دعوا بر سر هندوانه و گوجه ایرانی در کشورهای منطقه!

دعوا بر سر هندوانه و گوجه ایرانی در کشورهای منطقه! یاری کالا: اتاق تجاری تهران در تازه ترین گزارش خود به بررسی وضعیت صادرات کشاورزی ایران در سه ماهه نخست سال جاری و پنج مقصد اصلی این کالاها پرداخته است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، برمبنای آمارهایی که از تجارت ایران در بهار سال ۱۴۰۰ انتشار یافته هرچند چین همچنان اصلی ترین واردکننده کالا از ایران محسوب می شود، اما در میان واردکنندگان کالاهای کشاورزی از ایران، همچنان عراق صدرنشین است. عراق در فصل نخست امسال، نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار محصولات کشاورزی از ایران وارد کرده و از این نظر صدرنشین است.
بر اساس آمارهای ارائه شده در این سه ماه، میزان واردات هندوانه عراق از ایران ۶۸ میلیون دلار بوده است. بعد از آن گوجه فرنگی زراعی با ۵۰ میلیون، سیب با ۲۲ میلیون، گوجه گلخانه ای با ۱۷ میلیون و خربزه با ۱۶ میلیون دلار در رده های بعدی قرار دارند. صادرات هندوانه ایران به عراق در طول این زمان بیش از ۲۶ درصد بالا رفته است.
افغانستان دومین کشور واردکننده محصولات کشاورزی ایران در فصل نخست سال جاری بوده است. در این کشور گوجه فرنگی با بیش از ۱۵.۵ میلیون دلار اصلی ترین کالای وارداتی از ایران بوده و بعد از آن سیب با ۱۳.۵ و سیب زمینی با ۹.۷ میلیون دلار در رده های بعدی قرار داشته اند. در طول این مدت صادرات سیب ایران به افغانستان در قیاس با زمان مشابه سال قبل افزایشی حدودا ۱۳۰ درصدی را تجربه کرده است.
امارات متحده عربی سومین مقصد عمده کالاهای کشاورزی ایران محسوب می شود. این همسایه جنوبی در سه ماهه نخست ۱۴۰۰، از ایران حدودا ۳۰ میلیون دلار هندوانه وارد کرده است. بعد از آن گوجه گلخانه ای با ۱۳ میلیون دلار، پسته با ۹ میلیون دلار و مغز پسته با هفت میلیون دلار در رده های بعدی قرار دارند. صادرات مغز پسته ایران به امارات متحده عربی نسبت به سال قبل افزایشی حدودا ۷۳ درصدی را تجربه کرده است.
روسیه چهارمین خریدار عمده محصولات کشاورزی ایران به شمار می رو. این عضو اتحادیه اوراسیا نیز بیش از هر محصول دیگری از ایران هنوانه خریداری نموده و رقم آن به ۱۴ میلیون دلار رسیده است. پسته با پوست، سیب، فلفل و کیوی دیگر کالاهای کشاورزی پرطرفدار ایران در روسیه است. صادرات هندوانه ایران به این کشور شمالی، ۲۵۵ درصد رشد کرده است.
پنجمین کشور در این لیست نیز پاکستان است. سبد خرید این کشور با دیگر حاضران در این لیست متفاوت می باشد. شیرخشک، خرما، پسته، شیرینی و آب انگور اصلی ترین کالاهایی است که پاکستانی ها از ایران خریداری نموده اند.
منبع:

1400/05/23
12:02:38
0.0 / 5
551
تگهای خبر: تجارت , صادرات , كالا , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان