تركیه باردیگر از ایران نفت می خرد؟

تركیه باردیگر از ایران نفت می خرد؟ رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه می گوید که دولت آنکارا همواره به خرید نفت و گاز از ایران علاقه داشته اما محدودیت های تحریمی در سالهای گذشته این کار را دشوار کرده است.


جلال ابراهیمی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: ایران و ترکیه در طول تمام دهه های گذشته بعنوان شرکای اصلی تجاری و اقتصادی یکدیگر کار کرده اند و امروز هم با عنایت به جمعیت حدودا ۱۷۰ میلیون نفری دو کشور، بازار مشترک قابل توجهی برای دو طرف وجود دارد. ترکیه در سالهای گذشته استراتژی اصلی اقتصادی خویش را بر افزایش صادرات استوار کرده و ایران هم امکان صادرات قابل توجه کالا به ترکیه را دارد.
وی با اشاره به اینکه ترکیه از گذشته مشتری نفت و گاز ایران بوده است، بیان نمود: هرچند در سالهای اخیر و تحت تأثیر تحریم های آمریکا میزان این صادرات کاهش پیدا کرد اما در صورت فراهم شدن مقدمات، بطور قطع میتوان بر روی بازار نفت و گاز ترکیه حساب باز کرد.
به قول رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه، دولت آنکارا به دنبال تبدیل شدن به یکی از اصلی ترین بازیگران انرژی و گاز در منطقه است و در طول سالهای گذشته چه در حوزه سرمایه گذاری در استخراج و چه در زمینه خطوط انتقال اقدامات قابل توجهی انجام داده است.
ابراهیمی با اشاره به اینکه صادرات در حوزه کشاورزی و نساجی بخش مهمی از اقتصاد ترکیه را اختیار داشته، بیان نمود: بخش کشاورزی حدود ۳۵ درصد از اشتغال ترکیه را در اختیار دارد و این کشور در حوزه هایی مانند توتون و تنباکو و دانه های روغنی و غلات اقدامات قابل توجهی انجام داده و بخشی از این محصولات را هم صادر می کند. در کنار آن ۱۸ درصد از شاغلان هم در حوزه نساجی فعال می باشند و لباس، پارچه و کفش ترکیه به کشورهای مختلف صادر می شود.
وی افزود: ترکیه از این محل سالانه ۲۸ میلیارد دلار صادرات دارد و در کنار آن کوشیده در حوزه هایی مانند صنعت خودرو هم با همکاری شرکتهای خارجی اقداماتی برای توسعه بازار صادراتی خود انجام دهد که می تواند با ایران هم تبادلات تجاری خویش را پیگیری کند.
ابراهیمی تصریح کرد: ایران با عنایت به ظرفیت صادراتی خود در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی، صادرات کالاهای کشاورزی و صنعتی و همینطور ترانزیت شریک مهمی برای ترکیه است و میتوان این مورد را دید که دولت آنکارا هم برای افزایش همکاریهای دو جانبه برنامه مهمی دارد.
به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، بر مبنای آمارهای عرضه شده از جانب گمرک، ایران در سه ماه ابتدایی سالجاری، توانسته میزان صادرات خویش را بیشتر از ۶۰ درصد افزایش دهد.
در این مدت ترکیه یکی از اصلی ترین مقاصد صادراتی ایران و البته یکی از اصلی ترین واردکنندگان کالا به ایران هم بوده است.
منبع:

1400/04/10
12:52:58
0.0 / 5
361
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان