توسط محققان دانشگاهی صورت گرفت

طراحی سامانه هوشمند پایش سلامت مكانیزه زیرساخت های حمل و نقل

طراحی سامانه هوشمند پایش سلامت مكانیزه زیرساخت های حمل و نقل پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به راه اندازی سامانه هوشمندی شدند که قابلیت ارائه فاکتورهای بین المللی وضعیت روسازی راه ها را دارد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، دکتر امیر گل رو، استاد دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: داده برداری سریع، استاندارد، صحیح و دقیق از وضعیت روسازی بمنظور تحلیل وضعیت عملکردی روسازی و برنامه ریزی نگهداری و تعمیر آن در مدیریت روسازی سبب کاهش ۷۵درصدی در هزینه چرخه عمر روسازی می شود.
به گفته ی ایشان، در دنیای امروز، اهمیت مدیریت و نگهداری زیرساختهای حمل و نقلی بر کسی پوشیده نیست. از طرفی بررسی، شناخت، ارزیابی و اندازه گیری خرابی های روسازی اساس کار مدیریت تعمیر و نگهداری روسازی است که از اهمیت بالایی برخوردار می باشند.
مدیر پروژه سامانه پایش سلامت راه اظهار داشت: تمرکز اصلی ما در این پروژه بر زیرساختهای حمل و نقلی بوده و بعنوان یکی از پیشگامان ارائه سیستم های پایش سلامت راه ها در کشور درصدد تولید محصولاتی دیگر بمنظور پایش سلامت راه برآمدیم.
گل رو با اعلان اینکه مهم ترین هدف این پروژه ارائه خدمات برداشت داده های وضعیت روسازی با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت، ارائه فاکتورهای عملکردی روسازی (مانند ناهمواری، شیارشدگی، زبری و وضعیت خرابی های روسازی)، اولویت بندی عملیات نگهداری و تعمیر و بودجه ریزی لازم برای آنست، اظهار داشت: در این راستا سامانه ای طراحی کردیم که قابلیت ارائه گزارش های مـدیریتی تحت وب را دارد.
وی درباب سامانه پایش هوشمند سلامت زیرساختها اظهار داشت: در این سامانه موقعیت یاب جغرافیایی تریمبل از نوع تفاضلی دوفرکانسه استفاده شده است؛ این سنسور قادر به برداشت طول، عرض و ارتفاع جغرافیایی با دقت بهتر از یک متر است.
محقق طرح درباب خدمات دیگری که بواسطه این سامانه می توان ارائه کرد، اظهار داشت: مسافت سنج طولی یا انکودر، تعداد ۱۰هزار پالس در هر گردش چرخ وسیله نقلیه تولید می کند تا بتوان مسافت طولی طی شده به هنگام برداشت را با دقت بهتر از ۰.۱ متر بدست آوریم.
گل رو اشاره کرد: همه سنسورهای بکار رفته در این سامانه با فرمان مسافت سنج طولی در بازه های طولی از پیش تعریف شده مبادرت به برداشت داده ها می کنند.
وی درباب بخش دیگر این سامانه اظهار داشت: پروفیل سنج طولی دارای ۲ لیزر کلاس یک جهانی با فرکانس ۷۰ کیلوهرتز است که شاخص ناهمواری بین المللی راه (IRI)و درشت بافت روسازی (MPD) را در زیر دو چرخ خودرو بدست می آورد. لیزر پروفیل سنج دارای رزولوشن ۰.۰۱ میلی متر بوده و قادر می باشد شاخص ناهمواری بین المللی راه را با دقت یک صدم متر به کیلومتر ارائه کرده و درشت بافت را برای هر یک میلی متر نمایش دهد.
گل رو درباب دوربین مورد استفاده در این سامانه اظهار داشت: این دوربین دارای رزولوشن ۱۶۰۰ * ۱۲۰۰ پیکسل، با سرعت تصویربرداری ۳۰ فریم در ثانیه است؛ این دوربین همین طور مجهز به کنترلگر لرزش در زمان برداشت تصویر است.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد: دوربین محافظت شده در پوششی تحت پروتکل آی پی ۶۷ است که در وضعیت سخت میدانی در مقابل رطوبت و دما مقاوم بوده و قابلیت برداشت با بهترین کیفیت تصویر را دارد.
وی عنوان کرد: از این تصاویر می توان خرابی های سطحی روسازی، علایم ایمنی راه، کاربری زمین و مبلمان شهری را احصاء کرد.
گل رو اشاره کرد: سامانه پایش سلامت مکانیزه راه قابلیت برداشت ناهمواری طولی و عرضی راه، درشت بافت، مشخصات هندسی راه و خرابی های سطحی راه را دارد.
گل رو اضافه کرد: با بهره گیری از داده های خام برداشت شده، فاکتورهای وضعیت روسازی شامل شاخص بین المللی ناهمواری (IRI)، شیارشدگی (Rutting)، درشت بافت (MPD)، شاخص وضعیت روسازی (PCI) بدست می آید.
وی افزود: با بهره گیری از فاکتورهای وضعیت روسازی بدست آمده، برنامه ریزی بهینه بمنظور تعیین بهترین عملیات، نگهداری و تعمیر در زمان مناسب بر
روی قطعه مورد نیاز صورت می گیرد که سالانه متولیان راه را در امر مهم حفظ و نگهداری راه ها که ارزشی بیش از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان دارد، کمک شایانی کرده و سبب صرفه جویی قابل توجهی در سطح ملی می شود.
برمبنای اعلام دانشگاه امیرکبیر، گل رو اشاره کرد: اگر با بهره گیری از این سامانه بعد از برداشت مکانیزه وضعیت راه، عملیات بهینه پیشگیرانه راه سفارش و اجرا شود، سالانه بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان در سطح شبکه راه های کشور یا به عبارت دیگر ۳۰۰ میلیون تومان به ازای هر کیلومتر خط صرفه جویی در نگهداری راه ها در سال شکل می گیرد که نقش کلیدی در صرفه جویی اقتصادی و تخصیص بهینه منابع در سطح ملی به همراه دارد.
انتهای پیان


1400/01/21
11:48:53
0.0 / 5
533
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان