران مشکلات ارزی را یکی دیگر از موضوع هایی دانست که صادرکنندگان ایرانی با آن درگیر هستند و افزود: در هفته گذشته فاصله نرخ ارز نیما با بازار آزاد کاسته شده است. امیدواریم بانک مرکزی با استفاده از این فرصت مبحث نرخ چندگانه ارز را حل کند و با بهبود شرایط در این عرصه هم برای صادرکنندگان اوضاع بهتری به وجود آورد و هم بستر رانت را محدود کند.
منبع:

1400/10/20
23:54:45
0.0 / 5
344
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان