چرا تركیه دیگر از ایران كالا نمی خرد؟

چرا تركیه دیگر از ایران كالا نمی خرد؟ به گزارش یاری کالا اتاق بازرگانی تهران به بررسی جزئیات تجارت ایران و ترکیه در ۱۰ سال گذشته پرداخته که نشان دهنده افت جدی همکاریهای اقتصادی دو کشور در سالهای اخیر است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، طبق گزارش های عرضه شده بالاترین میزان تجارت ثبت شده میان دو کشور به سال ۲۰۱۲ باز می گردد که عدد آن بیشتر از ۲۲ میلیارد دلار براورد می شود. در این سال اصلی ترین علت افزایش آمار تجارت، بالا بودن ارزش واردات ایران از ترکیه بوده است. در سال ۲۰۱۲، ترکیه از ایران حدود ۱۰ میلیارد دلار و ایران از ترکیه حدود ۱۲ میلیارد دلار واردات داشته اند.
ارزش صادرات ایران به ترکیه از سال ۲۰۱۱ روند نزولی داشته و از حدود ۱۲.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ به حدود ۴.۷ میلیارد دلار رسیده است. به دنبال اجرای برجام و توافق تجارت مشترک میان دو کشور، این عدد در سال ۲۰۱۷ بار دیگر به حدود ۷.۵ میلیارد دلار افزایش یافته اما در سال ۲۰۲۰، همزمان با انتشار کرونا و تداوم تحریم های آمریکا، این عدد به حدود یک میلیارد دلار کاهش یافته است.
بخش مهمی از کاهش صادرات ایران به ترکیه تحت تأثیر افت صادرات اقلام نفتی بوده و در حوزه صادرات غیرنفتی، تفاوت چندانی در آمار تجارت مشترک دو کشور دیده نمی گردد. در سال ۲۰۲۰، واردات ایران از ترکیه هم به پایین ترین سطح خود رسیده و آمارها واردات ۱.۸ میلیارد دلار را نشان داده است.
در بررسی ترکیب صادرات ایران به ترکیه، کاهش قابل توجه صادرات محصولات شیمیایی و صنایع وابسته به آن، حرف اول را می زنند. این عدد در سال ۲۰۱۱ حدودا ۱۱ میلیارد دلار بوده اما در سال ۲۰۲۰ تنها به ۲۳۸ میلیون دلار رسیده است. در این عرصه صادرات سوخت های معدنی، روغن های معدنی، موم های معدنی و مواد قیری ایران به ترکیه ۹۹.۶ درصد کاهش یافته که همین مساله خویش را در آمار صادرات نهایی نشان داده است.
در بین کالاهایی که هنوز از ایران به ترکیه صادر می شود، مواد پلاستیکی و اشیا ساخته شده با این مواد حدود ۲۴ درصد از کل ارزش صادرات را به خود اختصاص داده و مس و روی دیگر مواد صادراتی عمده ایران به این همسایه غربی به شمار می روند.
در حوزه واردات هم در سال ۲۰۱۱، ماشین آلات و وسایل مکانیکی، فلزات و مواد نساجی اصلی ترین واردات ایران از ترکیه را ایجاد کرده و هم اکنون دیگ های بخار آب، ماشین آلات و وسایل مکانیکی حدود ۱۹ درصد از واردات ایران از ترکیه را شامل می شود.1399/12/28
18:44:02
0.0 / 5
688
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تجارت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان