نوروزی:

هزینه های تمام شده یک شالیکار سرسام آور است

هزینه های تمام شده یک شالیکار سرسام آور است نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس در مورد علل افزایش قیمت برنج در کشور اظهار داشت: زمین شالی کاری از یک طرف و نیروی انسانی از طرق دیگر در یک سال قبل گران شده است. همینطور در اثر افزایش هزینه های سم، کود، بذر، آب، ماشین آلات زیاد قیمت برنج گران شده است.


محمدرضا نوروزی در گفتگو با ایسنا در مورد افزایش قیمت برنج در کشور اظهار نمود: هزینه های کاشت، داشت، برداشت برنج بالا رفته است. استحضار دارید که در دو سال گذشته، هزینه های سم، کود، بذر، آب، ماشین آلات زیاد شده است. برنج های خارجی که بی کیفیت و بی مزه است، هم گران شده است.
نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس یازدهم اضافه کرد: ما در کشور انواع مختلفی از برنج اعلاء داریم. طارم، هاشمی، عسگری، دم سیاه، ندا و فجر داریم. فجر پرمحصول ترین برنج ایران است و با این وجود کیفیت بهتری از برنج خارجی دارد. هزینه های تمام شده شالی کار سرسام آور است.
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از افزایش قیمت اجاره بها در یک سال گذشته اطلاع داد و اظهار داشت: زمین شالی کاری در یک سال قبل دو تا سه برابر گران شده است. از سوی دیگر نیرو انسانی هم گران شده است. ازاین رو همه عوامل تولید برنج در ایران گران شده و این در شرایطی است که شالی کاران معیشت مناسبی ندارند. با وجود افزایش قیمت برنج در کشور، امرار معاش کشاورزان با چالش روبرو شده است.
وی افزود: کشت شالی در کشور ما مانند کشورهای صنعتی، مکانیزه نیست. شالی کاران ما از صفر تا صد تولید برنج رنج می کشند. این عزیزان برای تأمین غذای خود و تأمین سایر هزینه های زندگی مجبور به شالی کاری هستند. نکته دیگر این است که برنج ایرانی به تناسب کالاهای دیگر افزایش قیمت نداشته است. یک بطری آب معدنی طی چند سال گذشته، از ۳۰۰ تومن به ۴ هزار تومان رسیده است. یک نوشابه ۳ هزار تومانی ۲۰ هزار تومان شده است.
نماینده مردم علی آباد کتول در انتها اظهار داشت: ما در کشور مقرر کردیم که از مرداد ماه تا آبان ماه، برنج وارد نکنید اما پس از این زمان به تناسب نیاز کشور، برنج وارد کنید. شما نمودار واردات برنج از سال ۱۳۹۰ به بعد را نگاه کنید. از هند، پاکستان، اروگوئه و کشورهای دیگر برنج وارد کرده ایم. البته سال جاری شرایط قدری متفاوت شد و گویی مقرر است تغییراتی در این قانون اتفاق بیفتد تا نیاز بازار تأمین شود.
نوروزی در انتها با استناد به بیانات مقام معظم رهبری اظهار نمود: دولتمردان باید راهی را برگزینند که هم از تولید کننده حمایت کامل صورت گیرد و هم تنظیم بازار تأمین شود.1400/07/10
08:45:34
0.0 / 5
636
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان