از زعفران تا زعفرانیه

از زعفران تا زعفرانیه به گزارش یاری کالا پا که در زعفرانیه تهران بگذارید، هیچ نیازی به قیمت کردن خانه ها یا سردرآوردن از کار و بار و زندگی آدم ها ندارید؛ زندگی تجملاتی ساکنان این منطقه با نگاهی ساده به چشم می آید. محله ای که باآنکه یک روزی محل زندگی آدم های طبقه متوسط بود، ولی اکنون هر پولدار معمولی ای هم نمی تواند به سادگی خودش را در دل آن جا دهد.زعفرانیه از سال ها پیش با آب وهوایش بر سر زبان ها بود. انگار یک برگ برنده ای که در هر محله ای به سادگی پیدا نمی گردد و به علت نزدیکی به کوهپایه، هنوز هم جزو یکی از خوش آب و هواترین محله های تهران به حساب می آید. باآنکه کوچه های تنگ و باریک و ترافیک بسیار و ساختمان های نخراشیده ای دارد و روی گسل شمال تهران قرار گرفته و در صورت بروز زلزله صدمه جدی خواهد دید، اما همچنان یکی از پر طرفدارترین هاست. هنوز هم پای حرف بسیاری از اهالی تهران که بنشینیم، زعفرانیه را با برچسب هوای مطلوبش می شناسند. همین هم سبب شد که در چند سال گذشته ساخت و سازهای گسترده ای در این منطقه صورت گیرد. سر نخ زعفرانیه را که بگیریم و در تاریخ عقب برویم و از تجملاتی بودن امروزش فاصله بگیریم، به روستای ساده ای می رسیم که قدیم ترها به علت رنگ زعفرانی کاخ سعدآباد به این نام شناخته می شد ولی اکنون اوضاع خیلی فرق کرده. شاید چون زعفرانیه از آن محله های قدیمی تهران است که در طول زمان هر روز پیشرفت کرده و آجر به آجر پیش رفته تا به محله خوش رنگ و لعاب امروز برسد. هر چند به لحاظ تاریخی نمی توان قدمت این محله را با آبادی های همجوار مانند اوین و تجریش مقایسه کرد. آن طور که در تاریخ آمده، حتی در دوره ناصری، زمانی که از مزرعه اسدآباد، در غرب تجریش در متون قاجاری یاد می شود، نامی از زعفرانیه نیست. به تعبیری تا اوایل سده چهار هجری، زعفرانیه وجود نداشته اما در مقایسه با بسیاری محله های تهران، هنوز میتوان آنرا در دسته قدیمی ها جا داد و گفت روزی روزگاری روستایی بوده که پنجاه من پیاز زعفران در سعد آبادش کاشتند که خوب به عمل آمد و چون این کشت زعفران نزدیک خیابان زعفرانیه بوده، کم کم این خیابان به نام زعفرانیه خوانده شده است.
حالا دیگر هرکس بگوید ساکن زعفرانیه است، کسی یاد آن روستای قدیمی نمی افتد، دیگر همه می دانیم وضعیت اقتصادی خوبی دارد؛ انگار که تمام ساکنان آنجا واقعا از سود زعفران بهره می برند. سکونت تدریجی افراد متمول در این منطقه سبب اقبال ساختمان سازها به این منطقه شده است. ساختمان هایی که با گشتی در سایت دیوار به سادگی می توانید قیمت های آن و البته خدمات و امکانات چشمگیر آنها را ببینید و نرفته سرنزده، چرخی داخلشان بزنید.

علاوه بر ساختمان های آن چنانی، در خیابان ها و حتی کوچه های این محله، پاساژهایی مثل پالادیوم ساخته شده که در فهرست یکی از لوکس ترین مراکز خرید تهران شناخته می شود. حالا حتی به دور افتاده ترین کوچه های این محله هم که می رویم، ساختمان های قدیمی جایشان را به برج های بلند، آپارتمان های لوکس یا مراکز خرید عظیم داده اند. زعفرانیه امروز با آن چیزی که روز گذشته بوده خیلی فاصله دارد و حالا دیگر در دسته محله های گران و لوکس بشمار می رود که هر تکه اش یک جذابیت فرهنگی و تفریحی دارد.
علاوه بر مرکز خرید پالادیوم که در خیابان مقدس اردبیلی است، مرکز خرید «بامیک» در خیابان اعجازی، «پلازا» در تقاطع زعفرانیه و آصف و بازار میوه و تره بار الف همچون مراکز خرید محله زعفرانیه هستند. زعفرانیه اما به جز پاساژهای مجلل و محبوبش، بوستان های زیادی دارد؛ بوستان زعفرانیه، بوستان ولنجک، بوستان ریحانه، بوستان ارغوان و بوستان تندرستی معروف به ساسان همچون پارک های موجود در این محله اند که نه تنها میزبان زعفرانیه ای ها که میزبان تهرانی هایی هستند که از مناطق مختلف به این پارک ها می روند. همه این ها سبب شد زعفرانیه یک پازل کاملی بسازد و برای کسانی که چند روزی به تهران سفر می کنند، بعنوان یک گزینه گشت و گذار روی میز قرار بگیرد؛ مرکز خرید، بوستان و در نهایت رستوران ها، کافه ها، آبمیوه فروشی و غذافروشی های مختلف برای همه سلیقه ها!
موقعیت خوش آب و هوای محله زعفرانیه احیانا سبب شده در سالهای پیشین، خیلی از کشورها این منطقه را برای سفارتخانه شان انتخاب کنند؛ یه همین دلیل است که حالا سفارتخانه کشورهای آفریقای جنوبی، برزیل، یمن، ویتنام، غنا و بلاروس در زعفرانیه هستند و مسافران این کشورها هم به وقت نیاز و برای رفع امورات سفارت خانه ای گذرشان به این محله می افتد. علاوه بر این، وجود سفارت خانه های این کشورها در زعفرانیه سبب شده برخی تبعه های کشورهای خارجی هم این محله را برای سکونت خود انتخاب کنند؛ موضوعی که احیانا در دراز مدت سبب شده که این منطقه لوکس تر و البته گران تر از بسیاری محله های دیگر تهران بشود؛ یعنی احیانا این فاکتور هم در گرانی محله زعفرانیه بدون تأثیر نبوده است. با این وجود اما محله ای با این عظمت و این تعداد مال و ساختمان های سر به آسمان کشیده، از داشتن بیمارستان محروم است و اگر احیانا ساکنان این محله نیاز داشته باشند به بیمارستان رجوع کنند، باید به یکی از محله های اطراف زعفرانیه بروند. این اما به آن معناست نیست که ساکنان این محله از دریافت خدمات درمانی محروم هستند؛ درمانگاه خیریه عمل در خیابان آصف و درمانگاه اسدآباد همچون مکان هایی است که میتوان برای دریافت خدمات درمانی در این محله به آنها رجوع کنند. علاوه بر اینها کاخ موزه سعدآباد، عمارت تماشاگه زمان، فرمانداری شهرستان شمیرانات، دادگاه ویژه روحانیت، بنیاد ملی نخبگان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، رصدخانهٔ زعفرانیه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم دریایی، صندوق مهر امام رضا و فرهنگستان هنر همچون اماکن مهم محله زعفرانیه است.
اگر تاکنون گذرتان به زعفرانیه نخورده، پیشنهاد می نماییم سری به این محله بزنید؛ حتی راه رفتن در کوچه های پُر از درخت زعفرانیه یک تجربه ناب به حساب می آید. تجربه ای که احیانا از آن لذت می برید و پشیمان تان نمی نماید.

2121

1400/04/17
13:15:48
0.0 / 5
372
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان