دبیركل انجمن پسته ایران هشدار داد

با کوچک ترین اشتباه بازار ۱۰۰ ساله پسته را از دست می دهیم

با کوچک ترین اشتباه بازار ۱۰۰ ساله پسته را از دست می دهیم کرمان دبیرکل انجمن پسته ایران اظهار داشت: رقیب پسته ما با برنامه وارد بازار شده و ما برنامه ای نداریم و گاها برنامه ها تولید را هدف قرار داده و اگر اشتباه کوچکی داشته باشیم بازار ۱۰۰ ساله را از دست می دهیم و معیشت ۵ میلیون نفر با مشکل روبرو شده و قصه فرش کرمان تکرار می شود.


"حسین رضایی" بامداد امروز ۱۳ آبان ماه در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان با مبحث بررسی مشکلات پسته اظهار نمود: در ۲۷ استان کشور سطح زیرکشت پسته داریم که برخی استان ها قدمتی ۱۰۰ ساله دارند و برخی ۱۰ سال و در مجموع مردم ۲۱۷ شهر و شهرستان درگیر پسته هستند و تنها در دو استان شمالی و جنوبی امکان کشت این محصول نیست.
وی ضمن اشاره به این که کیفیت و میزان آب در کشور درحال کم شدن است و مردم اقتصادی فکر می کنند، اضافه کرد: استان کرمان در هشت سال قبل بالای ۵۰ درصد محصول پسته کشور را تولید کرده به جز سال ۹۷ و سال جاری که گرفتار خسارت شدید شد.
رضایی خاطرنشان کرد: ۲۱۲ هزار هکتار باغات مثمر پسته از ۴۰۰ هزار هکتار کشور، در استان کرمان است و اقتصاد استان بخصوص در بخش کشاورزی به پسته وابسته است و به دنبال کاهش تولید در سال ۹۷ به شدت اقتصاد استان متزلزل شد و روی مسائل بسیاری تأثیر گذاشت و سال جاری هم ۵۳ هزار تن تولید داشتیم.
دبیرکل انجمن پسته ایران اظهار داشت: سال قبل ۱۳۵ هزار تن محصول در استان کرمان داشتیم در حالیکه سال جاری محصول کل کشور نزدیک به ۱۳۵ هزار تن بوده است.
وی ضمن اشاره به بررسی بازار رقیب پسته ایران اظهار نمود: سال ۹۴ تولید ما از امریکا بیشتر بود و پس از آن در بقیه سال ها روند تولید آنها بیشتر شده و از سال ۹۷ به بعد بالای ۴۰۰ هزار تن تولید دارند.
رضایی خاطرنشان کرد: رقیب با برنامه وارد بازار شده و ما برنامه ای نداریم و گاها برنامه ها تولید را هدف قرار داده و اگر اشتباه کوچکی داشته باشیم بازار ۱۰۰ ساله را از دست می دهیم و معیشت ۵ میلیون نفر با مشکل روبرو شده و قصه فرش کرمان تکرار می شود.
وی ضمن اشاره به این که بیشترین صادرات پسته را به شرق دور و چین داریم، بخشی از محصول هم به اروپا، ترکیه، امارات و خاورمیانه صادر می شود و حفظ بازارها برای ما خیلی مهم می باشد.
دبیرکل انجمن پسته ایران ضمن اشاره به کاهش صادرات پسته در مهرماه سال جاری اظهار داشت: علت کاهش صادرات تفاوت ارز آزاد و دولتی است.
وی ضمن اشاره به دیگر مشکلات صادرکنندگان پسته اضافه کرد: بحث پیمان سپاری ارزی در مجموع تابحال چهار مرتبه در ایران(دو بار قبل و دو بار پس از انقلاب) اجرا شده و همواره با شکست روبه رو بوده است.
رضایی بیان نمود: کاهش شدید تسهیلات آبیاری قطره ای، عدم تخصیص آب به اراضی پربازده و... از دیگر مشکلات در ارتباط با پسته است.1400/08/13
20:54:07
0.0 / 5
420
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان