رئیس اتاق بازرگانی تهران:

ایران در افت ارزش پول ملی ركورد زده است

ایران در افت ارزش پول ملی ركورد زده است رییس اتاق تجاری تهران می گوید در سال قبل تحت تاثیر تورم و پایین نگه داشتن دستوری قیمت ارز در سالهای قبل، ایران در افت ارزش پول ملی رکورد زده است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، مسعود خوانساری در نشست هیئت نمایندگان اتاق تجاری تهران، اظهار نمود: متاسفانه اقتصاد ایران از نظر فاکتورهای اقتصادی در بعضی حوزه ها شرایط مطلوبی ندارد و در صورتیکه برنامه ریزی صحیحی صورت نگیرد، فشار اقتصادی بر روی اقشار کم درآمد جامعه افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به افت ارزش پول ملی در سالهای قبل، اظهار داشت: متاسفانه ما در این عرصه بالاترین سرعت افت ارزش در سال قبل را به ثبت رسانده ایم. در کنار آن آمار اشتغال نیز نشان میدهد در سال ۱۳۹۹، تعداد شاغلان از ۲۴ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به ۲۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر کاهش یافته که بخش مهمی از آن تحت تاثیر کرونا رخ داده و این فشار به اقشار کم درآمد را نشان میدهد.
رییس اتاق تجاری تهران با اعلان اینکه تاب آوری اقتصاد ایران رتبه ۱۲۸ در میان ۱۳۰ کشور را نشان می دهد، بیان کرد: در شرایطی که ترکیه در رتبه ۶۰ قرار گرفته، فعالان اقتصادی و اقشار کم درامد در ایران فشار بالایی را تجربه می کنند. متاسفانه میزان خانوارهای زیر خط فقر از ۱۵ به ۳۰ درصد کاهش یافته است و این برای ما زنگ خطر خواهد بود.
خوانساری به مشکلات موجود در نظام بودجه ریزی ایران نیز اشاره نمود و اظهار داشت: براوردها نشان میدهد که میزان بودجه در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۴۰ درصد رشد داشته که هرچند قسمتی از آن در صورت تحقق به بودجه اضافه می شود اما در نهایت کسری بودجه بسیار محتمل است و دولت جدید احیانا کشور را در چنین شرایطی تحویل می گیرد.
به گفته ی ایشان، باتوجه به سرعت بالای رشد نقدینگی، نرخ تورم در اقتصاد ایران دو رقمی شده و اگر در این روند تغییری رخ ندهد ما تا آخر سال همچنان تورم دو رقمی داریم و این به مفهوم افزایش فشار بر روی اقشار کم درآمد است.
رییس اتاق تهران با اشاره به برخی مشکلات داخلی در دشوارتر کردن شرایط اقتصادی کشور، اشاره کرد: براوردها از عملکرد دو ماهه تجاری نشان میدهد که میزان واردات حدود ۳۸ و میزان صادرات حدود ۴۸ درصد بالا رفته است. با وجود این، میزان ماندگاری کالاها در گمرک از حدود ۲۰ روز قبل از کرونا، امروز به ۵۰ روز رسیده و این در حالیست که هر روز توقف کالا، یک درصد به قیمت تمام شده محصول می افزاید و اگر تغییری در این سیاست ها رخ ندهد، اساسا فشار بر روی فعالان اقتصادی ادامه خواهد داشت.1400/03/25
23:06:40
0.0 / 5
631
تگهای خبر: ارز , اشتغال , اقتصاد , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان