یك فعال اقتصادی در واكنش به طرح مجلس؛

صادرات ایران به صفر نزدیک می شود!

صادرات ایران به صفر نزدیک می شود! عضو سابق اتاق بازرگانی ایران می گوید با طرح جدید نمایندگان مجلس، تعداد زیادی از فعالان اقتصادی ترجیح می دهند دیگر در حوزه صادرات فعالیت نکنند.


مهدی علیپور در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: تجارت یک فرآیند پیچیده و طولانی مدت است که از کالا به کالا و بازار به بازار شرایط متفاوتی را تجربه می کند، ازاین رو این که قانونی تصویب نماییم که تمام صادرکنندگان را با یک چشم ببیند و برای تمام آنها یک قاعده وضع کند، بطور قطع نشان از عدم شناخت دقیق از تجارت دارد.
وی با اشاره به اینکه گاها از تولید تا رسیدن کالای صادراتی به دست خریدار چند ماه زمان نیاز است، توضیح داد: برخی کالاها ابتدا باید سفارش دریافت نمایند و سپس تولید شوند. بدین سان خریدار بخشی از پول را واریز می کند، مواد اولیه دریافت شده، کالا تولید می شود و سپس به سمت مقصد رفته و بعد از چند هفته به دست خریدار می رسد. ازاین رو این که بگوییم پس از سه ماه ارز بطور قطع باید به کشور بازگردد، ممکن نخواهد بود.
این صادرکننده افزود: با عنایت به این که ما از سویی با مشکل تحریم و از طرفی با محدودیت های اف ای تی اف رو به رو هستیم، این طور نیست که وقتی صادرات انجام شد، در همان زمان خریدار کالا پول را به حساب صادرکننده واریز نماید. همانطور که ما برای نقل و انتقال کالا مجبوریم چند مرحله بیشتر و پرهزینه تر را تحمل نماییم، در انتقال ارز هم این مشکلات وجود دارد.
علیپور با اشاره به اینکه بخشی از تجارت اساسا قابل پیشبینی نیست، تشریح کرد: برای مثال سال قبل یک تاجر که چند ده تن هندوانه خریداری نموده و آنرا به عمان فرستاده بود، با عنایت به خراب شدن محصول، تمام کالایش به دور ریخته شد و نه تنها ارزی دریافت نکرد که بخشی از سرمایه خویش را هم از دست داد. یا صادرکننده دیگری کالایی را یک سال و نیم پیش صادر کرده ولی هنوز نتوانسته پول خویش را دریاف کند. در صورت تصویب چنین قانونی، تکلیف این افراد چیست؟
وی ضمن اشاره به ضرورت نظارت بر فرآیند صادرات و بازگشت ارز به کشور، تصریح کرد: در این تردیدی وجود ندارد که با استفاده از ابزارهای موجود باید نیازهای کشور تأمین شده و ارز به کشور بازگردد. در این بین ابتدا باید میان صادرکننده شناسنامه دار و برخی صادرکننده نماها تفکیک قائل شد و از طرفی طوری قوانین را تصویب کرد که به صادرات کشور صدمه نزند. در سالهای گذشته خیلی از صادرکنندگان به علت دشواری های موجود کار خویش را متوقف کرده اند و نهایی کردن قوانین این چنینی تیر خلاص بر خیلی از فعالیتهای صادراتی کشور می زند.
به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، برخی از نمایندگان مجلس خواهان قانونی شدن طرحی شده اند که در قالب آن صادرکنندگانی که ظرف سه ماه ارز خویش را به کشور بازنگردانده اند، مجرم خواهند شد.
محمدرضا پورابراهیمی – رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس – اعلام نموده که این طرح جهت بررسی به این کمسیون آمده است اما اطمینان خاطر داده قانونی که منجر به تضعیف صادرات و فشار بر روی صادرکنندگان می شود، از جانب نمایندگان تصویب نخواهد شد.
منبع:

1400/08/03
22:24:01
0.0 / 5
403
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان