پیش بینی ۳ هزارمیلیارد تومانی اعتبار بخش آب در بودجه ۱۴۰۰

پیش بینی ۳ هزارمیلیارد تومانی اعتبار بخش آب در بودجه ۱۴۰۰ معاون امور اب و خاک وزارت جهاد و کشاورزی از آمادگی وزارت جهاد کشاورزی برای افتتاح پروژه های آبیاری در اسفندماه خبرداد و اظهار داشت: اعتبارات بخش آب در قانون بودجه 1400 حدود 3هزارمیلیارد تومان پیش بینی شده است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، علیمراد اکبری در نشست خبری که بامداد امروز بمنظور ارائه دستاوردهای معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورز برگزار شد، اظهار نمود: ۷۲ هزار هکتار از پروژه های آبیاری تحت فشار در قالب ۳۹۱۳ پروژه و ۱۱۷۰ میلیارد تومان آماده افتتاح است و به رئیس جمهوری نیز برای افتتاح این پروژه ها اعلام آمادگی کردیم. حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد اعتبار این پروژه توسط مردم تامین شده و مابقی را نیز دولت تامین کرده است.
ایشان سپس با اعلان اینکه ۱۴ هزار هکتار از فاز دوم پروژه سیستان آماده بهره برداری است، اظهار نمود: امسال ۵۶ هزار هکتار در آبخور این پروژه کشت انجام شده است. مساحت کل پروژه ۴۶ هزار هکتار بوده که ۳۲ هزار هکتار از آن قبلا افتتاح شده و برای افتتاح ۱۴ هزار هکتار مابقی نیز به رئیس جمهوری اعلام آمادگی کردیم.
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی به پروژه خوزستان و ایلام اشاره نمود و اظهار داشت: مطالعات فاز۲ این پروژه شروع شده است و هماهنگی هایی میان وزارت نیرو و وزارت جهاد نیز صورت گرفته است. اعتبار تخصیص داده شده به مطالعات این طرح نیز ۵۰ میلیارد تومان است.
اکبری در ادامه اظهار داشت: دفتر رسمی امور خاک کشاورزی به صورت رسمی به وجود آمده است و در ذیل این دفتر نیز شورای راهبردی خاک با معاونت آب و خاک، سازمان جنگل ها، سازمان امور اراضی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی تشکیل شده است.
ایشان سپس اشاره کرد: پروژه گلستان یک پروژه کلیدی در کشور است و در سطحی بیش از ۲۸۰ هزار هکتار در نظر گرفته شده که تا حالا ۷۸ هزار هکتار آن انجام شده است و مشروط بر اینکه ۶۵۰ میلیارد تومان اعتبار تامین گردد ۵۰ هزار هکتار آنرا تا اختتام دولت به پایان خواهیم رساند. اگر این پروژه بطور کامل صورت گیرد ۲۲۵ میلیون متر مکعب آب استحصال می شود که ۱۰۰ میلیون متر مکعب آن با کیفیت خوب قابل استفاده در بخش کشاورزی و مابقی نیز قابل استفاده در صنعت خواهد بود.
وی به دستاوردهای این پروژه اشاره نمود و اظهار داشت: افزایش تولید غلات در اراضی دیم، افزایش درآمد خالص کشاورزان، افزایش شاخص راندمان آبیاری، احیا و نجات تالاب گاومیشان با انتقال قسمتی از زه آب به تالاب، افزایش حاصلخیزی خاک و کاهش فرسایش پذیری خاک بمنظور جلوگیری از بروز گرد و غبار از دستاوردهای این پروژه است.
این مقام مسوول در وزارت جهادکشاورزی افزود: بتازگی قانون جامع آب در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته است. ما نیز نظرات خودرا به صورت مکتوب به وزارت نیرو اعلام کردیم و معتقدیم که باید حکمرانی آب دست مردم باشد ولی این مساله در قانون ضعیف دیده شده است و بنا بر این این قانون میان صاحبنظران و ذی نفعان به بحث گذاشته شده است.
اکبری همین طور به پروژه غرب و شمال غرب کشور نیز اشاره نمود و اظهار داشت: ۱۰۲ هزار هکتار از پروژه اراضی غرب و شمال غرب کشور افتتاح شده است و قول داده ایم تا کشت بهاره مشروط به تامین منابع مالی بخش دیگری از این پروژه را افتتاح نماییم.
وی همین طور به پروژه های مشترک وزارت جهاد کشاورزی با فائو اشاره نمود و اظهار داشت: چندین پروژه مشترک با سازمان فائو داریم که یکی از این پروژه ها مدیریت پایدار خاک است و فائو نیز ۳۹۰ هزار دلار به ایران درباب این پروژه کمک بلاعوض کرده است.
اکبری با اعلان اینکه افتتاح پروژه های آبیاری منجر به افزایش راندمان آبیاری در کشور شده است اظهار داشت: راندمان آبیاری از ۳۹ به ۴۵ درصد رسیده است و همین طور راندمان آب از ۹۲۰ گرم به ۱۴۵۰ گرم رسیده است.
او در آخر با اعلان اینکه اعتبارات بخش آب در قانون بودجه ۱۴۰۰ حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است، اظهار داشت: کشور خشک و نیمه خشکی هستیم و بیش از ۱۰ سال تجربه خشکسالی در کشور داشتیم. ۹۰ درصد تولیدات ما به کشت آبی گره خورده است و مسئله تولید و ارتقای راندمان آب موضوع مهمی برای کشور است. همین طور امسال نیز با خشکسالی مواجه خواهیم شد.1399/12/11
14:55:51
0.0 / 5
578
تگهای خبر: تولید , دام , سازمان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان