رئیس سازمان توسعه تجارت خبر داد

آغاز مذاكره با ۲ كشور برای تجارت آزاد

آغاز مذاكره با ۲ كشور برای تجارت آزاد به گزارش یاری کالا رئیس سازمان توسعه تجارت از مذاکره برای آغاز تجارت آزاد با دو کشور و یک منطقه اقتصادی اطلاع داد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، حمید زادبوم در مراسم روز ملی صادرات اظهار نمود: خوشبختانه در زمینه ی تجارت آزاد مذاکرت جدیدی شروع شده که در یک سوی آن ایران و در سوی دیگر کشور پاکستان و صربستان قرار دارند و از طرفی مذاکره برای تجارت آزاد با اوراسیا هم ادامه داشته است.
وی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت در ماه های گذشته فراوانی کالا در تجارت خارجی را بعنوان یک اولویت جدی در دستور کار قرار داده، خاطرنشان کرد: در کنار فراوانی کالا بحث تسهیل رفع تعهدات ارزی هم مطرح بود که از سال ۱۳۹۷ تا امروز چه بانک مرکزی و چه صادر کنندگان با مشکلاتی در ارتباط با آن مواجه بودند.
به قول رئیس سازمان توسعه تجارت مصوبه یکصد و هفتاد و هفت ستاد هماهنگی اقتصادی دولت توانست فضا را در این عرصه به آرامش نزدیک کند و روند رو به رشد صادرات که از چند ماه قبل کلید خورده با بهبود شرایط در این سیاست ها ادامه خواهد یافت.
به قول زادبوم اصلی ترین سیاست ایران در این عرصه تمرکز بر بازار کشورهای منطقه و همسایه است و بعد از آن کشورهای آسیایی، کشورهای آفریقایی و حتی آمریکای لاتین هم از دیگر مقاصد صادراتی ایران به شمار می روند.
رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه اولویت ایران تجارت با ۱۵ کشور همسایه و دو کشور هند و چین است بیان نمود: هم اکنون امکان پیشگیری از خام فروشی در کوتاه مدت وجود ندارد، اما ما کوشیده ایم سیاست های حمایتی خویش را به سمت کالاهای صادراتی با ارزش افزوده بالاتر حرکت دهیم تا در این عرصه کشور پیشتر جدی تری تجربه کند. از طرفی با برگزاری جلسات مختلف سعی شده جایگاه ایران در بازار سنتی کالاهایی مانند زعفران، فرش و خشکبار هم احیاء شود.
وی تصریح کرد: یکی از اصلی ترین محورهایی که به توسعه صادرات کمک می نماید بحث تجارت آزاد و توافق ها در ارتباط با این تجارت میان کشورها و مناطق مختلف است. ما سعی کردیم مذاکرات برای تجارت آزاد با دو کشور پاکستان و صربستان و همینطور منطقه اقتصادی اوراسیا را ادامه دهیم و امیدواریم در آینده نزدیک این توافق ها نهایی شده و تعداد آنها هم افزایش یابد.
منبع:

1399/10/22
17:23:20
0.0 / 5
622
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان